• Zaktualizowano: 2024-04-17 • Autor: Marek Gola
Czy możliwe jest cywilne i kościelne małżeństwo między wujkiem a bratanicą (przysposobioną przez brata wujka)? Nie ma tu więzów krwi pomiędzy wujkiem a bratanicą.
Z treści Pani pytania wynika, że zastanawia się Pani, czy możliwe jest małżeństwo cywilne i kościelne między wujkiem a bratanicą (przysposobioną przez brata wujka).
W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie przepis art. 14 § 1 K.r.o., zgodnie z którym nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi.
Proszę zauważyć, że przeszkodą jest zatem pokrewieństwo w linii prostej oraz powinowaci w linii prostej. Zgodnie z art. 617 K.r.o. krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej.
Dla zaistniałej sytuacji, w mojej ocenie, nie ma znaczenia fakt, czy brat dziecko przysposobił, czy też byłoby to jego dziecko (którego jest biologicznym ojcem).
W przedmiotowej sprawie nie mamy zatem do czynienia z pokrewieństwem w linii prostej, lecz z pokrewieństwem w linii bocznej, co jednak nie wpływa na zdolność do zawarcia małżeństwa.
Problem może pojawić się w przypadku zgody na ślub kościelny, albowiem w linii bocznej nieważne jest aż do czwartego stopnia włącznie (art. 1091 Prawa kanonicznego).
Pomimo formalnej przeszkody każdy, tj. „wujek” i „przysposobiona córka jego brata” mogą wnosić o dyspensę. Ordynariusz miejsca może swoich podwładnych gdziekolwiek przebywających oraz wszystkich aktualnie przebywających na własnym jego terytorium, dyspensować od wszystkich przeszkód z prawa kościelnego, z wyłączeniem tych, od których dyspensa jest zarezerwowana Stolicy Apostolskiej.
Stolicy Apostolskiej jest zarezerwowana dyspensa:
1) od przeszkody wynikającej ze święceń lub z wieczystego ślubu publicznego czystości, złożonego w instytucie zakonnym na prawie papieskim;
2) od przeszkody występku, o której w kan. 1090.
Nie udziela się nigdy dyspensy od przeszkody pokrewieństwa w linii prostej oraz w drugim stopniu linii bocznej.
W tej sytuacji, w mojej ocenie, nie ma przeszkód do zawarcia małżeństwa cywilnego z „córką” brata, do małżeństwa kościelnego wymagana będzie zgoda biskupa.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej - Dz.U. 1989 nr 29 poz. 154
Masz podobny problem i chcesz poradzić się prawnika? Służymy pomocą 24h na dobę, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika