Kategoria: Alimenty

Dziecko w ośrodku wychowawczym a alimenty

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 2016-12-20

Mąż jest po rozwodzie, ma 17-letnią córkę, która mieszka z matką. Od kilku miesięcy dziewczyna przebywa jednak w ośrodku wychowawczym i pozostanie tam jeszcze przynajmniej rok. Niestety matka się nią nie interesuje, nie odwiedza, nie kupuje żadnych rzeczy, które są niezbędne. Mąż, oprócz alimentów, płaci za wszystko. Czy można alimenty płacić na oddzielne konto dziecka, aby mogło chociaż w przyszłości z nich skorzystać, mimo że nie jest pełnoletnie? Alimenty są przecież dla dziecka. Ośrodek jest bezpłatny, więc pieniądze trafiają do jej matki. Jak napisać w takiej sprawie wniosek do sądu?

Otóż bezdyskusyjnie – jeżeli dziecko nie pozostaje na utrzymaniu matki, to alimenty albo powinny wpływać na konto małoletniej, albo na konto ośrodka i być wypłacane na zaspokojenie jej potrzeb.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W takiej sytuacji należy skierować pozew o zmianę wyroku alimentacyjnego obowiązującego w zakresie sposobu alimentacji, wskazując ten właściwy na obecną chwilę. Pozew należy poprzeć dowodami. Pozew kierujemy do sądu według miejsca zamieszkania małoletniej. Warto wcześniej porozmawiać z ośrodkiem, aby się dowiedzieć, jakie wyjście jest przez nich aprobowane – być może własne konto małoletniej nie wchodziłoby w grę. Wówczas będzie można podjąć decyzję, o co wnioskować w pozwie, by było to rozwiązanie realne. Od razu pragnę nadmienić, że alimenty nie są oszczędnościami ani lokatą na przyszłość, ale powinny zaspakajać bieżące potrzeby małoletniej. W mojej ocenie 17-letnia córka powinna także w tej sprawie się wypowiedzieć, czy i jak jej potrzeby są zaspakajane, czego ona oczekuje.

Przepisy w temacie alimentów stanowią bowiem w treści Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

„Art. 135. [Zakres świadczeń alimentacyjnych]

§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

§ 2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.”

Natomiast o ich zmianie:

„Art. 138. [Zmiana orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego]

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.”

Oczywiście w razie poczynienia powyższych ustaleń i zorientowania się, jaka opcja (własnego konta czy wpłat na konto ośrodka) wchodzi w grę – może Pani zlecić przygotowanie odpowiedniego pozwu lub przygotować go samodzielnie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »