• Zaktualizowano: 2024-09-10 • Autor: Anna Sufin
Mąż ma pół domu i pół domu ma jego ojciec. Teść nie jest w stanie utrzymać domu i muszą go sprzedać. Czy w tej sytuacji, gdy my z mężem się rozwodzimy, pieniądze ze sprzedaży są dla nas w równej części? Czy ja jako osoba trzecia niezwiązana w żaden sposób z tym domem, nie otrzymuję nic? Nie mamy rozdzielności majątkowej.
Podaje Pani, że Pani mąż pozostaje współwłaścicielem domu wraz z ojcem. Podejrzewam, że swój udział nabył w drodze dziedziczenia po matce albo też darowizny. Jeśli było inaczej, proszę o informację. Podaje Pani, że są Państwo w trakcie rozwodu. Nie zawierali Państwo umów majątkowych małżeńskich – do czasu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego pozostają Państwo zatem w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej. Mąż z ojcem zamierzają sprzedać dom. Zapytuje Pani, czy pieniądze ze sprzedaży będą się Pani należały w równej części czy też jako osoba niezwiązana z domem nie otrzymuje Pani niczego z domu.
Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy samej ustawy wspólność majątkowa, która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich – takie właśnie przedmioty wchodzą do majątku wspólnego małżonków. Dalej przepis stanowi, że: „Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków”.
Art. 33 K.r.o. stanowi w sposób wyczerpujący, jakie przedmioty wchodzą do majątku osobistego każdego z małżonków. Są to m.in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej (pkt 1), przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił (pkt 2), ale także „przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej” (pkt 10).
Ostatni punkt stanowi o tzw. surogacji, polegającej na „wchodzeniu nowego składnika majątku w miejsce drugiego”. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 19.08.2009 r., III CZP 53/09: „celem surogacji przewidzianej w powołanym przepisie jest zachowanie wartości majątku odrębnego, mimo zmiany jego poszczególnych składników”. „Surogację rozumieć można zarówno jako skutek zdarzeń niezależnych od podmiotu uprawnionego (np. w miejsce prawa własności zniszczonego samochodu powstaje roszczenie o odszkodowanie), jak i skutek czynności prawnych podmiotu (np. w miejsce sprzedanego samochodu wejdzie kwota uzyskana z jego sprzedaży). Surogacja rozumiana jest także jako pewien proces, ciąg czynności lub zdarzeń, prowadzących do zastępowania dawnego składnika innym, nowym składnikiem (w miejsce dawnego samochodu zakupiono ostatecznie nowy samochód). Dopuszczalna jest zatem zarówno surogacja bezpośrednia – przedmiot nowy w zamian za przedmiot podlegający surogacji – jak i pośrednia – przedmiot nowy nabyty za środki (pieniądze) uzyskane w zamian za przedmiot podlegający surogacji.” (red. T. Sokołowski, Komentarz do art. 33 K.r.o., red. H. Dolecki, T. Sokołowski Lex).
Tym samym, jeżeli udział w nieruchomości stanowił majątek osobisty męża, uzyskane z jego sprzedaży środki pieniężne także będą składnikiem majątku osobistego męża. Stanie się tak niezależnie od tego, czy sprzedaż nastąpi jeszcze teraz przed rozwodem, czy już po rozwodzie, czy nastąpi przed podziałem majątku, czy też po podziale.
Pani zatem nie będzie uczestniczyła w podziale środków ze sprzedaży – jest Pani osobą trzecią (przy założeniu oczywiście, że rzeczywiście udział w nieruchomości jest składnikiem majątku osobistego męża).
Jeśliby jednak na dom były czynione nakłady z Państwa majątku wspólnego albo też z Pani majątku osobistego, można żądać rozliczenia tych nakładów w postępowaniu o podział majątku wspólnego (por. art. 45 § 1 K.r.o.).
Dziedziczenie a wspólność majątkowa
Anna i Piotr są małżeństwem od 15 lat. Dwa lata temu Piotr odziedziczył po matce połowę domu, który współdzieli z ojcem. Teraz Anna i Piotr zdecydowali się na rozwód. Piotr z ojcem postanowili sprzedać dom, aby podzielić się zyskami. Anna zastanawia się, czy będzie miała prawo do połowy uzyskanych ze sprzedaży środków. Jednakże, ponieważ Piotr odziedziczył swoją część domu, jest to jego majątek osobisty i pieniądze ze sprzedaży nie podlegają podziałowi majątku wspólnego. Anna nie otrzyma nic z tej transakcji.
Darowizna a rozwód
Maria i Tomasz są w trakcie rozwodu. Tomasz otrzymał połowę domu jako darowiznę od rodziców przed ślubem. W tej chwili Tomasz i jego ojciec chcą sprzedać dom. Maria martwi się, że po rozwodzie nie dostanie części zysków ze sprzedaży, mimo że przez lata wspólnie z Tomaszem inwestowali w dom. Zgodnie z prawem, darowizna, którą Tomasz otrzymał przed ślubem, jest jego majątkiem osobistym. Dlatego też, pieniądze uzyskane ze sprzedaży domu nie będą dzielone z Marią, chyba że są dowody na wspólne inwestycje, które mogłyby podlegać rozliczeniu.
Brak rozdzielności majątkowej a surogacja
Ewa i Michał nie mają rozdzielności majątkowej i są w trakcie rozwodu. Michał jest współwłaścicielem połowy domu, którą nabył drogą dziedziczenia po swoim ojcu. Teraz dom ma zostać sprzedany, aby pokryć koszty opieki nad schorowaną matką Michała. Ewa obawia się, że jako żona nie otrzyma nic ze sprzedaży domu. Ponieważ udział Michała w nieruchomości pochodzi z dziedziczenia, jest to jego majątek osobisty. Tym samym, środki uzyskane ze sprzedaży będą stanowić majątek osobisty Michała, a Ewa nie ma do nich prawa, chyba że udowodni, że były wspólne inwestycje w nieruchomość, które mogą być uwzględnione przy podziale majątku.
Udziały w nieruchomościach nabyte przez jednego z małżonków przed ślubem, drogą dziedziczenia lub darowizny, stanowią jego majątek osobisty. W przypadku rozwodu, środki uzyskane ze sprzedaży takich nieruchomości nie podlegają podziałowi majątku wspólnego, chyba że udowodniono wspólne inwestycje w nieruchomość. Tym samym, drugi małżonek nie ma prawa do tych środków, jeśli nie zostały one włączone do majątku wspólnego.
Potrzebujesz pomocy prawnej w kwestiach dotyczących podziału majątku lub przygotowania pism procesowych? Skorzystaj z naszych usług online, gdzie oferujemy profesjonalne porady prawne i wsparcie w przygotowywaniu niezbędnych dokumentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19 sierpnia 2009 r., III CZP 53/09
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Anna Sufin
Zapytaj prawnika