Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólny majątek z pierwszego małżeństwa a dziedziczenie przez drugą żonę

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2021-03-19

Jestem drugą żoną mojego męża. Mąż jest współwłaścicielem nieruchomości wraz z pierwszą żoną. Od 25 lat mieszkam w domu, który nie jest moją własnością. Mąż w obu związkach nie ma dzieci. Chciałabym wiedzieć, jakie przysługują mi prawa w przypadku śmierci męża.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wspólny majątek z pierwszego małżeństwa a dziedziczenie przez drugą żonę

Wspólna nieruchomość z byłą żoną

Z chwilą orzeczenia rozwodu wspólność majątkowa małżeńska zmienia się we współwłasność. Stąd na chwilę obecną mąż i jego była żona są współwłaścicielami nieruchomości każde w 1/2. Po śmierci męża jego udział stanie się majątkiem spadkowym. Jako że jest Pani jego aktualną żoną, będzie Pani jego jedynym spadkobiercą, przez co stanie się Pani współwłaścicielką nieruchomości w 1/2. Była żona nie ma do tego udziału (należącego do męża) żadnych praw.

Nieruchomość dwóch żon po śmierci męża

W wyniku Pani dziedziczenia staniecie się Pani współwłaścicielkami nieruchomości. To oznacza, że każda z Pań będzie mogła korzystać ze swego prawa w sposób niezakłócający własności drugiej. Obowiązywać Panie będą reguły Kodeksu cywilnego przewidziane dla współwłasności. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Zniesienie wspólnej własności nieruchomości

Oczywiście taka sytuacja jest niekomfortowa dla wszystkich, stąd możliwe będzie zniesienie współwłasności poprzez przypisanie własności nieruchomości jednej z Pań z obowiązkiem spłaty udziału na rzecz drugiej. Taki podział można zgodnie dokonać u notariusza lub w braku zgody przez sąd. Ponieważ od wielu lat to Pani mieszka na terenie nieruchomości i utrzymuje ją, sąd nie będzie miał oporów, by własność nieruchomości przepisać na Panią. Zasądzi jednak spłatę wartości 1/2 nieruchomości (udziału) na rzecz byłej żony.

Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo pracy

prawo-mieszkaniowe.info

poduszki dekoracyjne Hampton

Szukamy prawnika »