Jak pozbyć się byłego męża żyjącego na mój koszt?

• Zaktualizowano: 2024-09-05 • Autor: Katarzyna Bereda

Jestem z byłym małżonkiem po rozwodzie od ponad pół roku bez podziału majątku, a on nie ma zamiaru się wyprowadzić. Mamy dwójkę dzieci, mnie przyznano opiekę nad nimi. Mamy wspólny kredyt na mieszkanie, ja spłacam ten kredyt i pozostałe opłaty. Ignoruje mnie całkowicie, próby jakichkolwiek rozmów zbywane są milczeniem albo wychodzeniem do innego pomieszczenia. On nie pracuje. Alimenty na dzieci płaci jego matka. Jak pozbyć się byłego męża żyjącego na mój koszt?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak pozbyć się byłego męża żyjącego na mój koszt?

Doprowadzenie do podziału majątku

Jeżeli mieszkanie stanowi Państwa wspólny majątek, a więc były mąż jest współwłaścicielem, to niestety nie może Pani go zmusić do wyprowadzki. Jedynym rozwiązaniem jest podział majątku z przyznaniem mieszkania dla Pani i ewentualnie niską spłatą męża, jeżeli to Pani spłaca kredyt i reguluje wszelkie opłaty.

Zgodnie z treścią art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Reguła ta, podyktowana zasadą równouprawnienia małżonków, może zostać jednak zmodyfikowana w uzasadnionych przypadkach”.

Z art. 43 § 2 wynika, że ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym po ustaniu wspólności może nastąpić wtedy, gdy:

  1. zaistnieją po temu ważne powody,
  2. małżonkowie w nierównym stopniu przyczynili się do powstania majątku wspólnego.
    Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›
  3.  

Ustawodawca konsekwentnie, tak jak w przypadku obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny unormowanego w art. 27, uznaje pracę przy wychowywaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym za zadośćuczynienie obowiązkom małżeńskim, nakazując uwzględnienie tej pracy przy określaniu ewentualnych nierównych udziałów w majątku wspólnym.

Sąd ustala wartość majątku podlegającego podziałowi według stanu na dzień ustania wspólności majątkowej i według cen obowiązujących w chwili zamknięcia rozprawy (post. SN z 11.3.2010 r., sygn. akt IV CSK 429/09). W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd ustala wartość nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty jednego z małżonków bez względu na inicjatywę dowodową uczestników postępowania (uchw. SN z 21.2.2008 r., sygn. akt III CZP 148/07).

O rozliczeniu w postępowaniu o podział majątku wspólnego nakładów i wydatków poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty i z majątku osobistego na majątek wspólny w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej, a także rozliczenia nakładów i wydatków dokonanych przez każdego z małżonków (lub byłych małżonków) w okresie od ustania wspólności do chwili podziału majątku wspólnego (zob. np. post. SN: z 7.1.2009 r., sygn. akt II CSK 390/08).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wspólne utrzymywanie nieruchomości

Zgodnie także z art. 207 Kodeksu cywilnego „pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną”.

Z uwagi na powyższe, mąż zobowiązany jest do łożenia na nieruchomość na równi z Panią. Dlatego może Pani dochodzić zwrotu wydatków poniesionych ponad swój udział w postępowaniu o podział majątku wspólnego. Niniejszego może Pani dochodzić w tym samym postępowaniu, zmniejszając przy tym udział męża, a więc jego spłatę w majątku wspólnym. Dlatego w mojej ocenie powinna Pani jak najszybciej wystąpić o podział majątku – wtedy – gdy nieruchomość zostanie przyznana Pani – mąż będzie miał obowiązek się wyprowadzić.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 

Wizyta w kancelarii adwokackiej

Kiedy Ewa uświadomiła sobie, że jej były mąż nie zamierza opuścić mieszkania, postanowiła udać się do kancelarii adwokackiej. Po krótkiej rozmowie z prawnikiem dowiedziała się, że jedyną drogą do wyegzekwowania wyprowadzki jest oficjalny podział majątku. Mecenas zaproponował przygotowanie wniosku o podział majątku wspólnego, zaznaczając, że Ewa ma mocne argumenty do tego, by mieszkanie zostało przyznane właśnie jej. Prawnik zaproponował również, aby zażądała zwrotu połowy kosztów utrzymania nieruchomości, które ponosiła od czasu rozwodu. Wychodząc z kancelarii, Ewa poczuła się bardziej pewna siebie i gotowa do działania.

 

Złożenie wniosku o podział majątku

Ewa, zmęczona codziennym stresem związanym z życiem pod jednym dachem z byłym mężem, zdecydowała się złożyć w sądzie wniosek o podział majątku. Wiedziała, że były mąż nie zamierza współpracować, więc postanowiła sama zająć się sprawą. Z pomocą prawnika przygotowała szczegółowy wniosek, w którym opisała wszystkie poniesione przez nią wydatki na utrzymanie mieszkania oraz fakt, że spłaca kredyt na nieruchomość. Wniosek został przyjęty przez sąd, a Ewa zaczęła przygotowywać się do rozprawy, mając nadzieję, że sąd uzna jej argumenty i przyzna jej prawo do wyłącznego posiadania mieszkania.

 

Rozmowa z byłym mężem i przygotowanie do sprawy

Zanim Ewa podjęła decyzję o złożeniu wniosku do sądu, postanowiła jeszcze raz porozmawiać z byłym mężem. Próbowała spokojnie wyjaśnić mu, że obecna sytuacja jest nie do zniesienia i że powinni dojść do porozumienia w sprawie podziału majątku. Niestety, były mąż nie wykazał żadnej chęci współpracy i zlekceważył jej prośby. Po tej nieudanej próbie Ewa zrozumiała, że jedynym wyjściem jest sądowe rozwiązanie sprawy. Zaczęła zbierać wszystkie dokumenty, które mogłyby posłużyć jako dowody w sądzie, w tym potwierdzenia opłat za mieszkanie i raty kredytowe. Wiedziała, że to będzie długa i trudna droga, ale była gotowa walczyć o swoje prawa.

Podsumowanie

 

Aby pozbyć się byłego męża żyjącego na koszt byłej żony, konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie sądowego podziału majątku. Dzięki temu można uzyskać wyłączność na nieruchomość i wymusić wyprowadzkę byłego partnera. Warto także ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów utrzymania mieszkania, aby zminimalizować straty finansowe.

Oferta porad prawnych

 

Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz usług przygotowywania pism procesowych, aby skutecznie przeprowadzić podział majątku i zabezpieczyć swoje interesy po rozwodzie. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci w każdej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 11 marca 2010 r., sygn. akt IV CSK 429/09
3. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 lutego 2008 r., sygn. akt III CZP 148/07

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »
x

Nie znalezłeś informacji na interesujący Cię temat?
Opisz sprawę naszemu prawnikowi

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny