Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zmiana nazwiska dzieci w Wielkiej Brytanii

• Autor: Marek Gola

Mieszkam obecnie w GB. Mam dwoje dzieci (także z polskim obywatelstwem). Jakiś czas temu na mocy brytyjskiego prawa zmieniłam im nazwiska na moje. USC w Polsce odmówił zatwierdzenia zmiany bez zgody ojca lub sądu. Co mam teraz zrobić? Dodam, że jest konflikt między mną a ojcem dzieci.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana nazwiska dzieci w Wielkiej Brytanii

Czy można zmienić nazwisko?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io. oraz przepisy ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 wspomnianej ustawy „zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:

1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;

2) na imię lub nazwisko używane;

3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;

4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada”.

Zmiana nazwiska dzieci za granicą bez zgody drugiego rodzica

Zmiana nazwiska jednego z rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci pod warunkiem, że drugi z rodziców wyraził na to zgodę, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka jest potrzebne także wyrażenie zgody.

W przedstawionej przez Panią sytuacji, tj. przy braku porozumienia między rodzicami, zasadne i konieczne było zwrócenie się do sądu opiekuńczego (sąd rejonowy, wydział rodzinny i opiekuńczy) właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka. Jako iż zmiana nazwiska to czynność przekraczająca zwykły zarząd, konieczna jest zgoda sądu na tego rodzaju zmianę. Wyrażenie przez sąd zgody na zmianę nazwiska nie daje jednak Pani 100% gwarancji, iż nazwisko będzie zmienione. Wyraźnie podkreślić należy, że postanowienie wyrażające zgodę na zmianę znosi jedynie brak porozumienia między

Urząd stanu cywilnego nie chce uznać zmiany nazwiska dzieci przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii

Państwem co do wniosku o zmianę takiego nazwiska, ale nie skutkuje obligatoryjna jego zmianą. Każdy urząd stanu cywilnego zobowiązany jest bowiem zbadać, czy wniosek znajduje uzasadnienie merytoryczne, tj. czy zachodzą przesłanki do zmiany nazwiska. W mojej ocenie w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym zasadnym jest argumentowanie, iż władza rodzicielska jest w rzeczywistości niemalże w całości sprawowana przez Panią, a nazwisko ojca stanowi nie lada problem w szczególności w kontach z organami administracji publicznej oraz służby zdrowia. Przywołać należy nadto, iż doszło już do zmiany nazwiska przed organami brytyjskimi. Wskazać należy, iż doszło do tego, że często nosi Pani ze sobą odpis skrócony aktu urodzenia dzieci celem udowodnienia ich pochodzenia i swojego przedstawicielstwa ustawowego względem nich, co przy wczesnym wieku i rozwoju dziecka jest bardzo uciążliwe. Proszę zauważyć, iż art. 4 wskazuje jedynie przykładowo na podstawy zmiany nazwiska, ustawodawca posługuje się bowiem sformułowaniem „zmiany nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy…”. Innymi słowy poddane cztery przesłanki nie stanowi wyłącznych przesłanek zmiany nazwiska. Mogą wystąpić inne. Warunek jest jednak jeden, żądanie zmiany nazwiska musi być uzasadnione ważnymi przesłankami.

W mojej ocenie, jak wynika z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, ważne powody istnieją, co nie oznacza, że nazwisko na pewno zostanie zmienione. Należy bowiem pamiętać, że decydujące znaczenie ma czynnik ludzki (urzędnik), który rozpoznaje wniosek.

Masz podobny problem? Zastanawiasz się jakie nazwisko będzie nosiło dziecko urodzone w związku nieformalnym, czy możliwe jest uznanie dziecka przed porodem? Potrzebujesz porady prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl