Kategoria: Dzieci

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjazd dziecka na stałe za granicę – sprzeciw ojca

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2015-03-04

Mam za sobą nieudane małżeństwo, w wyroku rozwodowym (z 2008 r.) sąd powierzył mi wykonywanie władzy rodzicielskiej nad naszym synem, zastrzegając byłemu mężowi prawo do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka. Obecnie jestem w nowym związku i mamy córkę. Obecny mąż pracuje w Szwecji i chcemy tam do niego dojechać. Czy mogę wyjechać z dzieckiem na stałe za granicę pomimo sprzeciwu ojca? Wiem na pewno, że on mi nie da zgody, ponieważ cały czas mi wszystko utrudnia, posługując się synem jak kartą przetargową. Trzy miesiące temu syn miał wyrabiany dowód, na który jego ojciec się zgodził. Proszę mi poradzić, jak ten problem rozwiązać, chcę emigrować z dziećmi zgodnie z prawem, czy sąd byłby po mojej stronie?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Po raz kolejny korzystam z porad na tym portalu. Jak zwykle jestem zadowolona. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość do klienta. Pozdrawiam caly zespół.
Dorota
Odpowiedź fachowa, konkretna, na temat. Bez zbędnych prawniczych ozdobników trudnych do zrozumienia.
Urszula, 54 lata
Szybkość odpowiedzi i możliwość pytań dodatkowych
Bogumiła, 60 lat, Specjalista
Szybko i profesjonalnie
Ewa, 49 lat, Księgowa
Profesjonalnie, zrozumiale i szybko. 
Ryszard, inżynier, 80 lat
Fachowa i szybka pomoc, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę miał konieczność skorzystania z porady prawnej na pewno skieruję się do serwisu eporady24 Już zdążyłem polecić eporady kilku znajomym.
Adrian
Odpowiedź bardzo mi pomogła. Była wnikliwa i wyczerpująca. 
Ewa
Bardzo dobrze rozwinięta odpowiedź na pytanie główne oraz dodatkowe. Dodatkowe informacje związane z prowadzoną sprawą wynikające z przepisów prawnych. 
Sławek
Szybkość, uprzejmość i precyzja merytoryczna odpowiedzi
Wojciech, 70 lat, Konsultant językowy
Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, oraz na wątpliwości dodatkowe.Chętnie skorzystam ponownie w razie potrzeby. Można tu liczyć na pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Polecam
Teresa
Dziękuję za wyjaśnienia. Szybko i wyczerpująco. Oczekiwania spełnione w 100%
Rafał
Szybko, sprawnie i cena ok
Joanna
Uzyskałem jasne i wyczerpujące odpowiedzi do pytania głównego jak i dodatkowego.
Sławomir
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Odpowiedź wyczerpująca i bez zbędnego \"bełkotu\". Nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na umawianie się i dojazd otrzymałam poradę prawną.
Kasia, kasjer-dysponent, 30 lat
Rzetelna odpowiedź na pytanie w dość krótkim czasie z możliwością dopytywania nawet po kilku tygodniach - bardzo wygodna opcja. Polecam!
Karina, 45 lat
Bardzo dziękuję. Odpowiedź wystarczająca i rzeczowa.
Czesław
Bardzo szybko i profesjonalnie
Tomasz
Korzystam w waszych porad od lat i polecam każdemu, kto potrzebuje porady prawnej. Co najmniej 4 osoby korzystają z waszych porad z mojego polecenia.
Aleksandra
Uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje
Wiesław
Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.
Renata
Szybkość odpowiedzi oraz wycena usługi
Mirosław, 65 lat, inzynier mechanik
Dziękuję bardzo. Odpowiedź była bardzo pomocna.
Ewka
Dziękuję za szybką, konkretną odpowiedź, bardzo mi pomogła.
Tomasz
Bardzo dziękuję za pisma i wyczerpujące odpowiedzi Panu Markowi Goli, bardzo mi pomógł, doradził i wszystko potoczyło się tak jak mówił. Po prostu majstersztyk. 
Marzena, działalność gospodarcza, 34 lata
Konkretne i bardzo fachowe porady.
Beata, 50 lat
Opinia rozczarowująca, jeśli chodzi o prawo, ale w myśl zasady \"nie zabijaj posłańca\" nie mogę mieć o to pretensji do osoby, która moją sprawa się zajęła. Rzetelnie i całkowicie wytłumaczone wszelkie tematy, jakie poruszyłem, tak więc wątpliwości, co do dalszych kroków nie mam. Szybkość odpowiedzi, a także szczegółowe wytłumaczenie sprawy są w pełni profesjonalne. Dziękuję
Patryk, 35 lat, Automatyk
Dziękuję za zrozumienie i profesjonalizm
Maria, 65 lat
Jesteście solidni i rzetelni.
Barbara, nauczyciel
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z prawnikiem z tej strony internetowej. Otrzymałam poradę fachowa, klarowna i mogłam zadawać dodatkowe pytania oraz załączać kopię dokumentów. Odpowiedzi otrzymywałam w szybkim czasie. Jest to już druga porada prawna z jakiej tutaj skorzystałam w ostatnim czasie. Wspaniale ułatwienie życia bez wizyty w kancelarii prawnej, szczególnie dla osób mieszkających poza Polska. dziękuję:)
Dorota, CAD Specialist, 58 lat
Witam serdecznie Bardzo dziękuję za przygotowanie pisma. Jestem bardzo zadowolona z jasnego zakomunikowania mojego problemu zaskoczyło mnie , że z takich szczątkowych moich informacji wyszło pismo oddające rzetelny obraz stanu faktycznego , a o to mi chodziło. Jak się sprawa potoczy poinformuję niezwłocznie. Życzę wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam cały zespół a szczególnie prawnika, który przygotował pismo.
Ramona, informatyk, 32 lata

Zgodnie z prawem na dokonanie tak istotnej zmiany w sprawach Państwa wspólnego dziecka potrzeba zgody obojga rodziców. Z uwagi na potrzebny Pani oraz dzieciom spokój najlepiej by było sprawę sformalizować – niekoniecznie poprzez tak zwane klasyczne sądzenie się, ponieważ są spore możliwości załatwiania spraw w formie ugodowej (mediacja, sądowe posiedzenie pojednawcze). Dla Pani może być ważne, by sąd albo orzekł, albo zatwierdził Państwa ustalenia. Samo spisanie umowy między Panią i ojcem dziecka mogłoby wystarczyć jedynie w przypadku wyjazdu na okres przejściowy, ale zmiana miejsca zamieszkania dziecka na stałe to coś o wiele poważniejszego od czasowej „zmiany środowiska”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Ogromne znaczenie ma prawna zasada dobra dziecka, która jest jedną z najważniejszych zasad Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Pani argumentacja – zwłaszcza w sporze sądowym lub we wniosku o zatwierdzeniu przez sąd wyniku mediacji – powinna odwoływać się do dobra dziecka. W sporze sądowym – toczącym się w oparciu o Kodeks postępowania cywilnego (K.p.c.) – duże znaczenie praktyczne mają dowody. Chodzi o prawny obowiązek udowodnienia faktów (okoliczności), z których wywodzi się skutki prawne – art. 6 Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz art. 232 K.p.c. Warunki życia chłopca (aktualne i potencjalne), znajomość języka szwedzkiego (albo perspektywa nauczenia się go), relacje z ojczymem oraz z siostrą, zapewnienie kontaktów dziecka z jego ojcem, wysokość alimentów i sposób ich płacenia – to przykładowo wskazane okoliczności, których może (a niekiedy powinno) dotyczyć porozumienie lub które trzeba wskazywać i udowadniać w sporze przed sądem.

Gdyby doszło do sporu sądowego, proszę pamiętać o prawnym obowiązku udowodnienia faktów (okoliczności), z których wywodzi się skutki prawne – art. 6 K.c., art. 232 K.p.c. Być może uda się, nawet w przypadku sporu, określone zagadnienia uzgodnić; przecież ojciec dziecka zgodził się na wydanie mu dowodu osobistego. Każdą sporną kwestię warto merytorycznie przedstawiać i argumentować na rzecz określonego rozwiązania, popierając swą argumentacją dowodami. Wnioski dowodowe powinny zawierać połączenie tezy dowodowej (czyli okoliczności do udowodnienia) ze środkiem dowodowym (służącym udowodnieniu danej tezy dowodowej). W każdym postępowaniu rzeczywiście spornym należy pamiętać również o potrzebie merytorycznego odnoszenia się do żądań innego uczestnika postępowania lub świadka, ponieważ milczenie lub inne przejawy bierności sąd ma prawo uznać za przejaw zgadzania się ze słowami kogoś innego (art. 230 K.p.c.) – to zaś może mieć wpływ na orzeczenie. Aktualnie rozszerza się (choć z oporami) nagrywanie rozpraw sądowych, ale w przypadku prowadzenia rozprawy w sposób tradycyjny (z protokolantem, spisującym protokół, zazwyczaj dyktowany przez sędziego) warto w możliwie sporym zakresie własne stanowisko (w tym wnioski) przedstawiać na piśmie.

Moim zdaniem, Pani dąży do możliwie bezkonfliktowego załatwienia sprawy, która dotyczy ważnego zagadnienia z zakresu sprawowania władzy rodzicielskiej (art. 92 i następne K.r.o.) nad Państwa dzieckiem. Warto uwzględnić to, że syn Państwa za nieco ponad dwa lata uzyska ograniczoną zdolność do czynności prawnych (art. 13 K.c.), zaś kilka lat później będzie pełnoletnim (art. 10 K.c.) mężczyzną i przestanie podlegać władzy rodzicielskiej (wniosek z artykułu 92 K.r.o.). Zarówno Pani zainteresowanie spokojnym załatwieniem sprawy, jak i właściwości chłopca powinny mieć znaczenie w załatwianiu sprawy – być może w sposób ugodowy.

Ustawodawca przewidział możliwość korzystania z mediacji w sprawach dotyczących sprawowania władzy rodzicielskiej (art. 568 i następne K.p.c.). Artykuł 5702 K.p.c. stanowi:

„W sprawie, w której zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd może skierować uczestników do mediacji. Przedmiotem mediacji może być także określenie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. Jeżeli uczestnicy postępowania nie uzgodnili osoby mediatora, sąd kieruje ich do mediacji prowadzonej przez stałego mediatora, o którym mowa w art. 436 § 4”.

Moim zdaniem – zwłaszcza z uwagi na przedstawiony kontekst sytuacyjny – dobrym rozwiązaniem mogłoby być skierowanie do sądu rodzinnego i opiekuńczego (wydziału sądu rejonowego) wniosku o zezwolenie na dokonanie zmiany miejsca zamieszkania dziecka; we wniosku takim proponowałbym poprosić (zawnioskować) o skierowanie sprawy na drogę mediacji. Byłoby dobrze, gdyby Pani przedstawiła swoje propozycje ugodowe. Gdyby sąd skierował sprawę na drogę mediacji (art. 1831-18315 K.p.c.), to doszłoby do tak zwanej mediacji sądowej (nadzorowanej przez sąd). Potem – w przypadku zawarcia ugody – należałoby przedstawić ugodę sądowi do zatwierdzenia.

Proponowana przez Panią zmiana warunków życia Państwa syna z pewnością dotyczy jego ważnych (a nawet szczególnie ważnych) spraw, w rozumieniu artykułu 95 K.r.o.:

„§ 1. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

§ 2. Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra.

§ 3. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny.

§ 4. Rodzice przed powzięciem decyzji w ważniejszych sprawach dotyczących osoby lub majątku dziecka powinni je wysłuchać, jeżeli rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości dziecka na to pozwala, oraz uwzględnić w miarę możliwości jego rozsądne życzenia.”

Dziesięciolatek na ogół jest już tak rozwinięty, że potrafi się wypowiedzieć w różnych sprawach. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym już dziecko siedmioletnie może być – jako pieszy – uczestnikiem ruchu drogowego samodzielnie (bez nadzoru kogoś starszego). Uważam za prawdopodobne, że sąd zdecyduje się wysłuchać chłopca – zwłaszcza w sprawie warunków jego życia, ewentualnej zmiany państwa zamieszkania oraz kontaktów z ojcem. Sąd zdecyduje, czy (ewentualne) wysłuchanie dziecka odbędzie się przed mediacją lub sporem sądowym, czy też po. Gdyby Państwa dziecko było nastawione negatywnie do proponowanej przez Panią zmiany, to mediacja lub spór – zwłaszcza co do zakładanych wcześniej zagadnień szczegółowych – mogłyby okazać się bezprzedmiotowe.

Pani sama napisała, że władza rodzicielska ojca została ograniczona z uwagi na miejsce zamieszkiwania dziecka z Panią – to jest typowe rozwiązanie, jeśli rodzice dziecka „żyją w rozłączeniu” (art. 107 K.r.o.). W takiej sytuacji – zwłaszcza w przypadku wywiązywania się przez ojca ze swych obowiązków wobec dziecka i silnej więzi między nimi – bardzo ważnym zagadnieniem może być określenie nowych reguł kontaktów syna z ojcem (art. 113 i następne K.r.o.). Jeśli chłopiec jest szczególnie mocno związany z dziadkami (nie tylko z Pani rodzicami) lub z innymi osobami, to w grę może wchodzić również określenie kontaktów z tymi osobami (art. 1136 K.r.o.).

Proponowałbym zorientowanie się co do stanowiska ojca chłopca. Ewentualna odmowa wstępna może być podyktowana względami racjonalnymi – nie tylko kosztami, zwłaszcza związanymi z realizowaniem kontaktów z dzieckiem, ale również innymi, np. nauki podstaw języka szwedzkiego (w celu sprawniejszego „poruszania się” po Szwecji). Jednym z ważniejszych czynników wpływających na decyzję może być alimentacja (art. 128 i następne K.r.o.). Warto sprawdzić to zagadnienie w Szwecji, zwłaszcza na podstawie prawa szwedzkiego. Są państwa, w których alimenty są (co do zasady) równe (dla wszystkich dzieci). Jeżeli teraz alimenty są wysokie, to, gdyby „reguła równości alimentów” panowała w kraju docelowym, alimenty mogłyby zmaleć. Ojciec dziecka może się obawiać, między innymi, podwyższenia alimentów – zwłaszcza w przypadku decydowania przez organ obcy.

Zmiana państwa zamieszkania Państwa dziecka na stałe może oznaczać kres właściwości (jurysdykcji krajowej) sądów polskich. Rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające rozporządzenie (WE) nr 1347/2000 to akt prawny, w którym uregulowano to zagadnienie dość szczegółowo (zwłaszcza w artykułach 8 i 9). Właściwość organów szwedzkich mogłaby nie odpowiadać Ojcu chłopca. Zapewne można by to omówić i – gdyby udało się porozumieć – przewidzieć (na piśmie), władze którego państwa będą właściwe w zakresie spraw dotyczących Państwa syna.

Podsumowując, radzę zwrócić się do sądu z wnioskiem o wyrażenie zgody na dokonanie planowanej przez Panią zmiany. Równolegle zachęcam do wypracowania porozumienia z ojcem chłopca. Bez względu na wynik tych starań proszę zadbać o zagadnienia dowodowe i wypracowanie propozycji ugodowych (przynajmniej wstępnych).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wyjazd dzieci na ferie za granicę a zgoda męża


Chcę wyjechać z dziećmi na ferie zimowe do rodziny we Francji. Mamy już kupione bilety w obie strony, jednak mąż stwarza problemy i nie wyraża zgody na wyjazd. Wcześniej nie robił problemów, byłam już z dziećmi u rodziny. Dzisiaj zawiadomił policję, że chcę bez jego zgody opuścić kraj z dziećmi. Policjanci przyjechali i powiedzieli, że mąż zastrzegł u nich, że nie wyraża zgody i że zgłosi porwanie dzieci; że siłą mnie ściągną z zagranicy i pozbawią praw rodzicielskich. Czy rzeczywiście będę miała jakieś nieprzyjemności, jeśli wyjadę z dziećmi?

Ustalenie ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka


Jestem w związku z mężatką. Spodziewa się naszego dziecka. Chcę uznać dziecko za swoje i mieć pełne prawa rodzicielskie. Jak możemy to zrobić zgodnie z prawem w obecnej sytuacji? Czy możliwe jest ustalenie ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka?

Wyprowadzka żony ze wspólnym dzieckiem i utrudnianie kontaktów


Żona wyprowadziła się z naszą córką do swoich rodziców. Twierdzi, że karmi ją piersią i nie mogę jej brać na cały dzień co tydzień, utrudnia też kontakty z dzieckiem. Co mogę zrobić w tej sytuacji, by utrzymać więź z córką? Jak reagować na prowokacje żony?

Kiedy można starać się o uznanie dziecka?


Czy na spawie o zaprzeczenie ojcostwa ojciec może uznać dziecko, czy można taki wniosek złożyć dopiero po uprawomocnieniu się wyroku o zaprzeczenie ojcostwa?

Czy dziecko zostanie ze mną, mimo że nie mam swojego mieszkania?


Ze względu na kłopoty małżeńskie decydujemy się z mężem na rozwód. Mamy jednak 3-letnie dziecko, a nasze mieszkanie należy wyłącznie do męża. Bardzo boję się, że zostanę rozdzielona z synkiem. Czy jest szansa na to, że dziecko zostanie ze mną, mimo że nie mam swojego mieszkania?Stać mnie na wynajem.

Wystąpienie o zmianę orzeczenia o władzy rodzicielskiej


Mam ogromny problem z kontaktami z 9-letnią córką – moja była żona za wszelką cenę chce mi je ograniczyć. Chciałem mieć kontakt z córką w 1 i 3 weekend z noclegiem, a ona wnosiła, abym spotykał się z córką tylko 1 dzień w miesiącu. Wszystkie sądy przyznały mi tylko 1 weekend z noclegiem. Opinia RODiK wykazała, że córka jest manipulowana przez matkę i że matka powinna zasięgnąć porady w poradni zdrowia psychicznego. Trzy dni temu sąd apelacyjny (na mój wniosek) podtrzymał ustalenia sądu pierwszej instancji. Jeden sędzia miał odrębne zdanie i powiedział, że istnieją przesłanki, abym złożył wniosek o odebranie matce dziecka. Moje pytanie: czy mam na to szansę, czy powinienem rozpocząć całą procedurę, która będzie na pewno trudna? Nie będę szczegółowo opisywał różnych wybiegów byłej żony, aby moje kontakty z córką utrudnić, może tylko to, że gdy córka jest ze mną, jest wesoła, radosna, ale w obecności matki udaje, że mnie nie zna. Co mam robić?

Udziały w mieszkaniu należące do matki i dziecka


W 2007 r. dokonałam zakupu 4/10 części mieszkania, a 6/10 tego mieszkania kupił ojciec mojego dziecka, dokonując na jego rzecz darowizny (córka ma 10 lat). Obecnie ja i córka mieszkamy u mojej mamy, a mieszkanie zajmuje ojciec dziecka (jest tam zameldowany). Chciałabym sprzedać to mieszkanie, bo ojciec dziecka ma gdzie mieszkać (lokal spółdzielczy oraz duży dom jego rodziców). Z pieniędzy kupiłabym kawalerkę na wynajem i założyła fundusz dla córki. Ojciec blokuje jednak taką sprzedaż. Co robić?

Wyjazd matki z dziećmi do innego miasta bez zgody ojca


Czy mogę bez zgody ojca dzieci wyjechać z nimi do innego miasta oddalonego o kilkaset kilometrów od obecnego miejsca zamieszkania? Nie mieszkamy razem, ale jeszcze nie jesteśmy rozwiedzeni.
Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »