Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiany w majątku a rozwód

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-07-17

Mam pytanie o zmiany w majątku. W 1988 roku zawarłem związek małżeński. Od 2002 roku posiadamy rozdzielność majątkową, akt notarialny. W 2004 roku kupiliśmy działkę i wybudowaliśmy dom, wszystko jest zapisane na mnie. W 2009 roku kupiliśmy drugą posesję wraz z budynkiem i lokal w Krakowie, oba zostały wyremontowane i obie nieruchomości były na mnie. W 2017 roku posesję po remoncie przepisuję na dzieci. W marcu sprzedałem Kraków. Teraz dzieci przepisują to na matkę. Chcę sprzedać pierwszy dom, w którym jest zameldowana żona, z którą się rozwodzę. Czy będę miał tym problemy?

W świetle art. 58 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.io.) w wyroku orzekającym rozwód sąd orzeka z urzędu, o sposobie korzystania przez b. małżonków ze wspólnie zajmowanego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania po rozwodzie. Obowiązek sądu orzekania ex officio w tych kwestiach ma charakter bezwzględny (patrz orzeczenie SN z dnia 12 sierpnia 1965 r., sygn. akt I CR 214/65, OSPiKA 1966, poz. 104).

Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 marca 2003 r., sygn. akt II CK 91/02, LEX nr 78825, stosownie do przepisu art. 58 § 2 K.r.io. kognicja sądu orzekającego w sprawie rozwodowej została rozszerzona na objęcie wyrokiem rozwodowym również rozstrzygnięcia o wspólnym mieszkaniu stron, zajmowanym przez nich niezależnie od posiadanego do niego tytułu. O sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania sąd orzeka w zasadzie wtedy, gdy w chwili wydania wyroku rozwodowego małżonkowie zajmują to mieszkanie, tzn. faktycznie z niego korzystają. Jednakże sąd może orzec o sposobie korzystania z tego mieszkania także w wypadku, gdy małżonek nie przebywa w nim tylko przejściowo, w szczególności gdy – nie rezygnując ze wspólnego mieszkania – zmuszony był je opuścić.

Rozstrzygnięcie o wspólnym zajmowanym przez małżonków mieszkaniu jest rozstrzygnięciem tymczasowym, obowiązującym tylko przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania. Rozstrzygnięcie to nie przesądza ani o tytule prawnym do tego lokalu, ani też o tym, komu on przypadnie w razie ewentualnego podziału majątku wspólnego. Dlatego za wspólne mieszkanie w rozumieniu przepisu art. 58 § 2 zd. 1 należy uznać każdy lokal (nieruchomość), który małżonkowie uznawali za wspólne miejsce życia rodzinnego, niezależnie od tytułu zamieszkiwania (prawo własności, prawo spółdzielcze, służebność osobista, najem, użyczenie itp.), nawet jeśli stanowi ono własność osoby trzeciej, a nawet majątek osobisty jednej ze stron, tym bardziej że uprawnienie małżonka do zamieszkiwania w takim lokalu zostało przewidziane w art. 281 (tak słusznie m.in. Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 25 lutego 2011 r., sygn. akt I ACa 928/2010).

Kwestia wymeldowania nie ma żadnego znaczenia dla faktu zamieszkiwania żony (byłej żony) w mieszkaniu/domu. Zameldowanie jest jedynie aktem administracyjnym, z którego nie wynikają żadne prawa do nieruchomości. Oznacza ono tylko potwierdzenie faktu zamieszkiwania, tj. stanu faktycznego. Po rozwodzie będzie Pan miał prawo dokonać podziału majątku wspólnego lub/i wnieść sprawę o eksmisję przeciwko żonie. 

W trakcie postępowania rozwodowego jak też po jego zakończeniu żona będzie miała prawo dalszego zamieszkiwania w domu – zmiana tego stanu rzeczy może nastąpić na skutek podjęcia stosownych działań prawnych (m.in. eksmisji).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Udziały w spółce pochodzące z darowizny

Przed ślubem dostałem w formie darowizny od mamy udziały w spółce z o.o. Czy pieniądze po sprzedaży tych udziałów pozostaną moją własnością, czy wejdą do wspólnoty majątkowej mojej i żony? Nie mamy rozdzielności.

Nagroda jubileuszowa i diety a majątek

Jestem we wspólności małżeńskiej z mężem. Czy otrzymana od pracodawcy pieniężna nagroda jubileuszowa jest moim majątkiem osobistym? A jak jest z dietami za delegacje zagraniczne?

Dług bez wiedzy żony

Jestem przedsiębiorcą, od 12 lat prowadzę firmę, niestety nieuczciwi kontrahenci wpędzili mnie w długi i zalegam z płatnościami za towar. Działalność bieżącą jeszcze finansuję, ale mam problemy ze starszymi fakturami. W tej chwili mam dwa nakazy sądowe do zapłaty, staram się chociażby co tydzień wpłacać jakąś kwotę i nigdy nie negowałem tego długu. Czy komornik może zająć wspólny majątek mój i żony, jeżeli dług zrobiłem sam, a żona o tym nie wiedziała?

Jak zmusić rodzeństwo do dokładania się do opłat za dom?

Kilka lat temu otrzymałem gospodarstwo rolne od rodziców. Później ożeniłem się. W domu, który zajmuję z żoną i dziećmi, mieszka też moje pełnoletnie rodzeństwo. Chciałbym, aby dokładali się do opłat za prąd, wodę i inne opłaty wynikające z tego, że mieszkają u mnie. Czy mogę tego żądać i jak to wyegzekwować?

Przymusowe leczenie męża alkoholika

Sprawa dotyczy przymusowego leczenie alkoholika. Siostra ma męża alkoholika, który przechodził już leczenie, ale ciągle wraca do nałogu. Dzieci: 18-letnia córka i syn, lat 8, uciekają z domu, bo dochodzi do awantur rodzinnych. Rodzina bieduje, bo utrzymują się jedynie ze skromnej pensji siostry. Po za tym siostrzenica przeszła załamanie nerwowe, nie skończyła szkoły i popadła w nałóg, przeszła odwyk, stara się wyjść na prostą, ale sytuacja ją przerasta. Młodsze dziecko nie chce wracać do domu, bo tam tata alkoholik. Czy jest jakiś sposób, prawo, czy cokolwiek, aby im pomóc? Mieszkanie z alkoholikiem, który nie trzeźwieje, jest już dla nich nie do zniesienia, a nie wiedzą, gdzie mogą się z tym udać i o jaką pomoc prosić.

Obciążenie kosztami za pobyt siostry w DPS

MOPS chce namówić moją jedyną siostrę, by podała mnie do sądu celem zasądzenia ode mnie alimentów. Siostra jest pełnoletnia, cierpi na chorobę psychiczną, zamieszkuje we własnym domu, który wymaga gruntownego remontu. Jej dochód stanowi renta w kwocie 600 zł miesięcznie Ze względu na jej tragiczną sytuację mieszkaniową, MOPS chce umieścić ją w DPS, a mnie obciążyć kosztami. Siostra jest bezdzietną panną, nasi rodzice nie żyją, dziadkowie również. Ja jestem żonaty, nie mam dzieci. Na co dzień pracuję za granicą i dodatkowo prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą.


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »