Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawa ograniczenia władzy rodzicielskiej

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2018-09-24

Czy podczas mediacji mogę wnieść do ugody sprawę ograniczenia władzy rodzicielskiej ojcu dziecka, czy tę sprawę rozstrzyga tylko sąd?

Niestety w ugodzie nie można ograniczyć władzy rodzicielskiej ojcu dziecka. Przynajmniej w szerokim zakresie. Bowiem już samo przyjęcie, że dziecko zamieszkuje tylko z jednym rodziców, a z drugim ma ustalone określone kontakty, w określony sposób, może być przedmiotem ugody. W ugodzie można też zapisać, że rodzice będą się ze sobą kontaktować w sprawach dziecka w określony sposób, a w pewnych sprawach rodzic sprawujący pieczę podejmuje decyzje samodzielnie. Nie widzę przeszkód, by takie zapisy zostały zawarte w ugodzie. A jest to niewątpliwie ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Zgodnie z art. 95 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej K.r.o.) do podstawowych obowiązków rodziców należy dbanie o dobro dziecka poprzez zapewnienie mu odpowiedniego wychowania, bezpieczeństwa oraz opieki nad nim i jego majątkiem aż do uzyskania przez niego pełnoletności.

Władzę rodzicielską może posiadać jedynie osoba, która ma ukończone 18 lat lub osoba, która mimo niepełnoletności zawarła legalny (za zgodą sądu) związek małżeński i tym samym posiada pełną zdolność do czynności prawnych.

Należy zaznaczyć, iż prawo gwarantuje rodzicom możliwość wychowania oraz edukacji dziecka zgodnie z ich przekonaniami religijnymi oraz moralnymi przy jednoczesnym poszanowaniu godności, wolności, sumienia, innych praw dziecka oraz jego dojrzałości. Rodzice mają również prawo oczekiwać od dziecka posłuszeństwa, natomiast nie mają prawa stosowania wobec niego kar cielesnych.

Artykuł 97 K.r.o. wskazuje, iż rodzice powinni wspólnie podejmować decyzję w istotnych dla dziecka kwestiach. W przypadku, gdy nie są oni w stanie dojść między sobą do porozumienia, rozwiązanie sporu może zostać powierzone sądowi.

Skoro rodzice decydują się na osobne zamieszkanie i tylko jedno z nich będzie miało stały kontakt i pieczę nad dzieckiem to władza rodzicielska drugiego z rodziców jest automatycznie ograniczona z samego faktu braku nadzoru nad dzieckiem. Oczywiście nie można w ugodzie ograniczyć prawa do decydowania o istotnych sprawach dziecka, tu może ingerować tylko sąd, co wynika z art. 97 K.r.o., który wyżej cytowałam.

Natomiast, jeśli chodzi o ograniczenie władzy rodzicielskiej poprzez narzucenie określonego działania rodzicom, pomocy zewnętrznej rodzicom, to tu taka sytuacja może nastąpić tylko w drodze sądowej.

Zgodnie z art. 109 K.r.o., jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia.

Sąd opiekuńczy może w szczególności:

1) zobowiązać rodziców oraz małoletniego do określonego postępowania, w szczególności do pracy z asystentem rodziny, realizowania innych form pracy z rodziną, skierować małoletniego do placówki wsparcia dziennego, określonych w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej lub skierować rodziców do placówki albo specjalisty zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń;

2) określić, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu, albo poddać rodziców innym ograniczeniom, jakim podlega opiekun;

3) poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego;

4) skierować małoletniego do organizacji lub instytucji powołanej do przygotowania zawodowego albo do innej placówki sprawującej częściową pieczę nad dziećmi;

5) zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej albo powierzyć tymczasowo pełnienie funkcji rodziny zastępczej małżonkom lub osobie, niespełniającym warunków dotyczących rodzin zastępczych, w zakresie niezbędnych szkoleń, określonych w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej albo zarządzić umieszczenie małoletniego w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej.

W każdej innej sytuacji rodzice z pewnością mogą dojść do porozumienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Czy mogę zakazać wyjazdów dziecka za granicę?

Czy będąc po rozwodzie, mogę zakazać byłej żonie wyjazdów 7-letniego dziecka za granicę? Obawiam się o dziecko, bo matka zabiera je...

Czy mogę wyprowadzić się z dziećmi bez zgody męża?

Jestem po ślubie 7 lat. Mamy dwoje dzieci (6 i 5 lat). Chce odejść od męża i wyprowadzić się z nimi na drugi koniec Polski. Powstrzymuje mnie...

Partnerka nie chce pozwalać na spotkania z dzieckiem - ustalenie sądowne widzeń

Mam malutkie dziecko, z kobietą, która nie jest moją żoną. Kiedy dowiedziałem się o ciąży, wyjechałem za granicę, mówiąc, że nie chcę być...

Ustalenie ojcostwa, alimenty i pozbawienie praw rodzicielskich

Ojciec dziecka zostawił mnie w trakcie ciąży. Na prośbę ojca w akcie urodzenia dziecka wskazano, iż ojciec jest nieznany. Obecnie dziecko ma 4 lata...

Rozstanie - czy żona może zabrać dzieci?

Nie układa mi się w małżeństwie, na razie mieszkamy z żoną razem w moim domu, ale właściwie jest to separacja. Żona za miesiąc rozpoczyna...

Czy osoba niepełnoletnia może zrobić darowiznę pieniężną?

Czy osoba niepełnoletnia może zrobić darowiznę pieniężną? Mój 16-letni syn chciałby swojej siostrze przekazać darowiznę w wysokości 40 000 zł.

Problem z byłym mężem - opieka nad synem

Mam problem z byłym mężem, konkretnie chodzi o kwestią opieki nad naszym 6-letnim synem. Oznajmiłam byłemu mężowi, że syn podczas terminu jego...

Dochód utracony a 500+

Żona w zeszłym roku pracowała krótko w Holandii (PIT holenderski), podatek odprowadziliśmy za granicą. Obecnie jest na zasiłku macierzyńskim...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »