Co zrobić, aby mąż wyprowadził się z mojego mieszkania?

• Zaktualizowano: 2024-06-01 • Autor: Eliza Rumowska

Chciałam zapytać o możliwość wymeldowania męża z mieszkania. Mamy intercyzę, mieszkanie kupiłam samodzielnie. Mąż dobrowolnie nie chce się wyprowadzić. Nie mamy rozwodu. Zastanawiam się, czy w przypadku rozwodu coś w tej kwestii zmieni. Czy kiedy nie będziemy już małżeństwem, mąż będzie zmuszony się wymeldować i wyprowadzić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co zrobić, aby mąż wyprowadził się z mojego mieszkania?

Czy po rozwodzie można eksmitować i wymeldować współmałżonka?

Rzeczywiście w opisanej sytuacji rozwód ma duże znaczenie. Przyczyny tkwią nie w regulacjach prawnych dotyczących ewidencji ludności (tzw. meldunku) czy prawie własności. Nie wynika to też z intercyzy – kluczem jest przepis Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi:

Art. 281. [Prawo do korzystania z mieszkania]

Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.”

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

W takim przypadku Pani prawo do mieszkania otwiera i legalizuje pobyt męża w nim dopóty, dopóki jest on Pani mężem. Dlatego rozwód jest kluczem do możliwości eksmitowania i wymeldowania męża. Jednak musi Pani mieć na uwadze jeszcze ryzyko, że jeżeli mąż nie posiada prawa do żadnego innego lokalu mieszkalnego albo domu, to sąd może nawet po rozwodzie orzec prawo jego dożywotniego zamieszkania w domu, w którym przebywał z Panią jako współmałżonek.

Zobacz również: Meldunek a rozwód

Przykłady

 
Joanna i Paweł

Joanna i Paweł pobrali się pięć lat temu. Mają podpisaną intercyzę, a mieszkanie, w którym mieszkają, Joanna kupiła na swoje nazwisko jeszcze przed ślubem. W ostatnich miesiącach ich relacja uległa znacznemu pogorszeniu, ale Paweł odmawia wyprowadzenia się. Joanna postanowiła zasięgnąć porady prawnej. Dowiedziała się, że dopóki są małżeństwem, Paweł ma prawo mieszkać w jej mieszkaniu zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Zrozumiała, że rozwód jest jedyną drogą do rozwiązania tej sytuacji, dlatego zaczęła procedurę rozwodową, mając nadzieję, że po orzeczeniu rozwodu Paweł będzie musiał się wyprowadzić.

 
Anna i Michał

Anna jest właścicielką mieszkania, które nabyła przed ślubem z Michałem. Związek małżeński nie układał się dobrze, a Michał nie chciał dobrowolnie opuścić mieszkania, mimo że formalnie nie miał do niego żadnych praw. Anna postanowiła złożyć pozew o rozwód. Prawnik wyjaśnił jej, że po rozwodzie, jeśli Michał nie będzie miał innego miejsca zamieszkania, sąd może zdecydować o jego prawie do tymczasowego zamieszkania w jej mieszkaniu. Anna była zdeterminowana, aby zakończyć małżeństwo i podjęła kroki prawne, licząc na to, że sąd przychyli się do jej prośby o eksmisję byłego męża po rozwodzie.

 
Katarzyna i Tomasz

Katarzyna, właścicielka mieszkania, żyła w separacji z Tomaszem od kilku miesięcy. Pomimo intercyzy, Tomasz korzystał z mieszkania, argumentując, że jako mąż ma do tego prawo. Katarzyna postanowiła złożyć pozew rozwodowy. Podczas konsultacji z prawnikiem dowiedziała się, że rozwód pozwoli jej na formalne wymeldowanie Tomasza z mieszkania, jednakże musi być przygotowana na ewentualność, że sąd może przyznać mu prawo do czasowego zamieszkania w jej mieszkaniu, jeżeli Tomasz nie ma innej możliwości. Katarzyna rozpoczęła procedurę rozwodową, mając nadzieję na szybkie rozwiązanie tej trudnej sytuacji.

Podsumowanie

 

W sytuacji, gdy małżonek odmawia dobrowolnego opuszczenia mieszkania będącego własnością drugiego małżonka, kluczowym krokiem jest złożenie pozwu rozwodowego. Dopiero po orzeczeniu rozwodu istnieje możliwość formalnego wymeldowania i eksmitowania współmałżonka, choć sąd może przyznać prawo do czasowego zamieszkania, jeśli nie posiada on innego lokalu. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z prawnikiem i przygotowanie się na różne scenariusze prawne.

Oferta porad prawnych

 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w kwestii eksmisji lub rozwodu, oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism, aby skutecznie rozwiązać Twoje problemy mieszkaniowe. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie doświadczonych prawników. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Czy mąż ma prawo do mieszkanie które żona nabyła przed zawarciem małżeństwa? Czy podział majątku w razie rozwodu będzie obejmował również te mieszkanie? Potrzebujesz porady prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »