Różnica pomiędzy rozwodem za porozumieniem stron a rozwodem bez orzekania o winie

• Zaktualizowano: 2024-04-28 • Autor: Iryna Kowalczuk

Czy jest jakakolwiek różnica przy orzekaniu o rozwodzie „za porozumieniem stron” oraz „bez orzekania o winie”?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Różnica pomiędzy rozwodem za porozumieniem stron a rozwodem bez orzekania o winie

Rozkład pożycia przesłanką do rozwodu

Na początku pozwolę sobie przytoczyć regulacje prawne dotyczące rozwodu. Kwestię rozwodu reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy (K.r.o.). Zgodnie z art. 56 K.r.o. stwierdzić należy, że aby mogło dojść do orzeczenia rozwodu musi nastąpić trwały i zupełny rozkład pożycia miedzy małżonkami. W tym celu sąd bada, czy istnieje miedzy nimi więź uczuciowa, fizyczna i majątkowa, a jeżeli nie istnieje, to od jak dawna. Należy pamiętać, iż o rozwodzie orzeka sąd po przeprowadzeniu rozprawy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego

Przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego można podzielić na trzy podstawowe grupy:

  1. zawinione (np. groźba skierowana pod adresem drugiego z małżonków, nieetyczne postępowanie, bezczynny tryb życia, nadużywanie alkoholu, narkomania, agresja, odmowa wzajemnej pomocy, poniżanie małżonka, zdrada małżeńska, niewłaściwy stosunek do dzieci, zły stosunek do rodziny małżonka),
  2. niezawinione (np. długotrwała, nieuleczalna choroba uniemożliwiająca albo w wysokim stopniu utrudniająca wykonywanie obowiązków małżeńskich, poważna choroba psychiczna, zasadnicza różnica charakterów, niedobór seksualny),
  3. mogące być uznane – w zależności od okoliczności – za zawinione lub niezawinione (np. bezpłodność, niewłaściwe zachowanie się rodziny współmałżonka, różnica światopoglądów, różnica stanowisk co do sposobu wychowywania dzieci, duża różnica wieku między małżonkami).

Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Rozwód bez orzekania o winie a rozwód za porozumieniem stron

Rozwód bez orzekania o winie oznacza, iż żadna ze stron (ani mąż, ani żona) nie są winni rozpadu małżeństwa. Aby rozwód bez orzekania o winie mógł mieć miejsce, musi być porozumienie, zgodna wola pomiędzy mężem a żoną co do chęci rozwodu w takiej właśnie formie. Reasumując, aby można było orzec rozwód bez orzekania o winie, musi być między małżonkami porozumienie w tej kwestii, dlatego zwykle w pozwie używa się zwrotu, iż „wnoszę o rozwiązanie mojego małżeństwa z osobą X bez orzekania o winie za porozumieniem stron”. Zatem porozumienie stron jest konieczną przesłanką, aby miał miejsce rozwód bez orzekania o winie. Należy mieć również na uwadze, że za porozumieniem stron można także wystąpić np. o rozwód z orzeczeniem winy obojga małżonków, gdy np. zgadzają się oni, iż są oboje winni rozpadu pożycia małżeńskiego (np. z uwagi wzajemne zdrady) i z tego powodu chcą rozwodu i orzeczenia wzajemnej winy.

Zobacz również: Rozwód bez orzekania o winie a podział majątku

Przykłady

 

Przykład rozwodu za porozumieniem stron

Ania i Marek byli małżeństwem przez 10 lat, ale z czasem uświadomili sobie, że ich drogi życiowe znacząco się rozchodzą. Mimo braku konfliktów, ich uczucia ostygły i obydwoje zdecydowali, że lepiej będzie, jeśli pójdą osobnymi drogami. Postanowili złożyć wspólny pozew rozwodowy i za porozumieniem stron zwrócili się do sądu o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie. Dzięki temu rozstali się w sposób pokojowy, zachowując przyjazne relacje, co było również korzystne dla ich wspólnego dziecka.

 

Przykład rozwodu bez orzekania o winie, ale bez porozumienia stron

Karolina i Jan od dłuższego czasu mieli problemy w małżeństwie, głównie ze względu na różnice w wartościach i stylu życia. Jan zdecydował się złożyć wniosek o rozwód, twierdząc, że ich małżeństwo definitywnie się rozpadło. Karolina, mimo iż nie zgadzała się z decyzją Jana, ostatecznie nie sprzeciwiła się rozwodowi w sądzie. Sąd orzekł rozwód bez ustalania winy któregokolwiek z małżonków, co pozwoliło zakończyć małżeństwo bez publicznego obwiniania się nawzajem.

 

Przykład, gdzie sąd odmówił rozwodu mimo rozkładu pożycia

Ewa i Tomasz żyli osobno od ponad trzech lat, co teoretycznie stanowiło podstawę do orzeczenia rozwodu. Jednak w toku procesu wyszło na jaw, że ich wspólna, niepełnosprawna córka wymaga stałej opieki i wsparcia obu rodziców. Sąd, biorąc pod uwagę dobro dziecka, uznał, że mimo trwałego rozkładu pożycia, rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego i odmówił rozwiązania małżeństwa, zachęcając małżonków do próby mediacji i znalezienia sposobu na wspólne zarządzanie opieką nad córką.

 

Podsumowanie

 

Rozwód za porozumieniem stron oraz rozwód bez orzekania o winie to dwa różne podejścia, które można stosować w zależności od sytuacji małżeńskiej. Kluczowym aspektem jest zrozumienie, że obie formy wymagają potwierdzenia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, lecz różnią się zakresem potrzebnego porozumienia między małżonkami. Rozwód za porozumieniem stron zakłada pełną zgodę obu stron na rozwiązanie małżeństwa, podczas gdy rozwód bez orzekania o winie może być inicjowany przez jednego z małżonków bez konieczności zgody drugiej strony, choć nie może w nim być orzeczenia o winie. Wybór odpowiedniej formy rozwodu powinien być dobrze przemyślany, z uwzględnieniem wszystkich konsekwencji prawnych i emocjonalnych dla obu stron oraz ich dzieci.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie rozwodu? Skorzystaj z naszych usług doradztwa online i przygotowania dokumentów rozwodowych. Nasi doświadczeni prawnicy zapewnią profesjonalne wsparcie, dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji, aby pomóc Ci przejść przez ten trudny proces z pełną świadomością praw i możliwości. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Potrzebujesz pomocy w napisaniu pozwu rozwodowego z orzeczeniem o winie małżonka? Jakie dowody przedstawić na sprawie w sądzie? Nasi prawnicy służą pomocą, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »