Spóźnione alimenty a komornik

• Zaktualizowano: 2024-03-16 • Autor: Eliza Rumowska

Niekiedy zdarza się, że osoba zobowiązana do płacenia alimentów nie przekazuje ich w terminie. W niniejszym artykule wyjaśniamy, co można zrobić gdy nastąpi opóźnienie w zapłacie alimentów. Jako przykład posłuży nam sprawa pani Janiny.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spóźnione alimenty a komornik

Pytanie pani Janiny dotyczyło alimentów płaconych po terminie. Były mąż pani Janiny ma zasądzone alimenty do piątego dnia każdego miesiąca, a płaci po piętnastym, czyli spóźnia się z alimentami o kilka dni każdego miesiąca. Sąd wyraźnie wskazał mu datę płacenia alimentów, ponieważ pani Janina opłaca mieszkanie wynajmowane (płatne do dziewiątego dnia każdego miesiąca). Takie ustalenia pani Janina ma od rozwodu (doszło do niego 2 lata temu). Podkreśliła, że niestety przelewanie alimentów z opóźnieniem jest nagminne. W związku z tym zapytała nas, czy może to jakoś zmienić i podać byłego męża do komornika, który wyegzekwuje terminowe płacenie alimentów.

Wpłata alimentów po terminie wskazanym w wyroku sądu

W zaistniałym stanie rzeczy – kiedy nie istnieje zaległość alimentacyjna powyżej 1 miesiąca – trudno byłoby wykazać podstawy do wszczęcia egzekucji. Jednakże takie długotrwałe uchylanie się od terminowych wpłat świadczy o tym, że wyrok i sposób ustalenia płatności alimentacyjnej nie koreluje z rzeczywistymi możliwościami.

W takim przypadku – gdy ojciec dziecka pani Janiny nie płaci alimentów w terminie – pani Janina ma dwie opcje:

  1. doprowadzenie do zmiany sposobu orzeczenia alimentacji co do terminu, tak by w rzeczywistości nie dochodziło do dysonansu między treścią wyroku a realnymi możliwościami,
  2. doprowadzenie do egzekucji z tytułu opóźnień – rozumianej jako kwoty powstałych w tego powodu odsetek za opóźnienie, o ile w wyroku przewidziano odsetki (raczej jest to formuła standardowa).

Zobacz również: Alimenty do 10 każdego miesiąca

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego o alimenty

Wybierając drugą opcję, pani Janina musi mieć jednak na względzie, że suma egzekucyjna, której podlega wynagrodzenie za pracę, ma swoje ograniczenia. Czasami wynika z wszczęcia egzekucji – dochodzi do sytuacji, że uprawniony (dziecko) zaczyna dostawać wprawdzie na czas, ale mniejszą kwotę niż przy opóźnieniu. Dzieje się tak ze względu na sposób kalkulacji i pobierania przez komornika należności w następującej kolejności – najpierw koszty, a potem wierzytelność. Czasami więc egzekucja odbywa się kosztem dziecka. Warto więc rozważyć, która z opcji będzie bardziej adekwatna do zaistniałej sytuacji (braku alimentów w terminie) – przesunięcie terminu z wyroku (1) czy egzekucja odsetek i należności (2) być może kosztem kwoty, która finalnie trafi do rąk pani Janiny.

Jeżeli pani Janina wybierze pierwsze rozwiązanie – o zmianę należy wnioskować do sądu, który wydał wyrok alimentacyjny. Jeżeli zaś optymalna jest druga opcja, bo np. ojciec ma dość wysokie wynagrodzenie, które wystarczy i na koszty komornicze, i na alimenty w całości – to proszę zgłosić się do komornika w celu złożenia wniosku o egzekucję (druk udostępnia komornik), przedstawiając komornikowi prawomocny wyrok alimentacyjny. Wówczas alimenty będą trafiały do rąk pani Janiny za pośrednictwem komornika. Jednak z praktyki stwierdzam, że z punktualnością ich przekazania także bywa różnie.

Zobacz również: Koszty komornicze alimenty

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Katarzyny i Tomasza

Katarzyna, samotna matka dwójki dzieci, regularnie otrzymywała alimenty od swojego byłego męża, Tomasza. Jednak od kilku miesięcy Tomasz zaczął przekazywać pieniądze z opóźnieniem (najpierw był to dzień spóźnienia z alimentami, później tydzień), co stawiało Katarzynę w trudnej sytuacji finansowej. Mimo braku zaległości powyżej miesiąca ciągłe nieterminowe płatności utrudniały jej planowanie budżetu i zaspokajanie bieżących potrzeb dzieci.

 

Historia Anny i Marka

Anna po rozwodzie ustaliła z byłym partnerem Markiem dni płatności alimentów na rzecz ich syna. Marek, prowadzący własną działalność, często przekazywał je z opóźnieniem, gdyż miał nieregularne wpływy. Anna musiała wielokrotnie przesuwać terminy opłat i rezygnować z niektórych wydatków, by zaspokoić podstawowe potrzeby syna. Rozważała podjęcie odpowiednich kroków prawnych, aby dostosować terminy płatności do rzeczywistej sytuacji finansowej Marka. Zastanawiała się również, czy ma prawo wyegzekwować spóźnione alimenty za pośrednictwem komornika.

 

Dylemat Joanny i Michała

Joanna otrzymywała alimenty od Michała na ich wspólne dziecko. Ostatnio zauważyła, że mimo iż Michał regularnie płaci, często robi to z kilkudniowym opóźnieniem. Joanna, chcąc uniknąć konfliktów i długotrwałych procedur sądowych, postanowiła porozmawiać z Michałem o tej kwestii. Chciała ustalić z nim nowy, bardziej realistyczny harmonogram płatności, który lepiej odzwierciedlałby jego możliwości finansowe i jednocześnie zapewniał stabilność finansową dziecku.

Podsumowanie

Podsumowując, kwestia opóźnień w płatnościach alimentacyjnych jest złożona. To ważne, aby zrozumieć konsekwencje prawne podejmowanych kroków – czy to w przypadku działań egzekucyjnych, czy dążenia do zmiany warunków wyroku alimentacyjnego. W takiej sytuacji duże znaczenie ma znalezienie rozwiązania, które najlepiej służy interesom dziecka, a jednocześnie uwzględnia realne możliwości finansowe płatnika. 

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz fachowej pomocy prawnej w sprawie alimentów? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnego przygotowania dokumentów. Nasz zespół doświadczonych prawników pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji. Już dziś napisz do nas – wypełnij formularz kontaktowy umieszczony pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Masz problem z terminowością płaconych alimentów, nie wiesz jak wyegzekwować płatność alimentów w terminie, czy należą się odsetki za opóźnienie itp., opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »