• Zaktualizowano: 2024-12-30 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mam problem. Jestem z mężem w trakcie rozwodu. Mieszkamy za granicą, mieszkanie nie jest naszą własnością. Mąż dostał je ze spółdzielni kolejowej. Mąż przebywał pod koniec czerwca na urlopie w Polsce, zabrał mi klucze, wymienił zamki. Poinformował mnie, że nie wejdę do domu bez niego. Złożył wniosek do urzędu miasta o wymeldowanie mnie z mieszkania. Oczywiście złożyłam pisemne wyjaśnienie w tej sprawie. Wytłumaczyłam, że od samego początku za wszystko w Polsce płacę ja (mąż nie dokładał się do żadnych opłat). W sierpniu będę w Polsce, muszę zabrać swoje rzeczy, ale nie mogę wejść do domu. Mąż powiedział mi, że mam zadzwonić do jego znajomego, a on przyjdzie i otworzy mi drzwi (będzie patrzył, co biorę), a także wezwie policję. Co mam zrobić w tej sytuacji? Co powiedzieć w urzędzie?
Zgodnie z art. 281 [Prawo do korzystania z mieszkania małżonka] Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny”.
Póki są Państwo małżeństwem, ma Pani prawo do mieszkania męża. Nawet jeśli prawo do niego przysługuje tylko mężowi.
Zamknięcie lokalu stanowi o naruszeniu posiadania. Może Pani samodzielnie przywrócić posiadanie, pokonując zamek i wchodząc do lokalu. Proszę się przygotować na to wcześniej, załatwić sobie auto, pomoc oraz osobę, która nagra całość (będą świadkami w razie problemu), może Pani sama wezwać policję, aby byli obecni i aby poświadczyli protokół rzeczy wywiezionych z mieszkania.
Jeśli nie mieszka Pani w lokalu, zmieniła miejsce stałego zamieszkania, gdzie indziej znajduje się centrum Pani interesów życiowych – to są podstawy do wymeldowania Pani. A do dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodu ma Pani nadal prawo do lokalu.
Na wizycie w urzędzie (najlepiej przed wyprowadzką) proszę powiedzieć, że oboje przebywacie ze względu na pracę za granicą, w mieszkaniu są Pani rzeczy, wraca Pani regularnie do mieszkania. Proszę powiedzieć, że mąż wymienił zamki, że wnosi Pani sprawę o przywrócenie posiadania. Swoją drogą powinna Pani wnieść o przywrócenie posiadania, szczególnie jeśli nie będzie Pani chciała sama wymieniać zamka.
Jeszcze raz wskażę – proszę wymienić zamek, koledze męża oddać klucz i zabrać swoje rzeczy.
Przymusowa wyprowadzka i wymiana zamków przez męża
Anna mieszkała z mężem w wynajmowanym mieszkaniu. Gdy mąż podjął decyzję o rozwodzie, podczas jej wyjazdu służbowego wymienił zamki, nie informując jej o tym. Anna, nie mając gdzie się zatrzymać po powrocie, musiała nocować u znajomych. Złożyła skargę do sądu o przywrócenie posiadania, ponieważ miała prawo do korzystania z mieszkania zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Zabranie kluczy i kontrola nad rzeczami osobistymi
Ewa i jej mąż Krzysztof byli w separacji, ale wciąż formalnie pozostawali w związku małżeńskim. Pewnego dnia Krzysztof zabrał jej klucze i poinformował, że może zabrać swoje rzeczy jedynie w jego obecności. Wezwał znajomego, by ten nadzorował jej wizytę. Ewa skontaktowała się z prawnikiem i dowiedziała się, że takie działanie jest niezgodne z prawem. Złożyła wniosek do sądu o ustalenie prawa do korzystania z mieszkania.
Wymeldowanie na siłę i brak dostępu do mieszkania
Marek chciał wymeldować swoją żonę Katarzynę z mieszkania, mimo że wciąż pozostawali małżeństwem. Katarzyna mieszkała za granicą, ale regularnie wracała do mieszkania, gdzie przechowywała swoje rzeczy. Marek próbował ją wymeldować, twierdząc, że nie korzysta z lokalu. Katarzyna udała się do urzędu miasta, przedstawiła dowody, że mieszkanie wciąż jest jej centrum interesów życiowych, i skutecznie zablokowała wymeldowanie.
Jeśli małżonek bezprawnie pozbawia Cię dostępu do wspólnego mieszkania, warto znać swoje prawa. Masz prawo korzystać z lokalu, nawet jeśli jest on formalnie własnością drugiej strony, a naruszenie posiadania możesz zgłosić do sądu. W sytuacji wymeldowania lub utrudniania dostępu, kluczowe jest zebranie dowodów i szybkie podjęcie odpowiednich kroków prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Potrzebujesz pomocy prawnej lub profesjonalnego pisma w swojej sprawie? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my zajmiemy się resztą!
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika