Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o przeprowadzenie badań DNA

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2016-02-08

Złożyłam w imieniu syna (wraz z udzielonym pełnomocnictwem) pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Dziecko urodziło się 5 lutego 2015 r. W pozwie nie zgłosiłam wniosku o przeprowadzenie badań DNA dziecka, a jedynie podałam w wątpliwość ojcostwo syna z uwagi na fakt, że matka dziecka obcowała z innymi mężczyznami, przy czym nieznane są nam dane tych mężczyzn. Czy istnieje możliwość złożenia wniosku o przeprowadzenie badań DNA jako uzupełnienie pozwu pisemnie jeszcze przed sprawą lub ewentualnie w trakcie samej rozprawy? Jaki jest koszt takiego dodatkowego wniosku? Czy pozwana lub wyznaczony kurator dziecka mają prawo odmówić przeprowadzenia takich badań? Dodam, że małżeństwo „nie zostało skonsumowane” przez syna, który zaraz po ślubie się przeprowadził do innego miasta.

Działa Pani jako pełnomocnik syna. Wnioski dowodowe w takiej sprawie jak w Pani przypadku zgłaszane są w pozwie oraz w trakcie postępowania. Jest pani gospodarzem procesu i wskazane jest zgłoszenie takiego wniosku jeszcze przed pierwsza rozprawa. Ułatwi to sądowi podjęcie decyzji o jego akceptacji na pierwszym posiedzeniu.

Może Pani to zgłosić jako dodatkowe wnioski dowodowe w kolejnym piśmie procesowym. Musi Pani tylko ustalić jaka sygnaturę ma obecnie sprawa – pismo z wnioskiem dowodowym powinno ja wskazywać – by trafiło tam, gdzie trzeba.

Nic nie stoi na przeszkodzie. by taki wniosek zgłosić na rozprawie. Sąd na wstępie lub na zakończenie zapyta o wnioski stron – i wtedy należałoby taki wniosek zgłosić. Pozwana lub kurator ma prawo nie zgodzić się z Pani wnioskiem i zażądać jego odrzucenia. Ale o tym ostatecznie decyduje sąd.

Dodatkowy wniosek dowodowy nie podlega opłacie. Płatne są badania DNA. W tej sytuacji sąd zapewne zażądałby zaliczki na takie badania. Spotkałem się z zaliczką od 800 do 1200 zł. Na koniec sad ustali koszt tego badania według faktury za badanie.

Wskazuje Pani, że:

  • ślub był 07.09.2014 r.,
  • wnuk urodził się 05.02.2015 r. – a więc 5 miesięcy po ślubie.

Jak mniemam dziecko urodziło się terminowo. Nie jest to żaden wyjątkowy wcześniak. Wniosek z tego, że do zapłodnienia musiało dojść przed zawarciem małżeństwa. Argument o „nieskonsumowaniu” związku po ślubie jest całkowicie chybiony. Gdyby nie ślub, to matka dziecka pozywałaby Pani syna o alimenty i ustalenie ojcostwa.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje, że:

„Art. 62. § 1 .Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji”.

Domniemanie to może być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Zgodnie z art. 67 „zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka”. Wykazanie tego może nastąpić poprzez:

  • udowodnienie, że syn w ogóle nie może mieć dzieci (jest bezpłodny) lub
  • udowodnienie badaniami DNA (w DNA dziecka nie będzie fragmentów DNA Pani syna).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin od momentu zaakceptowania wpłaty. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne tematy

Jak uzyskać zgodę na wyjazd dziecka za granicę?

Jestem samotną matką. Wraz z byłym partnerem posiadamy pełne prawa rodzicielskie w stosunku do dziecka. Ojciec praktycznie nie interesuje się...

Ograniczenie praw rodzicielskich ojcu mieszkającemu za granicą

Jakie mam szanse ograniczyć prawa rodzicielskie ojcu dziecka mieszkającemu na stałe za granicą? Zależy mi przede wszystkim na samodzielnym decydowaniu...

Zwrot kosztów poniesionych na utrzymanie dzieci

Od sześciu lat sam utrzymuję dwoje dzieci. Żona wystąpiła o podział majątku i sąd przyznał jej połowę domu (mam jej spłacić 150 tys. zł)....

Równe prawa do opieki nad dzieckiem

Jestem ojcem 10-miesięcznego dziecka. Łożę na jego utrzymanie, ale byłej partnerce ciągle mało. Zmieniła też miejsce zamieszkania bez mojej zgody –...

Decyzja rozwiedzionych małżonków bez angażowania sądu

Około 8 lat temu rozwiodłam się z byłym mężem, sąd orzekł miejsce pobytu dziecka przy ojcu. Obecnie sytuacja zmieniła się – mój były mąż...

Zmiana nazwiska dzieci w Wielkiej Brytanii

Mieszkam obecnie w GB. Mam dwoje dzieci (także z polskim obywatelstwem). Jakiś czas temu na mocy brytyjskiego prawa zmieniłam im nazwiska na moje. USC...

Kontakty ojca z dzieckiem po rozstaniu konkubentów

Mam problem z byłą konkubiną, która znalazła sobie innego faceta i teraz zabrania mi odwiedzin i zabierania syna (5 lat). Byliśmy razem prawie...

Czy wobec przemocy psychicznej matki, córki mogą się wyprowadzić i zamieszkać razem?

Jestem żonaty, mamy dwie córki: jedna za 2 tygodnie kończy 18 lat, druga ma 15 lat. Rok temu wyprowadziłem się z domu i zamieszkałem za granicą....


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »