Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwodem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Małżonkowie w mieszkaniu rodziców żony a rozwód

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-08-07

Jestem w trakcie rozwodu z mężem. Jako małżonkowie zajmowaliśmy mieszkanie moich rodziców. Obecnie mąż nie chce go opuścić. Co więcej zniszczył drzwi, montując jakieś nowe zamki. Co rodzice muszą zrobić, żeby zmusić go do wyprowadzki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małżonkowie w mieszkaniu rodziców żony a rozwód

Czy teście mogą eksmitować zięcia ze swojego mieszkania?

Rodzice mogą eksmitować Pani męża w dowolnym momencie. Z zachowaniem jednak pewnych warunków. Zasadniczo Pani rodzice użyczyli Pani i mężowi mieszkania. Ten stosunek użyczenia musi się skończyć, aby pozbawić Panią i męża prawa do lokalu.

Zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego „przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy„. Umowa użyczenia może być zawarta w dowolnej formie (ustnej, pisemnej, w formie aktu notarialnego, także przez czynności konkludentne).

Użyczenie mieszkania przez teściów

Umowa użyczenia może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. W tym drugim przypadku użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić (art. 715). Są to pojęcia niezbyt ścisłe i dlatego z punktu widzenia interesów stron umowa użyczenia powinna być zawarta na czas oznaczony.

Zgodnie z zapisami Kodeksu rodzinnego (art. 281) „jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego”.

Odpowiednie stosowanie art. 281 do przedmiotów urządzenia domowego oznacza, że jeżeli jedno z małżonków jest właścicielem przedmiotów urządzenia domowego lub uprawnionym na podstawie innego prawa do korzystania z nich, to drugie jest uprawnione do korzystania z nich.

Rozwód córki i eksmisja byłego zięcia

Dopóki więc córka ma jakiekolwiek prawo do mieszkania w mieszkaniu rodziców, jej mąż także.

Po rozwodzie to się zmieni. Straci bowiem prawo do lokalu, które zajmuje małżonka – potem już była małżonka.

Jeśli rodzice wypowiedzą użyczenie, będą mogli żądać zapłaty za bezumowne korzystanie z lokalu, a co za tym idzie – trochę pomęczyć finansowo zięcia, co może skłoni go do wyprowadzki. Na pewno mogą żądać odszkodowania za zniszczenie drzwi.

A Pani na chwilę obecną póki co przyczyniania się do pokrywania kosztów eksploatacji lokalu. Jeśli małżonek jeszcze w nim mieszka, sąd zasądzi od niego odpowiednie kwoty na pokrycie kosztów utrzymania mieszkania. Warto to zrobić w sprawie rozwodowej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »

Poduszki