Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Małżeństwo między wujkiem a bratanicą

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2019-02-25

Czy możliwe jest cywilne i kościelne małżeństwo między wujkiem a bratanicą (przysposobioną przez brata wujka)? Nie ma tu więzów krwi pomiędzy wujkiem a bratanicą.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małżeństwo między wujkiem a bratanicą

Czy możliwe jest małżeństwo cywilne i kościelne między wujkiem a bratanicą?

Z treści Pani pytania wynika, że zastanawia się Pani, czy możliwe jest małżeństwo cywilne i kościelne między wujkiem a bratanicą (przysposobioną przez brata wujka).

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie przepis art. 14 § 1 K.r.o., zgodnie z którym nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi.

Proszę zauważyć, że przeszkodą jest zatem pokrewieństwo w linii prostej oraz powinowaci w linii prostej. Zgodnie z art. 617 K.r.o. krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej.

Dla zaistniałej sytuacji, w mojej ocenie, nie ma znaczenia fakt, czy brat dziecko przysposobił, czy też byłoby to jego dziecko (którego jest biologicznym ojcem).

Pokrewieństwo w linii bocznej a możliwość zawarcia małżeństwa

W przedmiotowej sprawie nie mamy zatem do czynienia z pokrewieństwem w linii prostej, lecz z pokrewieństwem w linii bocznej, co jednak nie wpływa na zdolność do zawarcia małżeństwa.

Problem może pojawić się w przypadku zgody na ślub kościelny, albowiem w linii bocznej nieważne jest aż do czwartego stopnia włącznie (art. 1091 Prawa kanonicznego).

Pomimo formalnej przeszkody każdy, tj. „wujek” i „przysposobiona córka jego brata” mogą wnosić o dyspensę. Ordynariusz miejsca może swoich podwładnych gdziekolwiek przebywających oraz wszystkich aktualnie przebywających na własnym jego terytorium, dyspensować od wszystkich przeszkód z prawa kościelnego, z wyłączeniem tych, od których dyspensa jest zarezerwowana Stolicy Apostolskiej.

Stolicy Apostolskiej jest zarezerwowana dyspensa:

1) od przeszkody wynikającej ze święceń lub z wieczystego ślubu publicznego czystości, złożonego w instytucie zakonnym na prawie papieskim;

2) od przeszkody występku, o której w kan. 1090.

Nie udziela się nigdy dyspensy od przeszkody pokrewieństwa w linii prostej oraz w drugim stopniu linii bocznej.

W tej sytuacji, w mojej ocenie, nie ma przeszkód do zawarcia małżeństwa cywilnego z „córką” brata, do małżeństwa kościelnego wymagana będzie zgoda biskupa.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne tematy

Zgoda rodzica na adopcję ze wskazaniem

Jesteśmy rodziną zastępczą dla 7-letniego dziecka, które przebywa u nas od urodzenia. Matka zrzekła się praw zaraz po jego urodzeniu. Ojciec biologiczny...

Wymeldowanie męża z mieszkania który wyprowadził się do kochanki

Mój mąż ma kochankę. Wyprowadził się z domu i zabrał swoje rzeczy 8 miesięcy temu. Mieszka z nią w jej mieszkaniu. Nie chce się wymeldować. Straszy mnie...

Czy po rozwodzie muszę wymeldować się z mieszkania?

Były mąż wytacza mi sprawę o eksmisję z mieszkania, którego jest właścicielem. Po rozwodzie byłam zmuszona opuścić to mieszkanie, ale się nie...

Obciążenie kosztami za pobyt siostry w DPS

MOPS chce namówić moją jedyną siostrę, by podała mnie do sądu celem zasądzenia ode mnie alimentów. Siostra jest pełnoletnia, cierpi na chorobę...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »