Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana szkoły dziecka za zgodą ojca

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2016-10-28

Jestem matką samotnie wychowującą córę. Zamierzam przeprowadzić się do większego miasta (zmieniam pracę). Chciałam zapisać córkę do 3. klasy w tym nowym mieście, ale dyrektor żąda zgody na zmianę szkoły także wyrażonej przez ojca. Podobno tylko sąd może mi pomóc. Czy tak jest naprawdę? Jak sobie poradzić w tej sytuacji i podobnych w przyszłości?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż nawet ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu nie da Pani pełnej swobody w działaniu, bowiem ojciec będzie miał prawo wyrażać swoje stanowisko i, co za tym idzie, zgodę bądź jej brak w sprawach dla dziecka najważniejszych, tj. wybór miejsca zamieszkania, wybór szkoły, wybór zawodu, wybór sposobu leczenia itp.

Jedyną szansą jest pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej. Na wstępie zauważyć należy, że nawet gdyby doszło do pozbawienia władzy rodzicielskiej ojca dziecka, to i tak ojcu przysługiwać będzie prawo do kontaktowania się z dzieckiem. Kontakty dziecka z rodzicem są bowiem niezależne od władzy rodzicielskiej.

Zgodnie z art. 111 § 1 K.r.oo. jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.

Mając na uwadze powyższą treść przepisu, należy zastanowić się, jakie obowiązki względem dziecka ma rodzic. Wyraźnie podkreślić należy bowiem, iż jedną z przesłanek pozbawiania władzy rodzicielskiej jest rażące zaniedbywanie swoich obowiązków względem dziecka.

W pierwszej kolejności każdy rodzic zobowiązany jest do szacunku i wspierania dziecka (art. 87 K.r.io.). Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw (art. 95 § 1 K.r.io.). Istotne jest jednak, aby władza rodzicielska była wykonywana zgodnie z dobrem dziecka i interesem społecznym. Władza obejmuje jednak nie tylko element wychowawczy, ale także zarządczy odnoszący się do majątku dziecka. Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotowywać je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień. (art. 96 § 1 K.r.io.). Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską (art. 101 § 1 K.r.io.). Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

Mając na uwadze powyższe, zachowanie ojca dziecka winno być poddane ocenie z punktu widzenia ww. obowiązków, jako podstawowych obowiązków obciążających każdego z rodziców. W pytaniu wskazuje Pani, że ojciec w żaden sposób nie troszczy się o dziecko, ale łoży na jego utrzymanie, nie kontaktuje się z nim, nie troszczy się o jego stan zdrowia. Nie bez znaczenie jest tu także wiek dziecka.

Nie ulega wątpliwości, iż w sprawie o pozbawienie władzy rodzicielskiej nad córką sąd zechce dopuścić dowodów z opinii biegłego psychologa dziecięcego lub z opinii rodzinnych ośrodków diagnostyczno konsultacyjnych na okoliczność ustalenia, czy ojciec dziecka daje należytą gwarancję wykonywania władzy rodzicielskiej w odniesieniu do dziecka. Pamiętać bowiem należy, iż kontakty ojca z dzieckiem są niezależne od władzy rodzicielskiej.

Zachodzi pytanie, czy zachowanie ojca w odniesieniu do dziecka jest nacechowane złą wolą? Brak jakiejkolwiek troski świadczyć może jedynie o złej woli i ogólnej niechęci ojca do dziecka. Powyższe natomiast wskazuje, że zaniedbywanie obowiązków rodzicielskich jest rażące i jako takie nie zasługuje na ochronę.

Postępowanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej jest bowiem postępowaniem cywilnym, do którego zastosowanie znajdzie reguła ogólna, iż ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Uregulowanie władzy rodzicielskiej i prawa do kontaktów z dzieckiem

Wychowuję 5-letnie dziecko, jego ojciec (mój były mąż) przebywa w zakładzie karnym. W czasie jednej z przepustek zechciał spotkać się...

Załatwienie spraw córki nieutrzymującej kontaktów z ojcem

Jestem matką 16-latki, która chciałaby przyjąć moje nazwisko. Zależy też nam na wyrobieniu jej paszportu i dowodu. Ma jednak biologicznego ojca, który...

Dobrowolne alimenty na dzieci

Prowadzimy razem z mężem działalność gospodarczą, mamy wspólność majątkową i dwoje małych dzieci. Interes idzie dobrze, ale chcielibyśmy...

Postanowienie sądu w sprawie wyjazdu dziecka za granicę

Mam 3-letniego syna, z którym chcę się przeprowadzić do Niemiec. Mój narzeczony jest Niemcem, ma dobrą pracę, dom, planujemy ślub. Z ojcem dziecka...

Czy mogę wyjechać na wakacje z dzieckiem jako samotna matka?

Chciałabym wyjechać z dzieckiem na wakacje za granicę – samochodem i samolotem. Czy jest potrzebna zgoda ojca? Posiadam dowód osobisty dziecka,...

Wydanie dziecka ojcu przez osobę inną niż matka

Jestem matką 11-letniego dziecka po rozwodzie. Ojciec zabiera dziecko na weekendy. Postanowiłam pójść na studia. Z tego powodu raz w miesiącu...

500 plus dla pracującej matki samotnie wychowującej dziecko

Od przyszłego miesiąca będę pracowała na pół etatu w związku z czym mój dochód znacznie się zmniejszy (poniżej 800 zł netto na osobę). Mam...

Wniosek o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka

Chciałabym wystąpić do sądu o zgodę na zmianę nazwiska 10-letniego dziecka, które nosi nazwisko swego biologicznego ojca. Nie mogę prosić ojca dziecka o...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »