Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak skutecznie egzekwować ustalony przez sąd sposób opieki nad dzieckiem?

• Zaktualizowano: 2024-08-08 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mój były mąż parę dni temu stwierdził, że skoro ma urlop, to ma prawo wziąć córkę na tydzień do siebie, mimo że ze mną tego nie ustalił, i że teraz przypada mój weekend według wyroku sądowego. Jak pytał córkę, czy chce z nim jechać na wakacje, to powiedziała, że nie chce, dlatego mu powiedziałam, że ma sobie sam urlop ustalić pod siebie. Teraz nie chce odwieźć córki, mimo że mam zarezerwowane wakacje. Zablokował mnie nawet na telefonie. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Jak ograniczyć takie samowolne ustalanie kontaktów z dzieckiem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak skutecznie egzekwować ustalony przez sąd sposób opieki nad dzieckiem?

Wykonywanie opieki nad dzieckiem

Zgodnie z art. 59815 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego „jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku”. W myśl § 2 wymienionego przepisu „jeżeli osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem albo osoba, której tego kontaktu zakazano, narusza obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi tej osobie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, stosując odpowiednio przepis § 1”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wyegzekwowanie odpowiednich kontaktów z dzieckiem

Egzekucja kontaktów z małoletnim dzieckiem sprowadza się do dwóch etapów. Etap pierwszy obejmuje groźbę nakazania oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby uprawnionej do kontaktów lub osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje. Etap drugi to spełnienie groźby i nakazanie zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej. Oznacza to, że sąd najpierw zagrozi nakazaniem oznaczonej sumy pieniężnej, a następnie na wniosek uprawnionego nakaże zapłatę tej sumy. Należy zaznaczyć, że groźba sankcji pieniężnej nie może niweczyć celu postępowania, tj. wyegzekwowania kontaktów rodzica z dzieckiem, i zmierzać do uzyskania zyskownego instrumentu szykan między zwaśnionymi rodzicami (tak Jacek Ignaczewski, Komentarz do spraw o kontakty z dzieckiem”, wyd. I, s. 89-91).

Powinna Pani w dniu wyznaczonym na wizytę wezwać policję, aby udokumentowano fakt, iż nie może Pani realizować kontaktów, zebrać maksymalnie dużo takich dowodów, aby wnieść sprawę do sądu o zagrożenie zapłatą na Pani rzecz określonej sumy za niewykonywanie ugody w zakresie kontaktów. Podejrzewam, że jeśli pojedzie Pani z policją, to ojciec odda dziecko.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna miała zaplanowane wakacje z córką nad morzem. Wszystko było ustalone zgodnie z wyrokiem sądowym, który precyzyjnie określał terminy, kiedy córka spędza czas z nią, a kiedy z jej byłym mężem. Niespodziewanie, były mąż postanowił zabrać córkę na tydzień do siebie, tłumacząc to swoim urlopem. Córka nie chciała jechać, ale on nalegał. Anna, nie mogąc się z nim skontaktować, zareagowała natychmiastowo - zgłosiła sprawę na policję, udokumentowała sytuację, i rozpoczęła procedurę sądową o wyegzekwowanie prawidłowych kontaktów.

 

Samowolne weekendy

Piotr zgodnie z wyrokiem sądowym miał spędzać z synem co drugi weekend. Jego była żona, Ewa, jednak często zmieniała plany, nie informując go o tym. Pewnego razu postanowiła zabrać syna na weekendowy wyjazd, mimo że to był czas Piotra. Piotr, widząc brak możliwości porozumienia, zebrał dowody na niezgodne z wyrokiem postępowanie Ewy i wystąpił do sądu o zagrożenie jej karą pieniężną za każdą niewykonaną wizytę.

 

Blokada kontaktu

Marta po rozwodzie miała jasno ustalone kontakty z dziećmi. Niestety, jej były mąż, Tomasz, często blokował jej kontakt telefoniczny z dziećmi, gdy były pod jego opieką. Pewnego dnia, mimo że to był jej dzień na spędzenie czasu z dziećmi, Tomasz zabrał je bez uprzedzenia. Marta nie mogła się z nim skontaktować, ani dowiedzieć, gdzie są dzieci. Udała się na komisariat, zgłosiła sytuację, zebrała wszelkie możliwe dowody, i wystąpiła do sądu z wnioskiem o zagrożenie Tomasza karą pieniężną za naruszanie postanowień wyroku sądowego dotyczącego kontaktów z dziećmi.

Podsumowanie

Samowolne ustalanie kontaktów z dzieckiem może prowadzić do poważnych konfliktów między rodzicami i naruszać prawa jednego z nich. Aby zapobiec takim sytuacjom, warto znać przepisy prawne i nie wahać się korzystać z pomocy policji oraz sądu w celu egzekwowania postanowień dotyczących opieki nad dzieckiem. Regularne dokumentowanie naruszeń i zgłaszanie ich odpowiednim organom może skutecznie ograniczyć samowolne działania drugiego rodzica.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych w zakresie ustalania i egzekwowania kontaktów z dzieckiem. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i skuteczną pomoc prawną. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »