• Autor: Eliza Rumowska
Mąż płaci synowi (z pierwszego małżeństwa) alimenty. Niedawno chłopak skończył 18 lat, a od czerwca tego roku już pracuje. Nie zamierza dalej się uczyć i stwierdził, że nie chce od ojca alimentów i rezygnuje z nich po podjęciu pracy. Czy mąż musi złożyć w sądzie wniosek o anulowanie alimentów i jeżeli tak, to w jakim sądzie (przyporządkowanym adresem do syna czy ojca)?
Pani mąż nie może zaprzestać samowolnie płacenia alimentów na syna. Jego alimentacja została ustanowiona formalnie wyrokiem i tylko w traki sam sposób powinna zostać zniesienia bez ryzyka dalszych problemów. W mojej ocenie – w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, z którego wynika samodzielność pełnoletniego dziecka – Pani mąż ma wszelkie prawo oczekiwać orzeczenia przez sąd ustania obowiązku alimentacji wobec pełnoletniego pracującego i nieuczącego się syna. Jednak proszę pamiętać podkreślam – to sąd ma o tym zdecydować i konieczne jest złożenie do sadu pisma, po czym sąd wyda wyrok. Pismo sądowe należy kierować do właściwego sądu ze względu na miejsce zamieszkania syna.
Aby złożyć odpowiednie pismo do sądu, musi Pani mąż mieć na względzie, że przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego są po jego stronie.
„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]
§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.
§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.
„Art. 1441. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]
Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.
W mojej ocenie – syn Pani męża z racji samodzielności i pełnoletności, jak i dążeń do zaprzestania nauki i podjęcia pracy – wypełnił przesłanki ustawowe ustania alimentacji przez ojca.
Zobacz również: Jak zrezygnować z alimentów od ojca?
Kiedy Kuba skończył 18 lat, zakończył naukę w technikum i natychmiast podjął pracę w lokalnym warsztacie samochodowym. Oświadczył ojcu, że nie potrzebuje już wsparcia finansowego i że nie chce od niego alimentów. Ojciec uznał to za oczywiste i przestał przelewać pieniądze. Po kilku miesiącach jednak otrzymał pismo z komornika – okazało się, że formalna rezygnacja nie została nigdzie zgłoszona, a syn nie złożył żadnego oświadczenia w sądzie. Ojciec musiał uregulować zaległości i dopiero wtedy złożył w sądzie wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, powołując się na samodzielność syna i brak kontynuacji nauki.
Sandra zaczęła pracować w sklepie jeszcze przed maturą, a po jej zdaniu zrezygnowała z dalszej nauki. Jej matka nadal otrzymywała alimenty od ojca dziewczyny, mimo że sama Sandra mówiła mu, że nie chce już tych pieniędzy. Ojciec nie wiedział, że formalnie to niczego nie zmienia. Dopiero gdy skonsultował się z prawnikiem, dowiedział się, że musi złożyć pozew do sądu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego, wskazując na pełnoletniość, zatrudnienie i brak niedostatku córki. Sąd uwzględnił jego wniosek i uchylił alimenty.
Tomek studiował do 21. roku życia i przez cały ten czas otrzymywał alimenty od ojca. Gdy przerwał naukę i podjął pracę jako kurier, zadzwonił do ojca i zapewnił, że już poradzi sobie sam. Ojciec jednak nie zaprzestał przelewów, tylko zabezpieczył się i złożył do sądu pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Wskazał, że syn jest zatrudniony na umowę o pracę, zarabia powyżej minimalnej krajowej i nie kontynuuje nauki. Sąd potwierdził ustanie obowiązku, a alimenty formalnie przestały obowiązywać od dnia uprawomocnienia się wyroku.
Rezygnacja z alimentów przez pełnoletnie dziecko, które podjęło pracę i nie kontynuuje nauki, nie oznacza automatycznego zniesienia obowiązku alimentacyjnego. Nawet jeśli dziecko nie chce już otrzymywać wsparcia finansowego, ojciec – jako zobowiązany – musi złożyć wniosek do sądu o uchylenie alimentów. Dopiero prawomocne orzeczenie sądu zwalnia go z dalszych płatności. Ważne jest, by działać formalnie, zgodnie z przepisami, aby uniknąć ewentualnych roszczeń w przyszłości.
Potrzebujesz pomocy prawnej bez wychodzenia z domu? Skorzystaj z naszych porad prawnych online – szybko, dyskretnie i profesjonalnie. Doświadczony prawnik przeanalizuje Twoją sytuację i przygotuje konkretne rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. Wystarczy opisać problem, a odpowiedź otrzymasz nawet tego samego dnia. Sprawdź, jak wygodnie można rozwiązać sprawy prawne przez internet.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Czy po ukończeniu 18-tu lat dziecku dalej należą się alimenty? Kiedy można złożyć pozew o zakończenie alimentacji dziecka? Masz więcej pytań, opisz problem wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Eliza Rumowska
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.
Zapytaj prawnika