Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgoda sądu na zakup mieszkania finansowany częściowo z majątku dziecka

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-05-21

Mój syn otrzymał odszkodowanie po zmarłym ojcu. Sąd nakazał wpłacenie całej sumy na założony na niego rachunek bankowy. Dziecko nie ma jeszcze 18 lat. Ja nie mogę wybierać tych pieniędzy, tylko dziecko może je podjąć, gdy uzyska pełnoletniość. Chciałabym kupić mieszkanie i częściowo ten zakup sfinansować ze środków z odszkodowania. Czy jest możliwość uzyskania sądownej zgody na przeznaczenie chociaż części tej kwoty na zakup lokalu mieszkalnego?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

W przedmiotowej sprawie będzie konieczne uzyskanie zgody sądu na wypłatę środków z rachunku bankowego założonego na syna. Jak mniemam, co roku powinna Pani składać stosowne sprawozdanie informujące w zakresie wydatkowania środków pieniężnych wypłaconych synowi z tytułu śmierci ojca. W tej sytuacji zastosowanie znajdzie przepis art. 101 § 3 K.r.o., zgodnie z którym rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Nie ulega wątpliwości, iż wypłata środków należących od syna celem ich zainwestowania w zakup nieruchomości, wymaga zgody sądu.

Wniosek o wyrażenie zgody na pobranie środków z rachunku bankowego, a następnie jego przeznaczenie na zakup nieruchomości winien zostać złożony w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania syna (wydział rodzinny i nieletnich). Opłata sądowa wynosi 40 zł. Do wniosku należy dołączyć wyciąg z rachunku bankowego, a także wskazać konkretnie, jaka nieruchomość ma zostać zakupiona. Jeśli zakup mieszkania ma służyć polepszeniu warunków mieszkaniowych także syna, proszę to we wniosku dokładnie opisać. Jeżeli nowe mieszkanie ma mieć wyższy standard od aktualnie zajmowanego, proszę do wniosku dołączyć zdjęcia, aktualnego miejsce zamieszkania i nowego miejsca zamieszkania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Jak objąć wnuki opieką prawną?

Wspólnie z żoną opiekujemy się wnukami. Ich rodzice mieszkają i pracują za granicą. Byliśmy parę miesięcy rodziną zastępczą, ale wycofaliśmy...

Zachowanie opieki nad dzieckiem po rozwodzie

Mam zamiar wnieść pozew o rozwód z mojej winy. Zdradziłam męża i zdaję sobie sprawę, że wina jest po mojej stronie. Zależy mi jednak na...

Utrudnianie kontaktu z wnuczką

Nasz syn jest w trakcie sprawy rozwodowej. Ma 3-letnią córkę. Od czasu rozstania z żoną syn widuje córkę sporadycznie i tylko...

Buntowanie dziecka przeciwko matce

Jestem po rozwodzie. Z małżeństwa pochodzi nasz 6-letni syn, który na mocy wyroku rozwodowego został przy mnie. Sąd ograniczył jednocześnie władzę...

Czy matka ma prawo wyrzucić dziecko z mieszkania?

Mieszkam razem z rodzicami w ich wspólnym mieszkaniu. Mam problem z matką, która cały czas mi grozi, że wymelduje mnie z mieszkania....

Nieporozumienia między rodzicami w zakresie kontaktów z dziećmi

W 2016 r. sąd rozwiązał moje małżeństwo przez rozwód bez orzekania o winie. Zawarłam z mężem plan rodzicielski, m amy dwoje dzieci ....

Nowe postanowienie sądu rodzinnego zmieniające zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem

Sąd rodzinny wydaje nowe postanowienie zmieniające zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem. Na złożenie zażalenia mam 7 dni. Na wniosek wierzyciela w tym...

Czy mogę odebrać żonie dziecko?

Czy mogę odebrać żonie dziecko?

Moja żona wyprowadziła się z dwójką naszych dzieci do innego miasta. Zabrała wszystkie rzeczy z domu, nie chce rozmawiać przez telefon, nie...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »