Kategoria: Alimenty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty z majątku wspólnego

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2015-06-13

Mój były mąż nie płaci na nasze dzieci zasądzonych alimentów. Ma też komorników na głowie ze względu na inne długi. Dotąd nie przeprowadziliśmy podziału majątku wspólnego, do którego należą ruchomości (AGD, RTV i dzieła sztuki). Chciałabym zaproponować mężowi, że przejmę jego część wspólnych przedmiotów na poczet długów alimentacyjnych. Jak to zrobić, w jakiej formie?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Po raz kolejny korzystam z porad na tym portalu. Jak zwykle jestem zadowolona. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość do klienta. Pozdrawiam caly zespół.
Dorota
Odpowiedź fachowa, konkretna, na temat. Bez zbędnych prawniczych ozdobników trudnych do zrozumienia.
Urszula, 54 lata
Szybkość odpowiedzi i możliwość pytań dodatkowych
Bogumiła, 60 lat, Specjalista
Szybko i profesjonalnie
Ewa, 49 lat, Księgowa
Profesjonalnie, zrozumiale i szybko. 
Ryszard, inżynier, 80 lat
Fachowa i szybka pomoc, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę miał konieczność skorzystania z porady prawnej na pewno skieruję się do serwisu eporady24 Już zdążyłem polecić eporady kilku znajomym.
Adrian
Odpowiedź bardzo mi pomogła. Była wnikliwa i wyczerpująca. 
Ewa
Bardzo dobrze rozwinięta odpowiedź na pytanie główne oraz dodatkowe. Dodatkowe informacje związane z prowadzoną sprawą wynikające z przepisów prawnych. 
Sławek
Szybkość, uprzejmość i precyzja merytoryczna odpowiedzi
Wojciech, 70 lat, Konsultant językowy
Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, oraz na wątpliwości dodatkowe.Chętnie skorzystam ponownie w razie potrzeby. Można tu liczyć na pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Polecam
Teresa
Dziękuję za wyjaśnienia. Szybko i wyczerpująco. Oczekiwania spełnione w 100%
Rafał
Szybko, sprawnie i cena ok
Joanna
Uzyskałem jasne i wyczerpujące odpowiedzi do pytania głównego jak i dodatkowego.
Sławomir
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Odpowiedź wyczerpująca i bez zbędnego \"bełkotu\". Nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na umawianie się i dojazd otrzymałam poradę prawną.
Kasia, kasjer-dysponent, 30 lat
Rzetelna odpowiedź na pytanie w dość krótkim czasie z możliwością dopytywania nawet po kilku tygodniach - bardzo wygodna opcja. Polecam!
Karina, 45 lat
Bardzo dziękuję. Odpowiedź wystarczająca i rzeczowa.
Czesław
Bardzo szybko i profesjonalnie
Tomasz
Korzystam w waszych porad od lat i polecam każdemu, kto potrzebuje porady prawnej. Co najmniej 4 osoby korzystają z waszych porad z mojego polecenia.
Aleksandra
Uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje
Wiesław
Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.
Renata
Szybkość odpowiedzi oraz wycena usługi
Mirosław, 65 lat, inzynier mechanik
Dziękuję bardzo. Odpowiedź była bardzo pomocna.
Ewka
Dziękuję za szybką, konkretną odpowiedź, bardzo mi pomogła.
Tomasz
Bardzo dziękuję za pisma i wyczerpujące odpowiedzi Panu Markowi Goli, bardzo mi pomógł, doradził i wszystko potoczyło się tak jak mówił. Po prostu majstersztyk. 
Marzena, działalność gospodarcza, 34 lata
Konkretne i bardzo fachowe porady.
Beata, 50 lat
Opinia rozczarowująca, jeśli chodzi o prawo, ale w myśl zasady \"nie zabijaj posłańca\" nie mogę mieć o to pretensji do osoby, która moją sprawa się zajęła. Rzetelnie i całkowicie wytłumaczone wszelkie tematy, jakie poruszyłem, tak więc wątpliwości, co do dalszych kroków nie mam. Szybkość odpowiedzi, a także szczegółowe wytłumaczenie sprawy są w pełni profesjonalne. Dziękuję
Patryk, 35 lat, Automatyk
Dziękuję za zrozumienie i profesjonalizm
Maria, 65 lat
Jesteście solidni i rzetelni.
Barbara, nauczyciel
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z prawnikiem z tej strony internetowej. Otrzymałam poradę fachowa, klarowna i mogłam zadawać dodatkowe pytania oraz załączać kopię dokumentów. Odpowiedzi otrzymywałam w szybkim czasie. Jest to już druga porada prawna z jakiej tutaj skorzystałam w ostatnim czasie. Wspaniale ułatwienie życia bez wizyty w kancelarii prawnej, szczególnie dla osób mieszkających poza Polska. dziękuję:)
Dorota, CAD Specialist, 58 lat
Witam serdecznie Bardzo dziękuję za przygotowanie pisma. Jestem bardzo zadowolona z jasnego zakomunikowania mojego problemu zaskoczyło mnie , że z takich szczątkowych moich informacji wyszło pismo oddające rzetelny obraz stanu faktycznego , a o to mi chodziło. Jak się sprawa potoczy poinformuję niezwłocznie. Życzę wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam cały zespół a szczególnie prawnika, który przygotował pismo.
Ramona, informatyk, 32 lata

Z Pani relacji wynika, że Pani były mąż jest zadłużony i wobec niego toczą się postępowania egzekucyjne. Ma on także dług alimentacyjny wobec Pani dzieci.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Dotychczas nie został przeprowadzony podział majątku wspólnego między Panią a byłym mężem, wobec tego chciałaby Pani w ramach wzajemnych rozliczeń, aby spłata przypadająca na jego rzecz została rozliczona z zaległymi alimentami.

Niestety Pani pomysł jest obarczony błędem, gdyż to nie Pani jest wierzycielem alimentacyjnym, a jedynie Pani i byłego męża dzieci, zaś w postępowaniu o podział majątku wspólnego stronami jest wyłącznie Pani i Pani były mąż.

Pani sytuacja nie jest jednak bez wyjścia, jednak wskutek względnie niskiej wartości majątku wspólnego (wyposażenie domu, inne ruchomości) nie wiadomo, czy będzie się opłacała realizacja pomysłu.

Podział majątku wspólnego, w którego skład wchodzą jedynie ruchomości może być przeprowadzony w drodze umowy (zwykłej formy pisemnej) lub sądownie jeżeli brak jest zgody co do podziału majątku. Należy jednak zaznaczyć, że wniosek o podział majątku wspólnego przed sądem musi być opłacony. Opłata sądowa w tym przypadku jest stała i wynosi 1000 zł.

Najczęściej więc w takich przypadkach strony umawiają się (bądź nie), że dane przedmioty majątkowe mają przypaść na Pani rzecz ze spłatą na rzecz Pani byłego męża. Rozumiem także, że dzieci są jeszcze małoletnie.

Złożenie stosownego wniosku w sądzie o podział majątku dorobkowego, w którego skład wchodzą ruchomości, nie będzie wymagało ani zgody, ani współpracy byłego męża.

Zgodnie z treścią art. 210 Kodeksu cywilnego jednym z podstawowych uprawnień współwłaścicieli jest żądanie zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności może nastąpić w drodze umowy lub postępowania sądowego.

Każdy ze współwłaścicieli może żądać sądowego zniesienia współwłasności, wskazując jeden z możliwych sposobów, a mianowicie:

  1. podział fizyczny rzeczy pomiędzy współwłaścicieli z ewentualnym wyrównaniem różnicy wartości powstałych z podziału części przez dopłaty,
  2. przyznanie całej rzeczy jednemu ze współwłaścicieli lub kilku na współwłasność za ich zgodą i zasądzenie od nich spłat na rzecz pozostałych współwłaścicieli,
  3. licytacyjną sprzedaż rzeczy wspólnej (podział cywilny).

Art. 212 § 2 Kodeksu cywilnego wyraża ogólną zasadę, że rzecz, która nie daje się podzielić, może być, stosownie do okoliczności, albo przyznana jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych, albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne.

Sąd, przyznając Pani ruchomości, ustali dopłaty lub spłaty, określając odpowiedni termin na ich uregulowanie oraz odsetki w razie uchybienia terminowi.

Wówczas Pani dzieciom będzie przysługiwało roszczenie wobec Pani byłego męża – z alimentów, a mężowi wobec Pani ze spłaty z majątku.

Najdogodniej więc będzie poinformować komornika prowadzącego egzekucję z alimentów (jeśli takiej nie prowadzi, lub jest zawieszona albo umorzona – należy ponownie złożyć wniosek) o toczącym się postępowaniu o podział majątku, a także o jego wyniku, tj. zasądzeniu spłaty na rzecz byłego męża.

Komornikowi będzie przysługiwało prawo zajęcia wierzytelności i Pani w ramach rozliczeń z mężem będzie musiała zamiast jemu kwoty należne wpłacić do komornika.

Wskutek powyższego pewna wysokość rozliczeń zostanie skompensowana – nawet jeśli komornik egzekwujący alimenty od byłego męża otrzyma wniosek o egzekucję spłaty od Pani – i egzekucja będzie skuteczna – pobierze z wyegzekwowanej kwoty należne koszty komornicze i wypłaci Pani (czy też Pani dzieciom) z uzyskanej sumy należne alimenty. Różnicę przekaże mężowi.

Oczywiście takie wyjście można także przyjąć u notariusza czy też w umowie dotyczącej podziału majątku wspólnego i zastrzec dłuższy okres spłaty, aby Pani mogła poinformować komornika o takiej wierzytelności Pani męża wobec Pani.

Wprawdzie toczą się także inne egzekucje wobec Pani męża, jednak zaległości alimentacyjne mają pierwszeństwo zaspokojenia przed innymi.

Zgodnie bowiem z art. 1025 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się w następującej kolejności:

1) koszty egzekucyjne,

2) należności alimentacyjne,

3) należności za pracę za okres 3 miesięcy do wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika,

4) należności zabezpieczone hipoteką morską lub przywilejem na statku morskim,

5) należności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym i zastawem skarbowym albo korzystające z ustawowego pierwszeństwa oraz prawa, które ciążyły na nieruchomości przed dokonaniem w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub przed złożeniem do zbioru dokumentów wniosku o dokonanie takiego wpisu,

6) należności za pracę niezaspokojone w kolejności trzeciej,

7) należności, do których stosuje się przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, o ile nie zostały zaspokojone w kolejności piątej,

9) należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję,

10) inne należności.

§ 2. Po zaspokojeniu wszystkich należności ulegają zaspokojeniu kary pieniężne oraz grzywny sądowe i administracyjne.

§ 3. W równym stopniu z należnością ulegają zaspokojeniu odsetki i koszty postępowania. Z pierwszeństwa równego należnościom kategorii czwartej i piątej korzystają wszystkie roszczenia o świadczenia uboczne objęte zabezpieczeniem na mocy odrębnych przepisów. Roszczenia o świadczenia uboczne nieobjęte zabezpieczeniem zaspokaja się w kategorii dziesiątej, chyba że należność podlegałaby zaspokojeniu w kategorii wcześniejszej. To samo dotyczy roszczeń o świadczenia należne dożywotnikowi.

§ 4. Jeżeli przedmiotem egzekucji jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, wierzytelność spółdzielni mieszkaniowej z tytułu niewniesionego wkładu budowlanego związana z tym prawem ulega zaspokojeniu przed należnością zabezpieczoną na tym prawie hipotecznie”.

W ramach poszczególnych kategorii, jeżeli suma podlegająca podziałowi między wierzycieli tej kategorii nie wystarcza do zaspokojenia wszystkich należności, ustawodawca przyjmuje dwie zasady: pierwszeństwa w ramach danej kategorii, co dotyczy należności zaliczonych do kategorii czwartej i piątej (pkt 4 i 5 § 1 komentowanego przepisu), a w pozostałych kategoriach – zasadę proporcjonalności.

Przepisy szczególne mogą zmienić te zasady w ramach należności objętych tą samą kategorią, a nawet między kategoriami wymienionymi w przepisie.

Ustawodawca wprowadza również zasadę, że wydzieloną wierzycielowi sumę zalicza się przede wszystkim na koszty postępowania, następnie na odsetki, a w końcu na sumę dłużną (§ 2 art. 1026).

Komentowany przepis w § 1 określa następujące kategorie z prawem do pierwszeństwa kategorii wyższej liczonej od pkt 1 § 1 jako kategorii najwyższej.

Kategoria pierwsza (pkt 1) obejmuje koszty postępowania egzekucyjnego należne zarówno organowi egzekucyjnemu, jak i wierzycielom, którzy prowadzili egzekucję; komornik przed sporządzeniem planu podziału ustala koszty postępowania postanowieniem (zob. uwagi do art. 770 oraz por. uchwałę SN z 4 sierpnia 2006 r., sygn. akt III CZP 48/2006, OSNC 2007, nr 5, poz. 70, LexisNexis nr 414491, i uchwałę SN z 20 października 2010 r., sygn. akt III CZP 71/2010, OSNC 2011, nr 5, poz. 53, LexisNexis nr 2398534);

Kategoria druga (pkt 2) obejmuje szeroko rozumiane świadczenia o charakterze alimentacyjnym, polegające na dostarczaniu środków utrzymania, wynikające ze stosunków prawnorodzinnych objętych przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz ze stosunków cywilnoprawnych objętych przepisami Kodeksu cywilnego; stwierdzone tytułem wykonawczym.

W tej samej kategorii podlegają zaspokojeniu kwoty należności ściągane od dłużnika alimentacyjnego, gdyż zostały wypłacone wierzycielowi alimentacyjnemu: na podstawie ustawy z 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym na rzecz likwidatora funduszu, należności z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej, a także należności wypłacone z funduszu alimentacyjnego na podstawie ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ale co do wszystkich tych należności przy zachowaniu kolejności określonej art. 28 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która daje pierwszeństwo bieżącym należnościom alimentacyjnym objętym tymi ustawami, należnym wierzycielowi od dłużnika.

Generalnie nie wiem, czy gra jest warta świeczki, gdyż nie wiem, jaką wartość przedstawia majątek wspólny.

W praktyce nikt nie dzieli ruchomości u notariusza, zważywszy, że jest zgoda obu stron, i przyjmuje podział bez spłat i dopłat, dorozumianie uznając, że spłaty, które należałyby się, są zaliczone na alimenty.

Problem pojawi się, gdy wierzyciel (inni niż Pani dzieci) zakwestionuje taki podział (bez spłat i dopłat na rzecz Pani męża) i uzna, że stał się wskutek tego podziału niewypłacalny w wyższym stopniu niż poprzednio. Może wtedy taką czynność (podział majątku) zaskarżyć skargą pauliańską.

Zgodnie z art. 527 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

§ 2. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.

§ 3. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

§ 4. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli korzyść majątkową uzyskał przedsiębiorca pozostający z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych, domniemywa się, że było mu wiadome, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli”.

Jak wynika z powyższego, przesłankami skargi pauliańskiej są:

  1. pokrzywdzenie wierzycieli, jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową,
  2. działanie dłużnika ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli i
  3. wiedza lub możliwość – przy zachowaniu należytej staranności – dowiedzenia się o tym przez osobę trzecią.

Ciężar udowodnienia istnienia tych przesłanek spoczywa na wierzycielu.

Jak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego, przedmiotem uznania za bezskuteczne mogą być tylko czynności prawne (jednostronne i dwustronne, odpłatne i nieodpłatne, dokonane zarówno w sposób wyraźny, jak i dorozumiane i niezależnie od tego, do jakiego typu umów należą). Na przykład umowa o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej zawarta z pokrzywdzeniem wierzyciela może być przez niego zakwestionowana skargą pauliańską (wyrok SN z 28 kwietnia 2004 r., sygn. akt III CK 469/2002, LexisNexis nr 370353, OSNC 2005, nr 5, poz. 85, z glosą M. Łączkowskiej, MoP 2007, nr 8, s. 440).

W praktyce nikt z wierzycieli (ani komornik) nie zajmuje się ruchomościami, chyba że chodzi o ruchomości większej wartości. Zależy to od danego komornika.

Mam na myśli to, że Pani działania powinny być uzależnione od wartości ruchomości podlegających podziałowi.

Jeżeli wartość majątku wspólnego jest duża, to sugeruję przeprowadzić sprawę przez komornika (umownie lub sądownie), zaś jeżeli wartość jest niska, a przedmioty nie uległy zajęciu, to najlepiej zawrzeć umowę w formie pisemnej (nawet bez udziału notariusza) i nikogo o niczym nie powiadamiać.

Zaznaczam jednak, że w umowie nie może znaleźć się postanowienie, że w ramach podziału majątku Pani otrzymuje wszelkie ruchomości ze spłatą byłego męża, którą jednak zalicza Pani na poczet zaległości alimentacyjnych, gdyż takie postanowienie ze względu na brak tożsamości stron stosunków prawnych jest bezskuteczne.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Alimenty na studiujące dzieci


Jestem po rozwodzie. Moje dzieci (bliźniaki) bez mojej wiedzy i zgody podjęły studia w innym mieście. Ja mam 62 lata, jestem bezrobotny, czeka mnie rehabilitacja biodra z własnej kieszeni. Czy muszę łożyć na dzieci w tej sytuacji? Jak się bronić przed alimentami?

Dokumentowanie wydatków na dziecko w sprawie o alimenty


Jestem po rozwodzie, dostaję bardzo wysokie alimenty na dziecko. Obecnie były mąż gnębi mnie, że mam mu odpowiedzieć mailowo jakie ponoszę koszty na dziecko. Czy muszę go informować, czy sąd może tylko tego ode mnie wymagać?

Były partner wypiera się dziecka, nie chce płacić alimentów, co robić?


Jestem w ciąży, były partner wypiera się dziecka i oświadczył, że go nie uzna. Jestem pewna jego ojcostwa, bo tylko z nim się w tym okresie spotykałam. Powiedział, że na alimenty go nie stać, bo jest biedny i obecnie nie pracuje, zaproponował, że się zrzeknie ojcostwa. Co powinnam zrobić? Czy jest szansa uzyskania od niego alimentów, skoro nie ma pracy?

Pomoc od dziecka wychowywanego w rodzinie zastępczej


Wychowywałem dziecko nieżyjącej szwagierki – byłem rodziną zastępczą przez 18 lat. Teraz mam 74 lata i potrzebowałbym pomocy finansowej. Czy mogę się ubiegać o alimenty od dorosłego już i dobrze zarabiającego podopiecznego?

Odpowiedzialność karna za niepłacenie alimentów


Mieszkam za granicą. Dzwoniła do mnie matka, że szuka mnie policja. Nie wiem dlaczego. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to fakt, że podobno mam dziecko w Polsce, na które jego matka pobiera alimenty. Nie jestem pewny mego ojcostwa, nie podpisywałem żadnego dokumentu, że jestem ojcem. Czy grozi mi jakaś odpowiedzialność karna za niepłacenie alimentów? Czy za to można trafić do wiezienia?

Rozłożenie na raty należności alimentacyjnych


Sąd zasądził mi wyższe alimenty, licząc od dnia złożenia pozwu. Wyrok zapadł kilka miesięcy później. Powinienem zapłacić powódce różnicę w wysokości 2000 zł. Czy mógłbym złożyć wniosek o rozłożenie tej kwoty na raty np. po 50 zł? Jakich użyć argumentów? Czy mam wysłać pismo do sądu, czy może też do wiadomości powódki? Czy złożenie pisma wstrzymuje ewentualną egzekucję tego zobowiązania?

Środki finansowe od byłego męża


Jestem 7 lat po rozwodzie za obopólną zgodą. Obecnie mam problemy. Czy mogę się starać o środki finansowe (alimenty) od byłego męża?

Oczekiwanie wysokich alimentów przez żonę


Rozmawiamy z żoną o rozwodzie, mamy dwoje dzieci (6 i 10 lat), ja pracuję na podstawie umowy o pracę, żona ma działalność (niestety nie generującą zysków, a straty w ubiegłym roku podatkowym), więc w gruncie rzeczy moje wynagrodzenie utrzymuje rodzinę. Oczekiwania żony po rozwodzie to 7 tys. zł jako alimenty na dwójkę dzieci. Czy żona ma prawo oczekiwać tak wysokich alimentów? Obecnie stać mnie na nie, ale jak będzie wyglądała moja sytuacja materialna za rok, dwa, czy więcej, to nie wiem, ponieważ praca, którą mam jest kontraktowa, i skończy się w 2017 roku.
Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »