• Zaktualizowano: 2024-05-20 • Autor: Artykuł Partnera
Ustalenie obowiązku alimentacyjnego oraz podział majątku to bardzo trudne elementy spraw rozwodowych. Na szali często są niemałe pieniądze, więc wiążą się ze sporym ładunkiem emocjonalnym, a dojście do porozumienia może sprawić duże problemy. Jak skutecznie negocjować alimenty i podział majątku? Odpowiadamy.
Zawarcie związku małżeńskiego oznacza powstanie wspólnoty majątkowej, o ile współmałżonkowie nie podpisali wcześniej stosownego dokumentu np. intercyzy. Z tego powodu częścią każdego rozwodu jest też podział wspólnie wypracowanych pieniędzy, nieruchomości czy nawet wartościowych przedmiotów.
Standardowo majątek powinien być dzielony równo pomiędzy współmałżonków. Istnieją jednak przesłanki, które sprawiają, że nie możemy być tak pewni swojej części. Sądy decydują się na nierówny podział np., gdy spora część majątku została roztrwoniona przez jednego z małżonków bez zgody drugiej osoby.
Przebieg podziału majątku zależy również od specyfiki rozwodu. W przypadku spraw bez orzekania o winie wspólne dobra małżonków zostaną podzielone na jeden z trzech sposobów. Pierwszym jest przydzielenie poszczególnych elementów majątku każdemu z małżonków. Kolejną możliwością jest przekazanie dóbr jednemu z partnerów z obowiązkiem spłaty drugiego. Wszystkie rzeczy wspólne mogą też trafić na licytację, z której zyski zostaną podzielone pomiędzy byłych współmałżonków.
Kolejnym elementem spraw rozwodowych jest ustalenie obowiązku alimentacyjnego. To norma w przypadku, gdy małżonkowie doczekali się dzieci. Alimenty musimy też płacić wtedy, gdy w wyniku rozwodu jeden z byłych współmałżonków nie będzie dłużej w stanie utrzymać wystarczającego poziomu życia.
Aby obowiązek alimentacyjny został nałożony, trzeba udowodnić jego istnienie. W tym celu przydadzą się dokumenty urzędowe oraz prywatne. Ostateczną wysokość świadczeń alimentacyjnych ustala się na podstawie kryteriów, takich jak dowód oraz potrzeby finansowe osoby pozywającej.
Ustalony obowiązek alimentacyjny obowiązuje do momentu, gdy osoba, na którą przekazujemy świadczenie, będzie w stanie utrzymać się samodzielnie. Istnieją ponadto pewne wyjątki. Alimentów nie musimy płacić, jeśli dochody z majątku dziecka lub byłego małżonka pozwalają mu na pokrycie kosztów swojego utrzymania oraz wychowania. Obowiązku nie musimy też spełniać, jeśli brak możliwości rozpoczęcia samodzielnego życia to wynik działań dziecka lub byłego małżonka.
W przypadku obu tych spraw jako klucz do sukcesu możemy określić dojście do ugody. Decydując się na polubowne ustalenie tego, jak podzielimy majątek, znacząco zwiększamy szanse na korzystne zakończenie sprawy. Ważne jest jednak, by w każdej rozmowie oprócz współmałżonków, uczestniczyła osoba trzecia, będąca mediatorem. Najlepiej, aby był to prawnik. Alimentami i podziałem majątku zajmuje się m.in. https://bskancelaria.pl/.
Ugody pozwalają na skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie całej sprawy sądowej. Do tego umożliwiają obu stronom znalezienie najkorzystniejszego rozwiązania. W innym wypadku o podziale majątku, czy przyznaniu alimentów zadecyduje sąd. Wtedy nie powinniśmy liczyć na uwzględnienie wszystkich uwag dotyczących podziału dóbr wspólnych.
Jeśli chcemy maksymalnie zwiększyć swoje szanse na sprawiedliwy wyrok ze strony sądu, powinniśmy zatrudnić adwokata. To prawnicy najczęściej rozpoczynają próby nad wypracowaniem finału korzystnego dla obu stron. W tego typu sprawach pomaga między innymi Kancelaria Adwokacka Bednarczyk Sokołowski. Z pomocą prawnika możemy liczyć na szybkie przyznanie alimentów i korzystne rozdzielenie majątku (również wtedy, kiedy liczymy na to, że otrzymamy jego większą część).
Zapytaj prawnika