Indywidualne porady prawne
• Autor: Monika Cieszyńska
Były mąż ociągał się z płaceniem alimentów na nasze dzieci, oddałam więc sprawę do komornika. Obecnie dostaję 85% kwoty alimentów, resztę potrąca sobie komornik. Dlaczego to moje dzieci, a nie ich ojciec, mają ponosić te koszty? Czy to jest zgodne z prawem?
Zgodnie z art. 49 ust. 1 i 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych (w tym o egzekucję zasądzonych alimentów) komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Jednakże w przypadku wyegzekwowania świadczenia wskutek skierowania egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ubezpieczenia społecznego jak również wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zasiłku dla bezrobotnych, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
W sprawach wyżej wymienionych komornik ściąga opłatę od dłużnika proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanego świadczenia.
Tym samym komornik ma prawo pobierać od dłużnika opłatę w wysokości 8% lub 15% w zależności od sposobu egzekucji proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanego świadczenia.
Zatem jeżeli w ostatnim miesiącu komornik ściągnął od męża daną kwotę, to miał prawo pobrać od tego opłatę w wysokości – w zależności od sposobu egzekucji – 8% zł albo 15% plus wydatki, które poniósł w związku z egzekucją. Opłatę tę ponosi oczywiście dłużnik. Dług ojca z tytułu alimentów zostanie pomniejszony o kwotę faktycznie przekazaną.
W razie wątpliwości ma Pani prawo przejrzenia akt komorniczych.
Potrzebujesz pomocy w napisaniu pozwu o alimenty lub podwyższenie kwoty alimentów, a może zastanawiasz się jak znieść obowiązek alimentacyjny gdy dziecko jest już pełnoletnie i samowystarczalne? Nasi prawnicy służą pomocą. Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika