Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zadłużone mieszkanie a odpowiedzialność konkubenta za długi

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-04-18

Mieszkam z konkubiną od trzech lat. To mieszkanie było wcześniej zadłużone, w tej chwili jest do zapłaty 18 tys. zł. Nie układa się nam, czy jeżeli się wyprowadzę, będę musiał za to płacić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polski ustawodawca nie reguluje kwestii ustrojów majątkowych konkubentów. Nie oznacza to jednak, że nie odpowiada Pan lub może nie odpowiadać za długi związane z zamieszkiwaniem z partnerką. Kwestia ta wynika z faktu, z jakim tytułem prawnym do lokalu mamy do czynienia. Zgodnie bowiem z treścią art. 6881 Kodeksu cywilnego (K.c.):

§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.”

Za zapłatę czynszu i innych opłat związanych z najmem lokalu mieszkalnego solidarnie z najemcą odpowiadają także osoby pełnoletnie stale z nim zamieszkujące. Ich odpowiedzialność ogranicza się jednak tylko do czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania w najętym lokalu. Chodzi tu o osoby, które nie są współnajemcami lokalu, ale stale zamieszkują w najętym lokalu. Stale zamieszkują z najemcą osoby, dla których w najętym lokalu znajduje się centrum aktywności życiowej.

Najemca zatem i wymienione osoby stają się z mocy ustawy dłużnikami solidarnymi względem wynajmującego i ma on swobodny wybór w żądaniu całości lub części świadczenia od wszystkich łącznie, od niektórych z nich lub od każdego z osobna (art. 366 § 1 K.c.). Przepis ten ma na celu ochronę interesów wynajmującego, ułatwia bowiem realizację wierzytelności i zmniejsza ryzyko nieściągalności.

Podobne rozwiązania znajdziemy w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z treścią art. 4 pkt. 6 tejże ustawy:

„6. Za opłaty, o których mowa w ust. 1-2 i 4, odpowiadają solidarnie z członkami spółdzielni, właścicielami lokali niebędącymi członkami spółdzielni lub osobami niebędącymi członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.

61. Odpowiedzialność osób, o których mowa w ust. 6, ogranicza się do wysokości opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania lub faktycznego korzystania z lokalu.”

Nowela grudniowa z 2002 r. i nowela czerwcowa z 2005 r. poszerzyły krąg osób odpowiedzialnych (solidarnie) wraz z członkami spółdzielni i uprawnionymi osobami niebędącymi członkami za wnoszenie opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1-2, 4 i 5 ustawy. Tymi osobami są stale zamieszkujące z nimi w lokalu osoby pełnoletnie, niezależnie od rodzaju więzi prawnej wiążącej je z członkiem. Zarazem jednak ich odpowiedzialność ogranicza się do okresu stałego zamieszkania lub faktycznego korzystania z lokalu (art. 4 ust. 6 ustawy). Obowiązek ten nie dotyczy pełnoletnich zstępnych (dzieci, wnuków) pozostających na utrzymaniu osób uprawnionych do lokalu.

Nie odpowiada Pan jedynie za długi związane z zamieszkiwaniem w lokalu stanowiącym własność konkubiny (chodzi oczywiście o odpowiedzialność wobec wspólnoty mieszkaniowej).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »

Poduszki