Jak odejść z dzieckiem od partnera?

• Zaktualizowano: 2024-04-12 • Autor: Iryna Kowalczuk

Jestem z chłopakiem od 3 lat, mamy niespełna roczne dziecko. Mój partner to bardzo despotyczna osoba, która nie akceptuje odmiennego zdania. Nie potrafię tak dłużej żyć, on izoluje mnie od znajomych i rodziny. Wykorzystuje fakt, że dobrze zarabia, a ja obecnie nie pracuję. Chcę odejść od niego, ale boję się, że zabierze mi dziecko. Powiedział, że do skutku będzie walczyć o dziecko w sądzie, bo ma pieniądze. Cały czas mnie straszy. Co mam robić? Chcę się wyprowadzić jak najszybciej.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak odejść z dzieckiem od partnera?

Prawo ojca do pełnienia praw rodzicielskich

Podejmując jakiekolwiek działania, musi Pani mieć świadomość, iż partnerowi jako ojcu dziecka, posiadającemu pełnię praw rodzicielskich, przysługuje prawo do kontaktu z dzieckiem. W związku z tym ma on prawo wiedzieć, gdzie i z kim dziecko przebywa, jaki jest jego stan zdrowia, jak się rozwija (emocjonalnie, fizycznie), jakie czyni postępy w rozwoju oraz o wszelkich codziennych sprawach z życia dziecka. Ojciec dziecka ma także prawo do kontaktów z dzieckiem, jak również do zabierania go do siebie, na weekendy czy wakacje.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wyprowadzenie się od partnera razem ze wspólnym dzieckiem

Oczywiście dziecko powinno zamieszkiwać z obojgiem rodziców – przynajmniej do chwili, gdy władza rodzicielska przysługuje Państwu obojgu i nie zostało ustalone w inny sposób miejsce pobytu dziecka, np. tylko u jednego z Państwa. W związku z tym w sytuacji, gdy wyprowadzi się Pani z domu z dzieckiem bez wiedzy ojca, może on powiadomić o tym fakcie policję i zgłosić uprowadzenie dziecka. Aby tego uniknąć, wystarczy, by wyprowadzając się z domu, poinformowała Pani partnera o tym, gdzie dziecko będzie od tej pory zamieszkiwać. Koniecznie proszę to zrobić przy świadkach lub na piśmie, za potwierdzeniem od partnera, iż otrzymał on to pismo od Pani. Jeszcze lepiej, gdyby udało się zostawić partnerowi pisemną informację o miejscu zamieszkania dziecka, jak również samą wyprowadzkę przeprowadzić w obecności świadka. Dzięki temu, gdyby ojciec dziecka „nasłał” na Panią policję, by odebrała dziecko, będzie Pani miała dowód, iż robi on to w zemście.

Zobacz również: Jak odejść od męża z dzieckiem?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Uregulowanie kontaktów dziecka z ojcem

Wyprowadzając się, proponuję, by od razu złożyła Pani wniosek do sądu o uregulowanie kontaktów partnera z dzieckiem. We wniosku tym wystarczy, iż wykaże Pani, z jakich powodów się Pani wyprowadziła oraz zaproponuje Pani, w jaki sposób będą ustalane kontakty ojca z dzieckiem. Winna Pani wskazać, kiedy, w jakim miejscu i w czyjej obecności partner może spotykać się z dzieckiem, czy może zabierać dziecko do siebie, na jak długo, kiedy dziecko musi wrócić do Pani itp.

Ustalenie miejsca pobytu dziecka po rozstaniu rodziców

Jedyne, co partner może w tej sytuacji zrobić, to wystąpić do sądu o ustalenie miejsca pobytu dziecka u niego – z doświadczenia wiem, iż sądy w 99% spraw ustalają, że dzieci powinny przebywać u matki, zwłaszcza w sytuacji gdy nie są przez nią zaniedbywane, a matka nie ma problemów z alkoholem i narkotykami. Oczywiście może także wnosić o pozbawienie Pani władzy rodzicielskiej, jednak tutaj musiałby wykazać Pani karygodne zachowanie, zaniedbywanie dziecka, bicie, znęcanie się, a także Pani uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy niemoralne prowadzenie się. Bardzo rzadko pozbawia się matki władzy rodzicielskiej. Okoliczność, iż jest Pani osobą nieosiągającą dochodu, nie jest podstawą do odebrania Pani dziecka.

Pozew o zasądzenie alimentów na dziecko od byłego partnera

Partner może także odmówić dobrowolnego płacenia alimentów na dziecko. Dlatego też, by uniknąć takiej sytuacji, powinna Pani wystąpić do sądu o zasądzenie alimentów na dziecko. Gdy będzie Pani posiadać wyrok zasądzający alimenty, będzie Pani mogła nawet wbrew woli partnera egzekwować je za pośrednictwem komornika.

Partner może także zjawić się u Pani z policją, żądając wydania dziecka. Ponieważ nie mają Państwo uregulowanych kwestii miejsca zamieszkania dziecka, policja po wyjaśnieniu sytuacji odstąpi od czynności, tłumacząc, iż nie mają podstaw prawnych do zabrania dziecka od Pani.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Czy jest potrzebna zgoda ojca na wydanie dziecku paszportu?

Ojciec dziecka może też odmówić podpisania zgody na wydanie paszportu dziecku, jeżeli chciałaby Pani wyjechać za granicę. Wówczas będzie Pni musiała wystąpić do sądu o wydanie takiej zgody.

Podsumowując: wyprowadzając się z domu, proszę mieć na to świadków i pamiętać o konieczności poinformowania partnera o miejscu nowego zamieszkania dziecka. Po drugie, proszę jak najszybciej wystąpić z wnioskiem do sądu o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka u Pani oraz o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem, jak i zasądzenie alimentów na rzecz dziecka.

Proponuję, by po wyprowadzce z domu udała się Pani do urzędu gminy i zapytała, jakie świadczenia rodzinne lub z opieki społecznej mogą Pani przysługiwać (np. świadczenie rodzinne, dodatek dla samotnie wychowujących dziecko itp.).

Zobacz również: Prawa konkubenta do dziecka

Przykłady

 

Kasia i jej decyzja o odejściu

Kasia, będąca w związku z dominującym partnerem, postanowiła odejść z miesięcznym synem. Uzyskała wsparcie od bliskiej przyjaciółki, która zaproponowała jej tymczasowe schronienie. Przed opuszczeniem wspólnego domu, Kasia pozostawiła list, w którym informowała o swojej decyzji i nowym miejscu pobytu. List ten przekazała partnerowi w obecności wspólnego znajomego, co stanowiło zabezpieczenie dla niej i jej dziecka.

 

Ewa reguluje kontakty po rozstaniu

Po trudnej decyzji o rozstaniu, Ewa natychmiast zwróciła się o pomoc prawną. Złożyła wniosek do sądu o uregulowanie kontaktów z ojcem dziecka, co pomogło ustalić jasne zasady i harmonogram spotkań. Dzięki temu mogła zaplanować nowe życie ze spokojem, wiedząc, że kontakt dziecka z ojcem odbywa się w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach.

 

Monika walczy o alimenty

Monika, po rozstaniu z partnerem, z którym ma dwuletnią córkę, szybko zdała sobie sprawę z konieczności zabezpieczenia finansowego. Skierowała do sądu wniosek o alimenty, co umożliwiło jej uzyskanie stałego wsparcia finansowego na pokrycie potrzeb dziecka. W czasie oczekiwania na rozprawę, skorzystała z pomocy socjalnej, co pozwoliło jej na stabilizację życia w nowym miejscu.

 

Podsumowanie

 

Odejście z dzieckiem od partnera to trudna i emocjonalna decyzja, która wymaga dobrze przemyślanych działań i wsparcia prawnego. W artykule omówiliśmy, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem opuścić wspólne mieszkanie, zabezpieczyć kontakty z ojcem dziecka oraz zadbać o finansowe wsparcie dla siebie i dziecka. Pamiętaj, że Twoje i Twojego dziecka bezpieczeństwo oraz stabilność emocjonalna są najważniejsze.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia prawego w trudnej sytuacji rodzinnej? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnej pomocy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Zapewniamy dyskrecję i skuteczność w działaniu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie jesteście w stanie porozumieć się co do sposobu utrzymywania kontaktów ojca z dzieckiem? Jak uregulować kontakty z dzieckiem i jak przygotować się do sprawy? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »