• Zaktualizowano: 2024-04-21 • Autor: Katarzyna Nosal
Jestem po rozwodzie bez orzekania o winie. Mój pełnoletni syn studiuje na studiach stacjonarnych dziennych. Czy to prawda, że podając mnie o alimenty, syn ma szansę na otrzymanie stypendium socjalnego?
Stypendium socjalne uzależnione jest od statusu materialnego studenta, a dokładnie od tzw. dochodu na osobę w rodzinie. Komisja stypendialna ustala, jakie w rodzinie studenta są aktualne w okresie badanym dochody na osobę w rodzinie, a następnie porównuje, czy dochody te pozwalają na przyznanie stypendium i w jakiej wysokości. Granice te wyznaczane są corocznie w regulaminach przyznawania stypendium socjalnego.
W przypadku pełnej rodziny studenta obliczany jest dochód na osobę w rodzinie z uwzględnieniem dochodów wszystkich zarabiających osób i wszystkich osób tworzących tzw. gospodarstwo domowe. Pełna rodzina lub nawet niepełna, ale taka, w której student mieszka z jednym z rodziców, powoduje, że należy uwzględnić właśnie dochody wszystkich osób z rodziny. Jeśli student jest pełnoletni i sam utrzymuje się jedynie z alimentów, wówczas to one stanowią jego jedyny dochód i on jest jedynym członkiem gospodarstwa domowego. W istocie prowadzi to do tego, że rzeczywiście ustalenie dla pełnoletniego studenta alimentów w odpowiedniej wysokości spowoduje, że te dochody na osobę w rodzinie, które stanowią podstawę dla przyznania, będą odpowiednio niższe niż w przypadku zaliczenia dochodów rodziców i wszystkich członków rodziny.
Zatem rzeczywiście jest możliwość uzyskania stypendium, jeśli jedynym dochodem udokumentowanym (to jest ważne, dlatego musi zostać sądownie ustalona wysokość alimentów) są ustalone od rodziców alimenty.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Czy po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności matka może dalej pobierać alimenty na swoje konto i dysponować pieniędzmi? Jak pełnoletni może uzyskać dostęp do alimentów? Chcesz poradzić się prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Nosal
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika