Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wystąpienie o zmianę orzeczenia o władzy rodzicielskiej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2015-03-21

Mam ogromny problem z kontaktami z 9-letnią córką – moja była żona za wszelką cenę chce mi je ograniczyć. Chciałem mieć kontakt z córką w 1 i 3 weekend z noclegiem, a ona wnosiła, abym spotykał się z córką tylko 1 dzień w miesiącu. Wszystkie sądy przyznały mi tylko 1 weekend z noclegiem. Opinia RODiK wykazała, że córka jest manipulowana przez matkę i że matka powinna zasięgnąć porady w poradni zdrowia psychicznego. Trzy dni temu sąd apelacyjny (na mój wniosek) podtrzymał ustalenia sądu pierwszej instancji. Jeden sędzia miał odrębne zdanie i powiedział, że istnieją przesłanki, abym złożył wniosek o odebranie matce dziecka. Moje pytanie: czy mam na to szansę, czy powinienem rozpocząć całą procedurę, która będzie na pewno trudna? Nie będę szczegółowo opisywał różnych wybiegów byłej żony, aby moje kontakty z córką utrudnić, może tylko to, że gdy córka jest ze mną, jest wesoła, radosna, ale w obecności matki udaje, że mnie nie zna. Co mam robić?

Podstawę prawną odpowiedzi stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.)

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż nie podaje Pan, czy z matką dziecka jest Pan po rozwodzie, czy też nie. Istotna dla Pana sprawy jest treść art. 106 K.r.o., zgodnie z którym jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.

Powyższe znajduje bezpośrednie przełożenie w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Sąd opiekuńczy może zmienić swe postanowienie nawet prawomocne, jeżeli wymaga tego dobro osoby, której postępowanie dotyczy. Innymi słowy w chwili obecnej istnieje możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o zmianę sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. Oznacza to zatem, że wcześniej wydane postanowienie w tej kwestii nie jest jedynym i ostatecznym. W tego rodzaju sprawach najważniejsze jest dobro dziecka i to sąd będzie brał w pierwszej kolejności. Ustawodawca daje możliwość zmiany w przedmiocie władzy rodzicielskiej, ale tylko w sytuacji, kiedy wymaga tego dobro dziecka. Mowa zatem o „dobru dziecka” jako o wartości nadrzędnej, która to wartość będzie podlegała ocenie indywidualnej w zależności od całokształtu materiału dowodowego.

W mojej ocenie w chwili obecnej niczym Pan nie ryzykuje, występując do sądu z wnioskiem o zmianę orzeczenia o władzy rodzicielskiej. Wniosek powinien zatem zmierzać do ustalenia miejsca pobytu małoletniej córki przy każdoczesnym miejscu pobytu Pana z powierzeniem Panu władzy rodzicielskiej i jednoczesnym ograniczeniem władzy rodzicielskiej matce dziecka.

O ile zatem podstawa prawna nie budzi wątpliwości, o tyle materiał dowodowy na podstawie którego opierałby Pan swoje wnioski, takie wątpliwości może budzić. Z jednej strony wskazuje Pan bowiem, iż sąd II instancji utrzymuje w mocy orzeczenie sądu I instancji przyznające Panu prawo do kontaktów z córką w 1 weekend miesiąca, a z drugiej strony odmawia Panu takiego prawa także w 3 weekend miesiąca. Orzeczenie, o którym mowa powyżej, na pewno uznać należy za porażkę matki dziecka, ale nie za Pana stuprocentowe zwycięstwo. We wniosku o zmianę orzeczenia w przedmiocie władzy rodzicielskiej należy przede wszystkim powołać się na opinię RODK sporządzoną na zlecenie sądu w sprawie o kontakty z dzieckiem. Opinia RODK nie może być jednak jedynym dowodem w sprawie. Dobrze byłoby uzyskać informacje, czy matka dziecka podjęła leczenie w poradni zdrowia psychicznego, czy też nie. Jeżeli powziąłby Pan informację o braku jakiejkolwiek inicjatywy ze strony matki dziecka w leczeniu psychiatrycznym, wówczas należałoby to wskazać we wniosku.

W mojej ocenie zaburzenia natury psychicznej u matki dziecka, która jest jedyną osobą, z którą dziecka przebywa na stałe, na co dzień, stanowić może bezpośrednie zagrożenie dla dobra małoletniej. Nie bez znaczenia dla rozpoznania takiej sprawy będzie przede wszystkim wiek dziecka. Wskazuje Pan w treści pytania, iż córka ma 9 lat. Powyższy wiek jest zatem okresem, w którym dziecko jest najbardziej podatne na wszystkie bodźce z bezpośredniego otoczenia. Proszę zauważyć, iż już w chwili obecnej zachowanie Pana córki powinno budzić zastrzeżenia i wątpliwości. Nie może być bowiem tak, ze dziecko boi się reakcji matki na zachowanie w stosunku do Pana. Małoletnia córka, udając, że Pana nie zna (w kontaktach Pana z matką i córką), daje do zrozumienia otoczeniu, iż obawia się reakcji matki na jej zachowanie w stosunku do Pana. Zachowanie takie wskazuje zatem na zaburzenia natury psychicznej. Córka ma bowiem świadomość złych relacji Pana z matką i będąc w obecności matki nie ukazuje w stosunku do Pana żadnych uczyć. Istotnym jest nadto podkreślenie we wniosku tej części opinii RODK, w której wskazuje się na zachowanie córki w stosunku do Pana w czasie, kiedy w pobliżu nie ma matki. Zachowanie małoletniej córki nie pozostawia bowiem wątpliwości, iż jest manipulowana przez matkę. Zachowaniu matki można przypisać zarzut postępowania wbrew zasadzie współżycia społecznego ze szkodą przede wszystkim dla dziecka, a to z uwagi na fakt, iż dziecko dla prawidłowego rozwoju potrzebuje opieki i wychowania ojca, jak i matki.

Oczywiście nikt nie da Panu 100% gwarancji wygranej w sprawie o zmianę orzeczenia o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania, ale na pewno szansa taka istnieje. Koniecznym w mojej ocenie jest jednak odczekania około 1-2 miesięcy, celem próby uzyskania informacji o ewentualnym podjęciu leczenia psychiatrycznego przez matkę dziecka. Leczenie w poradni zdrowia psychicznego nie będzie argumentem korzystnym dla matki dziecka, jednak bierność i niepoddawanie się leczeniu winno być postrzegane w takich samych kategoriach.

Reasumując, w mojej ocenie, mając na uwadze treść wydanej w sprawie o prawo do kontaktów z córką opinii RODK, jak i zawarte w niej zalecenie poddania się leczeniu w poradni zdrowia psychicznego, fakty te przemawiają na Pana korzyść. Matka dziecka cokolwiek by w chwili obecnej nie podjęła, wskaże, iż akceptuje wskazania RODK co do wątpliwości odnoszących się do stanu jej zdrowia psychicznego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Zabezpieczenie kontaktów z dziećmi

Mój mąż od początku małżeństwa stosował wobec mnie przemoc i terror psychiczny. W końcu tego nie wytrzymałam i wyprowadziłam się do...

Kiedy można starać się o uznanie dziecka?

Czy na spawie o zaprzeczenie ojcostwa ojciec może uznać dziecko, czy można taki wniosek złożyć dopiero po uprawomocnieniu się wyroku o zaprzeczenie...

Wyjazd dziecka na stałe za granicę – sprzeciw ojca

Mam za sobą nieudane małżeństwo, w wyroku rozwodowym (z 2008 r.) sąd powierzył mi wykonywanie władzy rodzicielskiej nad naszym synem, zastrzegając...

Czy dziecko zostanie ze mną, mimo że nie mam swojego mieszkania?

Ze względu na kłopoty małżeńskie decydujemy się z mężem na rozwód. Mamy jednak 3-letnie dziecko, a nasze mieszkanie należy wyłącznie do...

Udziały w mieszkaniu należące do matki i dziecka

W 2007 r. dokonałam zakupu 4/10 części mieszkania, a 6/10 tego mieszkania kupił ojciec mojego dziecka, dokonując na jego rzecz darowizny (córka ma 10...

Realizacja kontaktów ojca z dzieckiem z uwzględnieniem kosztów

Jestem rozwiedziona i od kilku lat z 7-letnim dzieckiem mieszkam w Niemczech. Były mąż do tej pory miał sporadyczne kontakty z dzieckiem,...

Kiedy sąd orzeka o ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej?

Wyjechałam do pracy za granicę, moje 6-letnie dziecko zostało z ojcem i z nim mieszka. My z ojcem dziecka rozstaliśmy się przed 3 laty (nie...

Ustalenie kontaktów z dziećmi po rozwodzie

Jestem po rozwodzie (bez orzekania o winie). Mamy z byłym mężem równe prawa rodzicielskie. Czy były mąż ma prawo o każdej porze dnia...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »