Kategoria: Alimenty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaprzestanie płacenia alimentów przez ojca na niepełnosprawnego syna

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2018-05-04

Mój 20-letni syn ma orzeczenie o niepełnosprawności stopnia umiarkowanego, uczy się zaocznie. Ojciec syna zaprzestał płacenia alimentów bez wcześniejszego uprzedzenia. Czy mógł tak zrobić? Czy ojciec może nie płacić na syna żadnych pieniędzy, jeśli ten nie jest w stanie sam się utrzymać?

Joanna Korzeniewska

»Wybrane opinie klientów

Fachowa i szybka pomoc, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę miał konieczność skorzystania z porady prawnej na pewno skieruję się do serwisu eporady24 Już zdążyłem polecić eporady kilku znajomym.
Adrian
Odpowiedź bardzo mi pomogła. Była wnikliwa i wyczerpująca. 
Ewa
Bardzo dobrze rozwinięta odpowiedź na pytanie główne oraz dodatkowe. Dodatkowe informacje związane z prowadzoną sprawą wynikające z przepisów prawnych. 
Sławek
Szybkość, uprzejmość i precyzja merytoryczna odpowiedzi
Wojciech, 70 lat, Konsultant językowy
Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, oraz na wątpliwości dodatkowe.Chętnie skorzystam ponownie w razie potrzeby. Można tu liczyć na pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Polecam
Teresa
Dziękuję za wyjaśnienia. Szybko i wyczerpująco. Oczekiwania spełnione w 100%
Rafał
Szybko, sprawnie i cena ok
Joanna
Uzyskałem jasne i wyczerpujące odpowiedzi do pytania głównego jak i dodatkowego.
Sławomir
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Odpowiedź wyczerpująca i bez zbędnego \"bełkotu\". Nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na umawianie się i dojazd otrzymałam poradę prawną.
Kasia, kasjer-dysponent, 30 lat
Rzetelna odpowiedź na pytanie w dość krótkim czasie z możliwością dopytywania nawet po kilku tygodniach - bardzo wygodna opcja. Polecam!
Karina, 45 lat
Bardzo dziękuję. Odpowiedź wystarczająca i rzeczowa.
Czesław
Bardzo szybko i profesjonalnie
Tomasz
Korzystam w waszych porad od lat i polecam każdemu, kto potrzebuje porady prawnej. Co najmniej 4 osoby korzystają z waszych porad z mojego polecenia.
Aleksandra
Uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje
Wiesław
Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.
Renata
Szybkość odpowiedzi oraz wycena usługi
Mirosław, 65 lat, inzynier mechanik
Dziękuję bardzo. Odpowiedź była bardzo pomocna.
Ewka
Dziękuję za szybką, konkretną odpowiedź, bardzo mi pomogła.
Tomasz
Bardzo dziękuję za pisma i wyczerpujące odpowiedzi Panu Markowi Goli, bardzo mi pomógł, doradził i wszystko potoczyło się tak jak mówił. Po prostu majstersztyk. 
Marzena, działalność gospodarcza, 34 lata
Konkretne i bardzo fachowe porady.
Beata, 50 lat
Opinia rozczarowująca, jeśli chodzi o prawo, ale w myśl zasady \"nie zabijaj posłańca\" nie mogę mieć o to pretensji do osoby, która moją sprawa się zajęła. Rzetelnie i całkowicie wytłumaczone wszelkie tematy, jakie poruszyłem, tak więc wątpliwości, co do dalszych kroków nie mam. Szybkość odpowiedzi, a także szczegółowe wytłumaczenie sprawy są w pełni profesjonalne. Dziękuję
Patryk, 35 lat, Automatyk
Dziękuję za zrozumienie i profesjonalizm
Maria, 65 lat
Jesteście solidni i rzetelni.
Barbara, nauczyciel
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z prawnikiem z tej strony internetowej. Otrzymałam poradę fachowa, klarowna i mogłam zadawać dodatkowe pytania oraz załączać kopię dokumentów. Odpowiedzi otrzymywałam w szybkim czasie. Jest to już druga porada prawna z jakiej tutaj skorzystałam w ostatnim czasie. Wspaniale ułatwienie życia bez wizyty w kancelarii prawnej, szczególnie dla osób mieszkających poza Polska. dziękuję:)
Dorota, CAD Specialist, 58 lat
Witam serdecznie Bardzo dziękuję za przygotowanie pisma. Jestem bardzo zadowolona z jasnego zakomunikowania mojego problemu zaskoczyło mnie , że z takich szczątkowych moich informacji wyszło pismo oddające rzetelny obraz stanu faktycznego , a o to mi chodziło. Jak się sprawa potoczy poinformuję niezwłocznie. Życzę wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam cały zespół a szczególnie prawnika, który przygotował pismo.
Ramona, informatyk, 32 lata
Bardzo dziękuję za poradę, pomoc otrzymałam bardzo szybko i fachowo. 
Anna
Jak zwykle super wnikliwie i profesjonalnie!A co najważniejsze z cierpliwością dla moich licznych pytań dodatkowych.Serdecznie polecam!
Adam, 35 lat
Możliwość skorzystania z szybkiej i bardzo wyczerpującej (jak się później okazło) odpowiedzi przez internet na nurtujące mnie zagadnienie prawne, bez wychodzenia z domu bez zbędnych formalności, bez głupich i dodatkowyc pytań. BARDZO DZIĘKUJĘ I PILECAM PAŃSTWA SERWIS.
Mikołaj, 44 lata
Goraco polecam. Udzielono mi szybko wyczerpujacej i konkretnej porady za umiarkowana cene.
Katarzyna
 Na wszystko co potrzebowałam uzyskałam rzetelna odpowiedź dziękuje za poradę pierwszy raz korzystałam z takiej możliwości w razie potrzeby znowu skorzystam 
Lucyna

Widzę, że znalazła się Pani w przykrej sytuacji. Nie jest to jednak oczywiście sytuacja bez wyjścia. Rozumiem, że niewątpliwie trudno jest i Pani, i jemu jako osobie niepełnosprawnej. Działania Pani męża są całkowicie bezprawne. Rozumiem, że alimenty zostały przyznane wyrokiem sądowym zaopatrzonym w klauzulę wykonalności. Ojciec Pani syna nie miał prawa zaprzestać płacenia alimentów bez wyroku sądowego, który go od tego zwolni. Powinien wystąpić z pozwem o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z art. 133 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzic może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeśli są one połączone z nadmiernym dla niego uszczerbkiem lub dziecko nie dokłada starań do uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Taki przypadek tutaj nie występuje.

Z tego, co Pani pisze, to Pani syn na chwilę obecną nie ma możliwości, aby się samodzielnie utrzymać. Rynek pracy oczywiście jest trudny, zwłaszcza dla osoby niepełnosprawnej. Pomaga również niewątpliwie fakt, iż Pani syn kontynuuje naukę, w miarę swoich możliwości. Jednakże ojciec dziecka nie ma prawa podejmować takich decyzji samodzielnie, ale może to zrobić jedynie na podstawie orzeczenia sądu. Musiałby złożyć pozew do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Pani syna i dopiero sąd może go od tego obowiązku zwolnić. Musiałby jednak przed tym sądem wykazać, iż nie jest w stanie płacić alimentów albo że syn nie dokłada starań i mógłby się samodzielnie utrzymać, jednak nie czyni tego celowo. To na nim spoczywałby ciężar dowodu w tej sprawie. Racjonalnie na to patrząc, sąd nie powinien w tej sytuacji zwolnić go z tego obowiązku, biorąc pod uwagę Państwa sytuację i jego stan zdrowia.

Wiek dziecka nie ma tu w tej kwestii znaczenia. Podkreśla to bogate orzecznictwo sądów polskich. Na przykład w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego – Oddział Zamiejscowy w Szczecinie z dnia 16.05.2001 r. (sygn. akt SA/Sz 453/00) sąd stwierdził, iż wiek dziecka nie przesądza o istnieniu lub nieistnieniu obowiązku alimentacyjnego, ale właśnie możliwości dziecka do samodzielnego utrzymania się i ewentualne dochody z jego majątku. Warto również przywołać wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3.03.1999 r. (sygn. akt III CKN 1060/98). Sąd Najwyższy orzekł, że nie jest uzasadnione stanowisko ojca o istnieniu przesłanek uchylenia w całości obowiązku alimentacyjnego względem córki, jeśli po ujawnieniu jej choroby nie jest ona w stanie, mimo pełnoletności utrzymać się samodzielnie, a istniejący stan chorobowy uniemożliwia jej zarobkowanie oraz kontynuowanie nauki. W pewnych więc przypadkach obowiązek alimentacyjny może trwać całe życie.

Dopóki jednak nie zapadnie prawomocny wyrok, ojciec Pani syna nie ma prawa zaprzestać płacenia alimentów, wyłącznie na podstawie swojego „kaprysu”.

W Pani sytuacji zalecałabym wysłanie do ojca Pani syna wezwania do zapłaty zaległych alimentów, a potem udanie się do komornika znajdującego się w rewirze właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika. Powinna Pani zabrać ze sobą posiadane dokumenty, a zwłaszcza wyrok sądowy zaopatrzony w klauzulę wykonalności (w przypadku wyroku stwierdzającego obowiązek alimentacyjny sąd nadaje go z urzędu). Wówczas komornik zajmie się Pani sprawą i ściągnie należności. Jest to rozwiązanie często skuteczne, jednakże również ostateczne. Na początek może Pani właśnie wysłać do ojca Pani syna wezwanie do zapłaty wraz z informacją, że zalega z alimentami i że nie ma prawa do samodzielnego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Może wówczas zrozumie, że jego działania są bezprawne. Jeśli okaże się to nieskuteczne, może Pani wówczas udać się do komornika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »