Rozstanie - czy żona może zabrać dzieci?

• Zaktualizowano: 2024-05-15 • Autor: Iryna Kowalczuk

W niniejszym artykule omówimy kwestie dotyczące praw rodzicielskich. Wyjaśnimy również, czy żona może przeprowadzić się z dziećmi do innego miasta bez zgody męża. Jako przykład posłuży nam sprawa pana Jerzego.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pan Jerzy poinformował nas, że w jego małżeństwie się nie układa. Na razie mieszka z żoną razem w swoim domu, ale właściwie jest to separacja. Żona pana Jerzego za miesiąc rozpoczyna nową pracę, oddaloną od ich miejsca zamieszkania o 50 km. Pan Jerzy podejrzewa, że jego żona może mieć tam kogoś i że szykuje się do przeprowadzki. Pan Jerzy i jego żona mają dwoje dzieci (12- i 10-letnie). W związku z tym chciał wiedzieć, czy żona może tak po prostu spakować dzieci i zabrać je ze sobą. Podkreślił, że one jasno deklarują, że chcą mieszkać nadal w swoim domu rodzinnym ze mną. Pan Jerzy zapytał nas, jak ma postępować w tej sytuacji.

Ustalenie miejsca pobytu dzieci

Żona pana Jerzego, podejmując jakiekolwiek działania, musi mieć świadomość, że panu Jerzemu jako ojcu dzieci, posiadającemu pełnię praw rodzicielskich, przysługuje prawo do kontaktu z nimi. W związku z tym pan Jerzy ma prawo wiedzieć, gdzie i z kim dzieci przebywają, jaki jest ich stan zdrowia, jak się rozwijają (emocjonalnie, fizycznie), jakie czynią postępy w rozwoju oraz o wszelkich codziennych sprawach z życia dzieci. Tak więc matka dzieci nie może, ot tak, zabrać je od pana Jerzego, gdy będzie miała na to ochotę.

Dzieci powinny zamieszkiwać z obojgiem rodziców – przynajmniej do chwili, gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom i nie zostało ustalone w inny sposób miejsce pobytu dzieci, np. tylko u jednego z rodziców. W związku z tym, jeśli żona pana Jerzego wyprowadziłaby się z domu z dziećmi bez jego wiedzy, pan Jerzy może powiadomić o tym fakcie policję i zgłosić uprowadzenie dzieci.

Aby żona pana Jerzego mogła zabrać legalnie dzieci, musiałaby najpierw złożyć do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów pana Jerzego z dziećmi. Musiałaby tam wskazać, że chce, aby dzieci mieszkały wyłącznie z nią, a panu Jerzemu prawa rodzicielskie musiałyby zostać przez sąd ograniczone.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pan Jerzy z kolei może w tej sytuacji wystąpić do sądu o ustalenie miejsca pobytu dzieci u niego. Oczywiście pan Jerzy może także wnosić o pozbawienie żony władzy rodzicielskiej, jednak tutaj pan Jerzy musiałby wykazać jej karygodne zachowanie, zaniedbywanie dzieci, bicie, znęcanie się, uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy niemoralne prowadzenie się.

Jako ojciec dzieci pan Jerzy może też odmówić np. podpisania zgody na wydanie paszportu dzieciom, jeżeli jego żona chciałaby wyjechać z nimi za granicę. Wówczas żona będzie musiała wystąpić do sądu o wydanie takiej zgody.

Przykłady

 

Przypadek Anny i Marka

Anna i Marek są rozwiedzeni, mają wspólną córkę, Zuzię. Mimo orzeczenia sądu o wspólnym wykonywaniu władzy rodzicielskiej Anna bez wiedzy Marka przeprowadziła się z Zuzią do innego miasta. Marek nie mógł nawiązać kontaktu z córką, więc postanowił wystąpić do sądu o ustalenie miejsca pobytu dziecka i nakaz powrotu Zuzi. Sąd, uwzględniając dobro dziecka i prawo ojca do kontaktu, przyznał rację Markowi.

 

Sytuacja Kasi i Tomasza

Kasia i Tomasz są w trakcie burzliwego rozwodu. Mają dwoje dzieci, które dotychczas mieszkały z nimi na stałe. Tomasz obawiał się, że Kasia może wyjechać z dziećmi za granicę, dlatego nie podpisał zgody na wydanie paszportów dzieciom. Kasia chciała legalnie pojechać z dziećmi na wakacje do rodziny, więc musiała zwrócić się do sądu o zastępczą zgodę na wydanie dokumentów.

 

Historia Joanny i Piotra

Joanna i Piotr od lat żyją w separacji. Mają wspólnego syna, Filipa. Pewnego dnia Joanna dowiedziała się, że Piotr planuje przeprowadzkę do innego kraju i chce zabrać Filipa ze sobą. Joanna obawiała się, że straci kontakt z synem, dlatego wystąpiła do sądu o ustalenie miejsca pobytu dziecka wyłącznie przy niej. Sąd, rozpatrując sprawę, kierował się przede wszystkim dobrem dziecka – uwzględnił jego dotychczasowe środowisko życiowe i więzi z matką.

Podsumowanie

 

Podsumowując, ustalenie miejsca pobytu dzieci w przypadku konfliktu rodzicielskiego nie jest łatwe. Sądowe decyzje w tych sprawach wydawane są na podstawie analizy sytuacji rodziny i obowiązujących przepisów. Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja jest unikalna i wymaga indywidualnego podejścia.

Oferta porad prawnych

 

Jeśli potrzebujesz wsparcia prawnego w kwestiach dotyczących ustalenia miejsca pobytu dzieci, napisz do nas! Nasza kancelaria oferuje profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i pism. Skontaktuj się z nami, by otrzymać fachową pomoc dostosowaną do Twojej indywidualnej sytuacji. Już teraz wypełnij formularz umieszczony pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Była żona utrudnia ci spotykanie się z dziećmi? Potrzebujesz pomocy w napisaniu pozwu o uregulowanie kontaktów z dziećmi? Opisz nam swój problem i zadaj pytania prawnikowi wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »