Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwodem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawarcie ustaleń małżonków co do podziału majątku w pozwie rozwodowym

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-04-23

Piszę właśnie pozew o rozwód bez orzekania o winie. Mamy 2 małoletnich dzieci i wspólny dom. Zgodnie z naszymi ustaleniami po rozwodzie mąż ma pozostać w domu, a ja wraz z dziećmi mam się wyprowadzić do mieszkania kupionego przez małżonka. Jak mam to ująć w pozwie, aby było to też moim zabezpieczeniem, że po rozwodzie na pewno mąż wywiąże się z obietnicy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż nie może się Pani domagać wpisania w wyroku rozwodowym zapewnienia przydzielenia Pani mieszkania, które w przyszłości ma zostać zakupione przez męża. Co najwyżej może Pani postawić mężowi ultimatum, że mieszkanie winno być kupione jak najszybciej, by w ramach sprawy o rozwód możliwe było także przeprowadzenie postępowania o podział majątku. Taka możliwość występuje, jednak zauważyć należy, iż zgodnie z art. 58 § 2 K.r.o. – na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Podział majątku w sprawie o rozwód jest zatem możliwy, ale wymaga zgodnego oświadczenia stron w tym zakresie. Dobrze byłoby, gdyby mieszkanie zostało zakupione w czasie trwania małżeństwa, a w sprawie o rozwód, aby doszło do podziału tegoż majątku (dom dla męża, mieszkanie dla Pani). W mojej ocenie z dużą dozą ostrożności powinna Pani podejść do zapewnień męża, że po sprawie o rozwód kupi Pani mieszkanie. Bardzo często z takimi deklaracjami w praktyce się spotykałem, jednak niezwykle rzadko były one realizowane. Problem w tym, że nie ma instrumentów prawnych aby przymusić byłego już wówczas męża do realizacji zapewnień sprzed rozwodu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »

Poduszki