Zobowiązania wobec ZUS sprzed małżeństwa

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-05-12

W latach 2004–2008 prowadziłem działalność gospodarczą. W związku z prowadzeniem tej działalności powstały zaległości w ZUS-ie. W roku 2010 zawarłem związek małżeński, przedtem podpisałem z żoną umowę o rozdzielności majątkowej. W chwili powstawania zobowiązań nie byłem w stanie poinformować o istnieniu tej umowy ZUS-u, ponieważ jej jeszcze nie było, nie byłem również w związku z moją żoną.  Czy żona ponosi odpowiedzialność za moje zobowiązania sprzed małżeństwa?

Zgodnie z treścią art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych do należności z tytułu ubezpieczeń społecznych do zobowiązań wobec ZUS stosuje się art. 29 § 2 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa . Stanowi on, że skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych (tu: składkowych) powstałych przed dniem zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej.

Co do zasady solidarnie z podatnikiem odpowiada za jego zobowiązania podatkowe małżonek, z którym podatnik związany jest małżeńską wspólnością majątkową.

Z art. 29 Ordynacji podatkowej wynika, że skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej, a także przed dniem zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu. Potwierdza to wyrok SN z 27 sierpnia 2008 r. (sygn. akt II CSK 130/08).

Do należności ze składek stosuje się odpowiednio przepisy Ordynacji, w tym m.in. art. 26 i art. 29 § 1 i 2. Zgodnie z art. 29 § 1 u osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność z art. 26 obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka.

Jednak zawsze chodzi o zobowiązania powstałe w trakcie trwania małżeństwa.

Po pierwsze Pana zobowiązania dotyczą długu sprzed zawarcia związku małżeńskiego. Więc nie ma absolutnie możliwości, aby żona odpowiadała za zadłużenie. Po drugie posiadacie rozdzielność majątkową, więc nie ma możliwości egzekucji z majątku wspólnego, bo takowego nie ma.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »