Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwodem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, aby mąż wyprowadził się z mojego mieszkania?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 2018-05-14 • Aktualizacja: 2020-05-31

Chciałam zapytać o możliwość wymeldowania męża z mieszkania. Mamy intercyzę, mieszkanie kupiłam samodzielnie. Mąż dobrowolnie nie chce się wyprowadzić. Nie mamy rozwodu. Zastanawiam się, czy w przypadku rozwodu coś w tej kwestii zmieni. Czy kiedy nie będziemy już małżeństwem, mąż będzie zmuszony się wymeldować i wyprowadzić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co zrobić, aby mąż wyprowadził się z mojego mieszkania?

Czy po rozwodzie można eksmitować i wymeldować współmałżonka?

Rzeczywiście w opisanej sytuacji rozwód ma duże znaczenie. Przyczyny tkwią nie w regulacjach prawnych dotyczących ewidencji ludności (tzw. meldunku) czy prawie własności. Nie wynika to też z intercyzy – kluczem jest przepis Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi:

„Art. 281. [Prawo do korzystania z mieszkania]

Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.”

W takim przypadku Pani prawo do mieszkania otwiera i legalizuje pobyt męża w nim dopóty, dopóki jest on Pani mężem. Dlatego rozwód jest kluczem do możliwości eksmitowania i wymeldowania męża. Jednak musi Pani mieć na uwadze jeszcze ryzyko, że jeżeli mąż nie posiada prawa do żadnego innego lokalu mieszkalnego albo domu, to sąd może nawet po rozwodzie orzec prawo jego dożywotniego zamieszkania w domu, w którym przebywał z Panią jako współmałżonek.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »