Indywidualne porady prawne
• Autor: Bogusław Nowakowski
Złożyłam w imieniu syna (wraz z udzielonym pełnomocnictwem) pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Dziecko urodziło się 5 lutego 2015 r. W pozwie nie zgłosiłam wniosku o przeprowadzenie badań DNA dziecka, a jedynie podałam w wątpliwość ojcostwo syna z uwagi na fakt, że matka dziecka obcowała z innymi mężczyznami, przy czym nieznane są nam dane tych mężczyzn. Czy istnieje możliwość złożenia wniosku o przeprowadzenie badań DNA jako uzupełnienie pozwu pisemnie jeszcze przed sprawą lub ewentualnie w trakcie samej rozprawy? Jaki jest koszt takiego dodatkowego wniosku? Czy pozwana lub wyznaczony kurator dziecka mają prawo odmówić przeprowadzenia takich badań? Dodam, że małżeństwo „nie zostało skonsumowane” przez syna, który zaraz po ślubie się przeprowadził do innego miasta.
Działa Pani jako pełnomocnik syna. Wnioski dowodowe w takiej sprawie jak w Pani przypadku zgłaszane są w pozwie oraz w trakcie postępowania. Jest pani gospodarzem procesu i wskazane jest zgłoszenie takiego wniosku jeszcze przed pierwsza rozprawa. Ułatwi to sądowi podjęcie decyzji o jego akceptacji na pierwszym posiedzeniu.
Może Pani to zgłosić jako dodatkowe wnioski dowodowe w kolejnym piśmie procesowym. Musi Pani tylko ustalić jaka sygnaturę ma obecnie sprawa – pismo z wnioskiem dowodowym powinno ja wskazywać – by trafiło tam, gdzie trzeba.
Nic nie stoi na przeszkodzie. by taki wniosek zgłosić na rozprawie. Sąd na wstępie lub na zakończenie zapyta o wnioski stron – i wtedy należałoby taki wniosek zgłosić. Pozwana lub kurator ma prawo nie zgodzić się z Pani wnioskiem i zażądać jego odrzucenia. Ale o tym ostatecznie decyduje sąd.
Dodatkowy wniosek dowodowy nie podlega opłacie. Płatne są badania DNA. W tej sytuacji sąd zapewne zażądałby zaliczki na takie badania. Spotkałem się z zaliczką od 800 do 1200 zł. Na koniec sad ustali koszt tego badania według faktury za badanie.
Wskazuje Pani, że:
Jak mniemam dziecko urodziło się terminowo. Nie jest to żaden wyjątkowy wcześniak. Wniosek z tego, że do zapłodnienia musiało dojść przed zawarciem małżeństwa. Argument o „nieskonsumowaniu” związku po ślubie jest całkowicie chybiony. Gdyby nie ślub, to matka dziecka pozywałaby Pani syna o alimenty i ustalenie ojcostwa.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje, że:
„Art. 62. § 1 .Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji”.
Domniemanie to może być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.
Zobacz również: Ojciec nieznany konsekwencje
Zgodnie z art. 67 „zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka”. Wykazanie tego może nastąpić poprzez:
Potrzebujesz pomocy w napisaniu pozwu o zaprzeczenie ojcostwa? Nasi prawnicy służą pomocą, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika