Jak przygotować się do rozwodu?

• Opublikowano: 2023-09-01 • Autor: Artykuł Partnera

Podjęcie decyzji o rozwodzie to dopiero początek trudnej drogi, jaką przyjdzie przejść małżonkom. Napotykają oni bowiem liczne problemy natury formalnej, a także emocjonalnej. Jak przygotować się do rozwodu od strony prawnej? O czym w szczególności należy pamiętać?

Jak przygotować się do rozwodu?

Warunki rozwodu

Sytuacje, w których małżonkowie rozstają się w zgodzie, bez większych emocji czy nieporozumień, mają miejsce stosunkowo rzadko. Najczęściej pojawiają się problemy dotyczące podziału majątku czy scedowania winy za rozpad związku na jedną ze stron. Sprawa jeszcze bardziej komplikuje się, gdy mowa o podziale opieki nad dziećmi lub o alimentach. Niemniej jednak pierwszym krokiem do uzyskania rozwodu jest ustalenie, na jakich warunkach zostanie on przeprowadzony. Dobrze, aby małżonkowie wypracowali porozumienie, gdyż w przeciwnym razie zrobi to za nich sąd. Decyzja sądu może okazać się niezadowalająca, a dodatkowo przesłuchiwanie kolejnych świadków i gromadzenie dowodów wydłuży cały proces rozwodowy. Jeśli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia, warto rozważyć prowadzenie mediacji. Najczęściej strony korzystają z pomocy prawnika, który posiada doświadczenie w sprawach rozwodowych. Gdy uda się wypracować ugodę, można przejść do sporządzania pozwu rozwodowego. Czasami małżonkowie pomijają etap negocjacji, od razu przechodząc do kwestii formalnych, jednak taka kolejność powoduje, że o wiele trudniej porozumieć się w następnych etapach rozwodu. 

Kwestie formalne

Rozwód w Katowicach związany jest z różnego rodzaju formalnościami, których strony muszą dopełnić. Należy złożyć w sądzie pozew rozwodowy, w którym zostanie dokładnie określony stan faktyczny oraz żądania powoda. Tymczasem druga strona musi się do pozwu ustosunkować. Sporządzając go, warto skorzystać z pomocy adwokata, tak aby pismo spełniało wszelkie warunki formalne. W przeciwnym razie sąd wezwie do uzupełnienia braków, co wydłuży procedurę rozwodową. Pozew musi być sporządzony prawidłowo nie tylko od strony technicznej, lecz również merytorycznej. Należy w nim przedstawić, jak obecnie wygląda sytuacja małżonków oraz co tak naprawdę jest przyczyną rozpadu pożycia. Jeśli winą ma zostać obciążona druga strona, trzeba załączyć odpowiedni materiał dowodowy. 

Szybki rozwód - czy to możliwe?

Osobom, które chcą uzyskać rozwód, najczęściej zależy na czasie. Chciałyby jak najszybciej dopełnić wszelkich formalności i sfinalizować sprawę, aby zacząć nowy rozdział życia. Niemniej jednak pośpiech nie jest najlepszym doradcą - ważne, aby skupić się na formalnościach i dobrze przygotować do rozprawy rozwodowej. W pierwszej kolejności trzeba wypracować porozumienie, o ile oczywiście jest to możliwe. Następnie pozostaje dopełnić warunków formalnych i czekać na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy. Rozwód bardzo rzadko orzekany jest już wtedy, jednak wiele zależy tutaj od żądań stron oraz tego, czy uda im się wypracować ugodę. Adwokat, choć nie jest w stanie przyspieszyć całego procesu, dopilnuje, aby od strony formalnej wszelkie kwestie zostały uregulowane. Pomoże sporządzić pozew rozwodowy oraz negocjować warunki rozwodu ze współmałżonkiem. Chcąc skorzystać z pomocy dobrego adwokata z Katowic, warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie internetowej https://www.adwokat-wilczynski.pl/specjalizacje/rozwody-i-prawo-rodzinne. Z usług prawników korzystają nie tylko osoby, które żądają rozwodu z orzeczeniem o winie. Procedura jest bowiem skomplikowana w każdym przypadku, zwłaszcza dla osoby, która nie ma na co dzień styczności z prawem rodzinnym.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »