Wstrzymanie alimentów po usamodzielnieniu się dziecka

Otrzymuję alimenty na syna od byłego męża. Syn jest pełnoletni, skończył w tym roku naukę i podjął pracę. Prosiłam go, by poinformował ojca o tym fakcie, mimo to alimenty są nadal przesyłane przez komornika. Kto ma obowiązek wstrzymać wypłacanie alimentów po usamodzielnieniu się dziecka? Czy to ja powinnam o tym powiadomić sąd, czy syn? A może to były mąż powinien wystąpić do sądu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wstrzymanie alimentów po usamodzielnieniu się dziecka

Komornik wciąż wpłaca alimenty na konto matki mimo że dziecko już dawno jest pełnoletnie

 

Z opisu wynika zasadny wniosek, że syn jest już pełnoletni.

Dla Pani oznacza to, że utraciła Pani status ustawowego przedstawiciela swego syna, a zatem prawo do jego reprezentowania w sądzie lub w postępowaniu egzekucyjnym i załatwianiu za niego innych spraw z urzędu.

O ile syn nie udzielił Pani swego pełnomocnictwa doprowadzenia egzekucji oraz nie wskazał Pani rachunku jako tego na które alimenty maja być przekazywane- nie powinna Pani reprezentować syna w tej egzekucji oraz przyjmować alimentów na swój rachunek.

W takim przypadku powinna Pani zawiadomić komornika o tym, że syna będzie prowadził swoją sprawę samodzielnie. W praktyce możliwe jest uznanie, że tytuł wykonawczy wystawiony jest na Panią a nie na syna- i to na Pani ciąża obowiązki związane z egzekucja oraz jej zasadnością. A to uzasadnia zawiadomienie komornika o powstałym stanie i zawnioskowanie co najmniej o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

Zobacz również: Rezygnacja z alimentów przez dorosłe dziecko wzór

Czy zawiadomić ojca o usamodzielnieniu się dziecka na które łoży alimenty?

Czy zawiadamiać ojca o fakcie podjęcia pracy przez syna – pozostawiam do Pani uznania. Brak zawiadomienia może być podstawą do żądania przez ojca od Pani zwrotu nieprawnie pobranych alimentów. Wszak alimenty wpływają zapewne na Pani konto.

 

Musiałaby Pani ustalić na kogo jest wystawiony tytuł wykonawczy- na syna czy na Panią.

W przedstawionej sytuacji powinno się w pierwszej kolejności ustalić, na kogo wystawiony jest tytuł wykonawczy nadany wyrokowi zasądzającemu alimenty – czy na syna, czy na matkę. Chodzi tutaj o to, czy alimenty zostały ustalone w wyroku orzekającym rozwód, gdy syn był jeszcze małoletni, czy też w osobnej sprawie o alimenty, kiedy dziecko było jeszcze małoletnie. Od tego zależy, czy w razie zaprzestania płacenia przez zobowiązanego alimentów uprawniony, tj. syn pana Alberta, będzie mógł pójść do komornika i domagać się alimentów w drodze egzekucji, czy też będzie musiał pozwać ojca, bo wcześniej alimenty były płacone do rąk matki.

Zobacz również: Koszty sądowe w sprawie o alimenty

Czy pełnoletni syn może nie zgodzić się na zakończenie egzekucji lub uchylenie obowiązku alimentacyjnego swojego ojca?

Syn może uznać, że alimenty są mu nadal potrzebne i nie zgodzić się na zakończenie egzekucji lub uchylenie obowiązku alimentacyjnego swego ojca. Podstawą ustalenia zakresu obowiązku alimentacyjnego są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego do alimentów dziecka oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do nich rodzica.

Dlatego obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci trwa – pomimo ich pełnoletności – aż do czasu, kiedy same będą w stanie samodzielnie się utrzymać, a ich dochody wystarczą na pokrycie kosztów utrzymania. A więc do momentu, kiedy dziecko ukończy szkołę, zdobędzie zawód, znajdzie pracę itp. Możliwość samodzielnego utrzymania się jest podstawowym wyznacznikiem prawa do alimentów dla dziecka i nie jest ograniczona żadnym terminem.

 

Stosownie do obowiązujących przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: Art. 138.W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

 

Przepis ten byłby podstawą dla ojca ( a także dla syna) do wystąpienia z żądaniem uchylenia alimentów.

Zobacz również: Rezygnacja z alimentów przez dorosłe dziecko wzór

 

Bogusław Nowakowski

eporady24.pl

 

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny względem dziecka? Czy po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności można przestać płacić alimenty? Opisz nam swój problem i zadaj pytania prawnikowi wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Bogusław Nowakowski

O autorze: Bogusław Nowakowski

Radca prawny.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »