• Zaktualizowano: 2024-12-27 • Autor: Katarzyna Bereda
Żona da mi rozwód za porozumieniem stron tylko wtedy, gdy zapiszę swoją połowę naszego domu na syna. W innym przypadku tylko z mojej winy ze względu na zdrady z mojej strony w okresie 20 lat (podobno są świadkowie). Wspomniała również o alimentach, bo ją zniszczyłem psychicznie i zaczęła się leczyć na depresję lub ma zamiar, ale pracuje nadal. Powiedziała również, że jak złożę wniosek o rozwód, a nie dogadam wcześniej podziału majątku, to weźmie detektywa i w okresie czekania na termin rozprawy zrobi mi zdjęcia z kochaną i wtedy mnie ugotuje i będę jej płacił alimenty do końca życia. Czy to możliwe? Jak się bronić? Czy muszę przystać na rozwodowe warunki żony?
Wszystko zależy od tego, czy faktycznie dopuścił się Pan zdrady i czy żona posiada na to dowody. Jeżeli tak, to niestety sąd może orzec Pana winę w rozpadzie małżeństwa – jeżeli nie ma innych przesłanek w tym zakresie – i w przypadku roszczenia żony i dysproporcji w Państwa zarobkach, sąd może orzec obowiązek alimentacyjny na rzecz żony.
Mając bowiem na uwadze treść art. 57 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
„§ 1. Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.
§ 2. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy”.
Przepis § 1 posługuje się pojęciem winy. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie definiuje pojęcia winy. Odwołuje się on w tym zakresie do Kodeksu cywilnego, a ściślej do przepisów tego Kodeksu dotyczących zobowiązań.
Zgodnie z orzecznictwem (wyr. SA w Katowicach z 12.3.2010 r., sygn. akt I ACa 35/10), orzekając w przedmiocie winy, sąd powinien ustalić, czy występuje sprzeczność zachowania się albo postępowania małżonka z normami prawnymi lub zasadami współżycia, określającymi obowiązki małżonków, a sprzeczności tej towarzyszy umyślność lub niedbalstwo tegoż małżonka. Ponadto między takim zachowaniem się lub postępowaniem małżonka a powstałym rozkładem pożycia małżeńskiego musi istnieć związek przyczynowy.
Nie każde naruszenie obowiązków małżeńskich stanowić będzie o winie danego małżonka, lecz tylko te, które miało wpływ na spowodowanie (bądź utrwalenie) rozkładu pożycia małżeńskiego. A. S. Tokarz zwraca uwagę (Zdrada małżeńska. Zadośćuczynienie za zerwanie więzi rodzinnych, PS 2011, Nr 4, s. 102–117, teza 1), iż „prawo do małżeństwa (związku partnerskiego), jak i prawo do życia w takim związku i trwania w nim, prawo do założenia i posiadania rodziny, posiadania potomstwa (dzieci) należą do katalogu dóbr osobistych każdego człowieka”. Niewątpliwie (jw., teza 2): „w typowym związku przez akt małżeństwa rodzi się ważne dobro osobiste, jakim jest prawo do życia w stworzonym z udziałem dwojga osób związku, prawo do jego utrzymywania i pielęgnowania”. Natomiast (teza 3): „zawiązanie jakiegokolwiek nowego związku emocjonalnego w trakcie małżeństwa jest zwykle wyłączone i niepożądane, jak i moralnie naganne. Zachowanie takie może być również uznane za bezprawne, w szczególności jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego”. Jak zostało powyżej wskazane, zdrada małżeńska stanowi przesłankę do orzeczenia rozwodu z orzeczeniem o winie drugiego małżonka.
Niniejsze trzeba jednak w sposób należyty udowodnić.
Ważne jest więc, to czy faktycznie doszło po Pana stronie do zdrady i czy żona ma w tym zakresie dowody. Jeżeli sąd orzeknie Pana winę, to żonie może przysługiwać roszczenie alimentacyjne.
Zgodnie bowiem z opinią orzecznictwa celem, jakiemu ma służyć uprzywilejowane roszczenie alimentacyjne małżonka niewinnego przewidziane w art. 60 § 2 w stosunku do rozwiedzionego współmałżonka uznanego za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, jest zapobieżenie sytuacji, w której rozwód miałby spowodować pogorszenie w istotny sposób sytuacji materialnej małżonka niewinnego w porównaniu do sytuacji, w której znajdowałby się w prawidłowo funkcjonującym małżeństwie (SA w Poznaniu z 9.9.2009 r., sygn. akt I ACa 565/09).
Zgodnie bowiem z treścią art. 60 Kodeksu rodzinnego:
„§ 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku”.
Mając na uwadze § 2 powyższego przepisu, jeżeli rozwód pociąga za sobą pogorszenie sytuacji materialnej żony, sąd na jej wniosek orzeknie o alimentach.
Zgodnie bowiem z wyr. SN z 7.5.1998 r. (sygn. akt III CKN 186/98): „przesłanką rozszerzonego obowiązku alimentacyjnego małżonka ponoszącego wyłączną winę rozkładu pożycia jest ustalenie, że rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, niemające jednak cech niedostatku. Ocena, czy nastąpiło takie pogorszenie, zależy od porównania sytuacji, w jakiej niewinny małżonek znalazł się wskutek orzeczenia rozwodu, z sytuacją, w jakiej znajdowałby się, gdyby rozwodu nie orzeczono i gdyby pożycie małżonków funkcjonowało prawidłowo”.
Z uwagi na powyższe, proponuję albo porozumieć się z żoną w przedmiocie polubownego zakończenia małżeństwa – bez orzekania o winie i zaproponowania z Pana strony np. wyższego obowiązku alimentacyjnego na dzieci. Jeżeli polubownie zakończenie sporu nie wchodzi w grę, powinien Pan pomyśleć nad stanowiskiem w sprawie i wskazać, iż np. małżeństwo rozpadło się dużo wcześniej. Nie ma tu także znaczenia, kto pierwszy złoży pozew. Oczywiście warto rozważyć i być może zaakceptować rozwodowe warunki żony opisane przez Pana w pytaniu.
Żądanie majątkowe w zamian za rozwód
Pani Anna postawiła mężowi ultimatum: podpisze ugodę rozwodową tylko wtedy, gdy mąż przekaże swoją połowę mieszkania ich córce. Mąż początkowo sprzeciwiał się, jednak obawiając się procesu o rozwód z orzeczeniem jego winy z powodu zdrady, zgodził się na warunki. Rozwód został orzeczony na pierwszej rozprawie, a córka otrzymała udział w nieruchomości.
Wpływ dokumentacji detektywistycznej na rozwód
Pan Tomasz, będąc w związku małżeńskim, zaczął spotykać się z inną kobietą. Jego żona wynajęła detektywa, który dostarczył zdjęcia dokumentujące ich wspólne wyjazdy i kolacje. Materiały te zostały przedstawione w sądzie jako dowody na zdradę, co doprowadziło do orzeczenia rozwodu z winy męża. Sąd zasądził na rzecz żony alimenty.
Alimenty dla żony z powodu pogorszenia sytuacji materialnej
Pani Katarzyna, po rozwodzie z winy męża, udowodniła w sądzie, że rozwód znacznie pogorszył jej sytuację finansową. Choć nie znajdowała się w niedostatku, sąd zasądził od męża alimenty, argumentując, że utrzymywanie dotychczasowego poziomu życia żony jest uzasadnione w świetle jego wyłącznej winy i wysokich zarobków.
Decyzja o rozwodzie wiąże się nie tylko z rozstaniem, ale często również z trudnymi negocjacjami dotyczącymi podziału majątku i alimentów. Ważne jest, aby znać swoje prawa i możliwości obrony, szczególnie w przypadku oskarżeń o winę w rozpadzie małżeństwa. Warto dążyć do polubownego rozwiązania, które pozwoli uniknąć długotrwałego procesu i dodatkowego stresu. Aby skorzystać z naszej pomocy prawnej, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie rozwodu, podziału majątku lub alimentów? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my przygotujemy dla Ciebie profesjonalne rozwiązanie.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 marca 2010 r., sygn. akt I ACa 35/10
3. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 9 września 2009 r., sygn. akt I ACa 565/09
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 1998 r. sygn. akt III CKN 186/98
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika