Termin płatności alimentów - dzień miesiąca

• Zaktualizowano: 2024-04-12 • Autor: Iryna Kowalczuk

W poradzie poruszamy problem terminu płacenia alimentów, spóźnienia, odsetek za zwłokę i wszczęcia egzekucji.

 

Chciałabym uzyskać informacje odnośnie terminu płatności alimentów na dzieci. W wyroku zasądzono płatność alimentów „do 10. każdego miesiąca do rąk matki”. Były mąż robi przelew 10-tego, pieniądze mam więc później, a jeżeli 10 wypada w sobotę lub niedzielę czekam na pieniądze do poniedziałku a nawet wtorku. To dla mnie kłopot. Czy może tak robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Termin płatności alimentów - dzień miesiąca

Alimenty wpływają po terminie wskazanym w wyroku sądu

Kwestię poruszoną w Pani pytaniu rozstrzyga przepis art. 454 § 1 Kodeksu cywilnego. Wskazuje on, że „jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia; jeżeli wierzyciel zmienił miejsce zamieszkania lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania”.

Mając na uwadze powyższy przepis, stwierdzić należy, iż świadczenie uważa się za spełnione w chwili, w której środki pieniężne dojdą do wierzyciela lub wpłyną na jego konto.

To, że świadczenie pieniężne zostaje spełnione z chwilą, gdy następuje faktyczna realizacja polecenia przelewu, tj. kwota nim objęta wpływa na rachunek wierzyciela, jest stanowiskiem ugruntowanym w orzecznictwie sądowym. Podobnie sprawa ma się z przekazaniem gotówki – momentem spełnienia świadczenia jest doręczenie gotówki wierzycielowi.

Analogiczna reguła przyjmowana jest w wypadku spełnienia świadczenia pieniężnego przez zapłatę sumy oddanej do transportu, np. poczcie lub posłańcowi (tak orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 23 lutego 1954 r. sygn. akt I CR 147/54, OSN 1955/I poz. 8).

Zobacz również: Dzień spóźnienia z alimentami 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odsetki za zwłokę w zapłacie alimentów

Jeżeli więc zasądzone alimenty nie dotrą do Pani do 10. dnia miesiąca (włącznie), to od dnia następnego dłużnik pozostaje w zwłoce i stosownie do art. 481 § 1, jak i zapewne stosownie do orzeczenia sądu (zapewne w wyroku znalazło się sformułowanie – wraz z odsetkami ustawowymi w razie opóźnienia w zapłacie którejkolwiek z rat), zobowiązany jest do zapłaty odsetek za zwłokę.

Zapłata alimentów (jak i innych świadczeń) nie będzie mogła być uznana za spełnioną także wówczas, kiedy za opóźnienie w dokonaniu przelewu czy w przekazaniu środków przez pocztę odpowiada bank czy poczta.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego za nieterminową wpłatę alimentów

Zatem każda zwłoka uzasadnia wystąpienie do komornika z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Wniosek, aby był skuteczny i niezwłocznie przekazany do realizacji, winien wskazywać, z jakiego majątku egzekucja ma być prowadzona. Nadto jeżeli egzekucja miałaby zostać skierowana do środków zdeponowanych na określonym rachunku bankowym, zasadne byłoby wskazanie numeru rachunku bankowego. Pragnę wskazać, że obecnie może Pani od osoby zobowiązanej żądać odsetek (jeżeli takowe przewiduje wyrok sądowy) za dotychczasową zwłokę, z jednoczesnym żądaniem egzekucji kolejnych zobowiązań alimentacyjnych przez komornika.

Przykłady

 

Anna i jej był mąż Tomasz

Anna regularnie otrzymuje alimenty na swoją córkę od byłego męża Tomasza. Zgodnie z wyrokiem sądowym, Tomasz ma obowiązek przekazywać alimenty do 10. dnia każdego miesiąca. Jednakże, gdy 10. dzień miesiąca wypada w weekend, przelew jest realizowany ostatniego dnia roboczego przed weekendem, co oznacza, że pieniądze na koncie Anny pojawiają się dopiero w poniedziałek lub wtorek. To powoduje opóźnienia w opłacaniu rachunków i innych wydatków związanych z dzieckiem.

 

Beata i problemy z bankiem

Beata jest samotną matką dwójki dzieci i otrzymuje alimenty od swojego byłego partnera. Pewnego miesiąca, mimo że były partner Beaty zlecił przelew w terminie, bank miał awarię systemu, co spowodowało, że pieniądze wpłynęły na konto Beaty dopiero po kilku dniach od zlecenia przelewu. Ta sytuacja wywołała u Beaty stres finansowy, gdyż opóźnienie wpłaty alimentów spowodowało, że nie mogła w terminie zapłacić za wynajem mieszkania.

 

Dorota i egzekucja alimentów

Dorota od kilku miesięcy doświadcza problemów z terminowym otrzymywaniem alimentów na swojego syna od byłego męża. Choć alimenty powinny być wpłacane do 10. dnia każdego miesiąca, często zdarza się, że wpłaty są dokonywane z opóźnieniem lub nie są wcale realizowane. Po kilku takich sytuacjach, Dorota zdecydowała się na wystąpienie do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Dzięki temu procesowi, zobowiązania alimentacyjne zaczęły wpływać regularnie, co uspokoiło sytuację finansową Doroty i pozwoliło jej zapewnić stabilność finansową dla swojego dziecka.

 

Podsumowanie

 

Terminowe wpłacanie alimentów ma kluczowe znaczenie dla stabilności finansowej rodziny, a wszelkie opóźnienia mogą prowadzić do poważnych trudności życiowych. W przypadku opóźnień w płatnościach, osoby uprawnione do otrzymywania alimentów mają prawo żądać odsetek za zwłokę oraz inicjować postępowanie egzekucyjne przez komornika. Regularność wpłat jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale także elementem wspierającym codzienne funkcjonowanie i bezpieczeństwo finansowe dzieci.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach alimentacyjnych? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online oraz profesjonalnego sporządzania pism. Nasz zespół doświadczonych prawników jest do Twojej dyspozycji, aby zapewnić Ci wsparcie i ochronę Twoich praw. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 23 lutego 1954 r. sygn. akt I CR 147/54

Masz problem ze spóźnionym otrzymywaniem alimentów, nie wiesz jak wyegzekwować płacenie alimentów w terminie, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »