Kategoria: Dzieci

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żądanie alimentów, jeśli matka nie potwierdziła ojcostwa

Marek Gola • Opublikowane: 2016-07-14

Mam pytanie odnośnie potwierdzenia ojcostwa na podstawie art. 73 ust. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna”. Jeżeli matka dziecka nie potwierdziła tego w wyznaczonym czasie i upłynęło już 8 lat, to czy może żądać ode mnie teraz alimentów?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz Kodeksu cywilnego (K.c.).

Należy założyć, że najprawdopodobniej jest Pan ojcem dziecka. Wyraźnie jednak podkreślić trzeba, że matka nie potwierdziła tego w USC. Od urodzenia dziecka upłynęło już 8 lat.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że, jak można się domyślić, nie pozostaje Pan, ani też nie pozostawał w związku małżeńskim z matką dziecka. Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna.

Obecnie dziecko ma 8 lat. Upływ przewidzianego w art. 73 § 1 K.r.o. terminu nie powoduje jeszcze, że matka, dziecko lub nawet Pan nie może żądać sądowego ustalenia ojcostwa. Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Dziecko albo matka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu, a gdy ten nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy. Domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a gdy matka nie żyje – przeciwko dziecku.

Domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka.

Zasadnym jest jednak wskazanie, iż z powództwem o ustalenie ojcostwa może wystąpić także prokurator. Zgodnie z art. 86 K.r.o. powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego; wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka. Jeżeli uznanie ojcostwa nastąpiło po śmierci dziecka, prokurator może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania.

Reasumując, w Pana sprawie, pomimo upływu terminu, w sytuacji powiadomienia prokuratury możliwe jest, że to prokuratura wytoczyłaby takie powództwo.

Przechodząc do kwestii alimentów, podkreślić należy, iż alimenty przedawniają się z upływem 3 lat od dnia wymagalności (art. 137 K.r.o.) Dopóty nie zostanie ustalone Pana ojcostwo, nie można żądać od Pana alimentów.

Wyraźnie przy tym podkreślić należy, iż zgodnie z poglądem wyrażonym przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 czerwca 1976 r., sygn. akt III CRN 88/76 „z uwagi na charakter świadczeń alimentacyjnych przeznaczonych na bieżące utrzymanie osoby uprawnionej, domaganie się ich za okres poprzedzający wytoczenie powództwa może być uzasadnione tylko wówczas, gdy pozostają z tego okresu niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte przez uprawnionego względem osoby trzeciej na pokrycie tychże potrzeb. Powyższa zasada obowiązuje również przy dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych na podstawie art. 60 k.r.o.”.

Ponadto w orzeczeniu powojennym wskazywano, że alimentów na dziecko pozamałżeńskie można żądać za okres poprzedzający wniesienie powództwa tylko wówczas, gdy z tytułu utrzymania dziecka pozostały jakieś niezaspokojone potrzeby, bądź gdy na ten termin zaciągnięto zobowiązania. Zobowiązania musiałyby być jednak zaciągnięte na wychowanie i utrzymanie dziecka.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Czy są przesłanki do ograniczenia ojcu dziecka władzy rodzicielskiej?

Moja żona ma czteroletnie dziecko z pierwszego małżeństwa. Były mąż posiada prawo do dziecka, ale nie wywiązuje się z niego. Naciskał na częste wizyty w domu dziecka i kontakty z nim, na co żona się zgodziła, tymczasem kontaktuje się sporadycznie – raz na dwa miesiące i nierzadko bywa, że są to odwiedziny kilkuminutowe. Całkowicie nie realizuje w tym względzie ustalonego planu wychowawczego. Bezpodstawnie oskarża żonę, że to ona mu ogranicza kontakt, co nie jest prawdą. Mieliśmy już problem z wyjazdem na wakacje, bo nie zgodził się na wyrobienie paszportu dziecku i musieliśmy uzyskać zgodę sądu. Ostatnio pojawiła się kwestia odbioru dziecka z przedszkola i listy osób do tego upoważnionych, na której go nie ma. Zrobił o to straszną awanturę, a przecież mieszka w innym mieście i po prostu fizycznie nie jest w stanie odbierać dziecka z przedszkola. Nadmienię, że ojciec, oprócz zasądzonych alimentów, nie dokłada się ani złotówki do dziecka. Nie płaci za leczenie, nie zabiera do kina, basen, wakacje itp. Za to o wszystko ma pretensje, a ostatnio doszły również obraźliwe sms-y i maile pod adresem żony. Dlatego z uwagi na dobro dziecka i brak porozumienia z jego ojcem, żona chciałaby ograniczyć jego prawa i móc sama decydować o wyborze szkoły, miejscu spędzania wakacji i tak dalej. Czy w przedstawionej sytuacji jest na to szansa?

Jak uregulować kontakty ojca z bardzo małym dzieckiem?

Od tygodnie nie mieszkam z mężem, mamy półroczne dziecko. Mąż nie wykazywał zainteresowania dzieckiem i na nie nie łożył, każda prośba o pieniądze kończyła się awanturą i pieniędzy nigdy nie dawał. Utrzymanie całego domu spoczywało na mnie. Supertatą był tylko w odwiedzinach u jego rodziców. Teraz chce zabrać dziecko na kilka godzin, ja jednak mam obawy, ponieważ on nie wie, jak się nim zajmować. Czy powinnam dać mu dziecko?

Uznanie dziecka i nadanie nazwiska

Jestem stanu wolnego, poznałem Polkę, rozwódkę z dwojgiem dzieci, cała trójka nosi niemieckie nazwisko. Okazało się, że mam z tą kobietą rocznego syna, którego chciałbym uznać. Czy moje dziecko może nosić moje nazwisko, jeśli matka się na to nie zgadza?

Nowy plan opieki nad dzieckiem

Na rozprawie rozwodowej ustaliliśmy z żoną plan opieki nad dzieckiem. Miałem odwiedzać je w weekendy i płacić alimenty. Tymczasem faktycznie sprawujemy opiekę naprzemienną – podobnie jak większość rodzin w Anglii. Czy mogę prosić sąd o zmianę wyroku w zakresie opieki i pokazać nowy, aktualny plan? Czy mogę przestać płacić alimenty?

Małe dziecko a sposób kontaktu z ojcem i dziadkami

Jestem samotną matką 1,5-rocznego dziecka. Odbyła się rozprawa w sprawie uregulowania kontaktów dziadków z dzieckiem. Sąd ustalił, że przez najbliższe 2 miesiące dziadkowie mają prawo do kontaktowania się dzieckiem 5 godz. w tygodniu, następnie przez miesiąc 7 godz. raz w tygodniu, następnie co 2 weekendy. Za miesiąc odbędzie się sprawa o kontakty z ojcem, który wnosi o kontakty w poniedziałki, środy, piątki od 15-20, co 2. weekend, tydzień ferii i miesiąc wakacji. Jeżeli sprawa zostanie rozstrzygnięta na jego korzyść, to bardzo mało zostanie mi czasu na przebywanie z dzieckiem. Nie wyobrażam sobie, aby dziecko spało poza domem, jednak sędzia od początku trzymał stronę dziadków. Czy dziadkowie mają prawo do tego, aby tak małe dziecko u nich nocowało? Dodam, że na sprawie byłam krytykowana, że chcę dziecko ubezwłasnowolnić, ale fakty: że ojciec miał zatrzymane prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu, że toczy się przeciw niemu sprawa o pobicie, że przebywał w szpitalu z powodu narkotyków – zostały zignorowane. Co mogę zrobić w tej sprawie?

Wyjazd dziecka za granicę z matką mimo sprzeciwu ojca

Moja żona ma 5-letnie dziecko z poprzedniego związku. Chcemy na stale wyjechać do Niemiec, ale na wyjazd dziecka nie zgadza się jego ojciec. Czy można ograniczyć mu prawa rodzicielskie albo ich pozbawić? Płaci alimenty, ale z dzieckiem widuje się sporadycznie: raz na miesiąc–dwa przez ok. pół godziny. Żona jest w ciąży z kolejnym dzieckiem i chcemy moc spokojnie ułożyć sobie życie i bez problemów wychowywać dzieci.

 

Czy żona może mieć wpływ na decyzję sądu?

Mam 7-miesięczne dziecko z mężczyzną, który jest żonaty. Jego żona utrudnia mu spotkania z naszym dzieckiem, robi histerie, zamyka w domu. Grozi, że w sądzie nie pozwoli na ustalenie widzeń. Czy żona może mieć wpływ na decyzję sądu? Bardzo nam zależy, by ojciec dziecka się z nim widywał regularnie. Co robić?

Utrzymywanie nieletniej córki i pozwolenie jej mieszkać samej

Rozwodzę się z żoną, mamy dwie nieletnie córki: jedna ma 7 lat, druga 17 lat. Ta starsza chce zostać w domu. Żona wyjechała z Polski i zabrała młodszą córki, ja pracuję w Holandii i nie mam możliwości zaopiekowania się starszą córką. Czy starsza córka może zostać sama w Polsce (swoim domu)? Ja zobowiązuje płacić jej co miesiąc 1000 zł na życie i opłacać mieszkanie oraz rachunki. Innymi słowy, czy mogę utrzymywać córkę, ale pozwalać jej mieszkać samej?


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »