Czy można unieważnić wyrok rozwodowy?

• Zaktualizowano: 2024-04-14 • Autor: Marek Gola

5 lat temu doszło do rozwodu za porozumieniem stron. Po rozwodzie nadal mieszkaliśmy w jednym mieszkaniu. Ostatnio stwierdziliśmy, że rozwód był niepotrzebny, bo nadal się kochamy i chcemy być razem. Czy można unieważnić wyrok rozwodowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można unieważnić wyrok rozwodowy?

Czy przepisy prawa przewidują możliwość unieważnienia wyroku rozwodowego?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

Z treści Pani pytania wynika, że przed 5 laty doszło do rozwiązania Pani małżeństwa przez rozwód. Mimo wyroku rozwodowego nie zaprzestali Państwo wspólnie zamieszkiwać. Nadal się Państwo kochają. Wolą Państwa jest unieważnienie wyroku.

W pierwszej kolejności zaważyć należy, iż przepisy prawa nie przewidują możliwości unieważnienia wyroku rozwodowego.

Z treści Pani pytania wynika, że do rozwodu doszło za porozumieniem stron, co powoduje, że sprawa została rozpatrzona przez sąd okręgowy jako sąd I instancji. Żadne z Państwa nie kierowało sprawy do sądu II instancji, składając tym celu środek odwoławczy – apelację. W chwili obecnej wyrok jest prawomocny, co powoduje, że nie przysługuje od niego apelacja, a skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w świetle art. 3982 § 2 pkt 1 K.p.c. Zgodnie z przywołanym przepisem skarga kasacyjna jest niedopuszczalna także w sprawach o rozwód, o separację, o alimenty, o czynsz najmu lub dzierżawy oraz o naruszenie posiadania.

Zobacz również: Ile uprawomocnia się wyrok rozwodowy?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przesłanki do wznowienia postępowania rozwodowego

W mojej ocenie nie zachodzą także przesłanki do wznowienia postępowania, albowiem nie zachodzi żadna z poniższych przesłanek:

1) wyrok został oparty na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo na skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym;

2) wyrok został uzyskany za pomocą przestępstwa.

„§ 2. Można również żądać wznowienia w razie późniejszego wykrycia prawomocnego wyroku, dotyczącego tego samego stosunku prawnego, albo wykrycia takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu.”

Proszę jednocześnie zważyć, iż jeżeli chcielibyście Państwo domagać się wznowienia postępowania, sami musielibyście się przyznać do tego, że po uprzedzeniu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, składaliście fałszywe zeznania.

W chwili obecnej, o ile Państwa wolą jest pozostawanie w związku małżeńskim, nie widzę innej możliwości, jak jego ponowne zawarcie. Przepisy prawa bowiem nie przewidują unieważnienia rozwodu.

Przykłady

 

Przypadek Adama i Ewy

Po rozwodzie, który odbył się 3 lata temu z powodu "nie do pogodzenia różnic", Adam i Ewa zdecydowali się kontynuować życie pod jednym dachem dla dobra wspólnych dzieci. Z czasem odkryli, że różnice te nie były tak poważne, jak im się wydawało, i że w rzeczywistości nadal darzą się uczuciem. Teraz, pełni nadziei, zastanawiają się, czy mogą jakoś unieważnić swój wyrok rozwodowy i formalnie przywrócić swoje małżeństwo.

 

Historia Mai i Jakuba

Maja i Jakub rozwiedli się dwa lata temu, lecz nigdy nie przestali się widywać i wspierać. Mają wspólny biznes, który zmusza ich do codziennej współpracy. Z czasem ich stosunki się poprawiły i oboje doszli do wniosku, że rozwód był pochopną decyzją. Teraz rozważają możliwość ponownego zawarcia związku małżeńskiego, jako że prawo nie daje możliwości unieważnienia już uprawomocnionego wyroku rozwodowego.

 

Przykład Karoliny i Tomka

Karolina i Tomek rozwiedli się pięć lat temu z powodu intensywnych konfliktów i ciągłych kłótni. Po rozwodzie jednak zdecydowali się na terapię małżeńską, aby lepiej komunikować się dla dobra wspólnego dziecka. Terapia ta nieoczekiwanie zbliżyła ich do siebie na nowo, doprowadzając do tego, że obecnie znów są parą. Chociaż ich rozwód jest już prawomocny, to pragną być razem, a jedyną legalną opcją dla nich jest ponowne zawarcie małżeństwa.

Podsumowanie

 

Prawo nie przewiduje możliwości unieważnienia prawomocnego wyroku rozwodowego, nawet jeśli strony po rozwodzie ponownie zbliżą się do siebie i zdecydują kontynuować wspólne życie. W przypadku ponownego zjednoczenia, jedyne dostępne rozwiązanie to zawarcie małżeństwa na nowo. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla par rozważających swoje opcje po rozwiązaniu małżeństwa.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia prawnego lub pomocy w przygotowaniu dokumentów po rozwodzie? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online, oferujących profesjonalne doradztwo i wsparcie w każdej sytuacji prawnej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Złożyłeś pozew o rozwód ale jeszcze nie doszło do rozprawy a ty masz wątpliwości czy dać szansę waszemu małżeństwu? Jak wycofać pozew o rozwód i jakie będą tego konsekwencje? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »