Kategoria: Dzieci

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wystąpienie o zmianę orzeczenia o władzy rodzicielskiej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2015-03-21

Mam ogromny problem z kontaktami z 9-letnią córką – moja była żona za wszelką cenę chce mi je ograniczyć. Chciałem mieć kontakt z córką w 1 i 3 weekend z noclegiem, a ona wnosiła, abym spotykał się z córką tylko 1 dzień w miesiącu. Wszystkie sądy przyznały mi tylko 1 weekend z noclegiem. Opinia RODiK wykazała, że córka jest manipulowana przez matkę i że matka powinna zasięgnąć porady w poradni zdrowia psychicznego. Trzy dni temu sąd apelacyjny (na mój wniosek) podtrzymał ustalenia sądu pierwszej instancji. Jeden sędzia miał odrębne zdanie i powiedział, że istnieją przesłanki, abym złożył wniosek o odebranie matce dziecka. Moje pytanie: czy mam na to szansę, czy powinienem rozpocząć całą procedurę, która będzie na pewno trudna? Nie będę szczegółowo opisywał różnych wybiegów byłej żony, aby moje kontakty z córką utrudnić, może tylko to, że gdy córka jest ze mną, jest wesoła, radosna, ale w obecności matki udaje, że mnie nie zna. Co mam robić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Po raz kolejny korzystam z porad na tym portalu. Jak zwykle jestem zadowolona. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość do klienta. Pozdrawiam caly zespół.
Dorota
Odpowiedź fachowa, konkretna, na temat. Bez zbędnych prawniczych ozdobników trudnych do zrozumienia.
Urszula, 54 lata
Szybkość odpowiedzi i możliwość pytań dodatkowych
Bogumiła, 60 lat, Specjalista
Szybko i profesjonalnie
Ewa, 49 lat, Księgowa
Profesjonalnie, zrozumiale i szybko. 
Ryszard, inżynier, 80 lat
Fachowa i szybka pomoc, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę miał konieczność skorzystania z porady prawnej na pewno skieruję się do serwisu eporady24 Już zdążyłem polecić eporady kilku znajomym.
Adrian
Odpowiedź bardzo mi pomogła. Była wnikliwa i wyczerpująca. 
Ewa
Bardzo dobrze rozwinięta odpowiedź na pytanie główne oraz dodatkowe. Dodatkowe informacje związane z prowadzoną sprawą wynikające z przepisów prawnych. 
Sławek
Szybkość, uprzejmość i precyzja merytoryczna odpowiedzi
Wojciech, 70 lat, Konsultant językowy
Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, oraz na wątpliwości dodatkowe.Chętnie skorzystam ponownie w razie potrzeby. Można tu liczyć na pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Polecam
Teresa
Dziękuję za wyjaśnienia. Szybko i wyczerpująco. Oczekiwania spełnione w 100%
Rafał
Szybko, sprawnie i cena ok
Joanna
Uzyskałem jasne i wyczerpujące odpowiedzi do pytania głównego jak i dodatkowego.
Sławomir
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Odpowiedź wyczerpująca i bez zbędnego \"bełkotu\". Nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na umawianie się i dojazd otrzymałam poradę prawną.
Kasia, kasjer-dysponent, 30 lat
Rzetelna odpowiedź na pytanie w dość krótkim czasie z możliwością dopytywania nawet po kilku tygodniach - bardzo wygodna opcja. Polecam!
Karina, 45 lat
Bardzo dziękuję. Odpowiedź wystarczająca i rzeczowa.
Czesław
Bardzo szybko i profesjonalnie
Tomasz
Korzystam w waszych porad od lat i polecam każdemu, kto potrzebuje porady prawnej. Co najmniej 4 osoby korzystają z waszych porad z mojego polecenia.
Aleksandra
Uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje
Wiesław
Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.
Renata
Szybkość odpowiedzi oraz wycena usługi
Mirosław, 65 lat, inzynier mechanik
Dziękuję bardzo. Odpowiedź była bardzo pomocna.
Ewka
Dziękuję za szybką, konkretną odpowiedź, bardzo mi pomogła.
Tomasz
Bardzo dziękuję za pisma i wyczerpujące odpowiedzi Panu Markowi Goli, bardzo mi pomógł, doradził i wszystko potoczyło się tak jak mówił. Po prostu majstersztyk. 
Marzena, działalność gospodarcza, 34 lata
Konkretne i bardzo fachowe porady.
Beata, 50 lat
Opinia rozczarowująca, jeśli chodzi o prawo, ale w myśl zasady \"nie zabijaj posłańca\" nie mogę mieć o to pretensji do osoby, która moją sprawa się zajęła. Rzetelnie i całkowicie wytłumaczone wszelkie tematy, jakie poruszyłem, tak więc wątpliwości, co do dalszych kroków nie mam. Szybkość odpowiedzi, a także szczegółowe wytłumaczenie sprawy są w pełni profesjonalne. Dziękuję
Patryk, 35 lat, Automatyk
Dziękuję za zrozumienie i profesjonalizm
Maria, 65 lat
Jesteście solidni i rzetelni.
Barbara, nauczyciel
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z prawnikiem z tej strony internetowej. Otrzymałam poradę fachowa, klarowna i mogłam zadawać dodatkowe pytania oraz załączać kopię dokumentów. Odpowiedzi otrzymywałam w szybkim czasie. Jest to już druga porada prawna z jakiej tutaj skorzystałam w ostatnim czasie. Wspaniale ułatwienie życia bez wizyty w kancelarii prawnej, szczególnie dla osób mieszkających poza Polska. dziękuję:)
Dorota, CAD Specialist, 58 lat
Witam serdecznie Bardzo dziękuję za przygotowanie pisma. Jestem bardzo zadowolona z jasnego zakomunikowania mojego problemu zaskoczyło mnie , że z takich szczątkowych moich informacji wyszło pismo oddające rzetelny obraz stanu faktycznego , a o to mi chodziło. Jak się sprawa potoczy poinformuję niezwłocznie. Życzę wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam cały zespół a szczególnie prawnika, który przygotował pismo.
Ramona, informatyk, 32 lata

Podstawę prawną odpowiedzi stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.)

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż nie podaje Pan, czy z matką dziecka jest Pan po rozwodzie, czy też nie. Istotna dla Pana sprawy jest treść art. 106 K.r.o., zgodnie z którym jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.

Powyższe znajduje bezpośrednie przełożenie w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Sąd opiekuńczy może zmienić swe postanowienie nawet prawomocne, jeżeli wymaga tego dobro osoby, której postępowanie dotyczy. Innymi słowy w chwili obecnej istnieje możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o zmianę sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. Oznacza to zatem, że wcześniej wydane postanowienie w tej kwestii nie jest jedynym i ostatecznym. W tego rodzaju sprawach najważniejsze jest dobro dziecka i to sąd będzie brał w pierwszej kolejności. Ustawodawca daje możliwość zmiany w przedmiocie władzy rodzicielskiej, ale tylko w sytuacji, kiedy wymaga tego dobro dziecka. Mowa zatem o „dobru dziecka” jako o wartości nadrzędnej, która to wartość będzie podlegała ocenie indywidualnej w zależności od całokształtu materiału dowodowego.

W mojej ocenie w chwili obecnej niczym Pan nie ryzykuje, występując do sądu z wnioskiem o zmianę orzeczenia o władzy rodzicielskiej. Wniosek powinien zatem zmierzać do ustalenia miejsca pobytu małoletniej córki przy każdoczesnym miejscu pobytu Pana z powierzeniem Panu władzy rodzicielskiej i jednoczesnym ograniczeniem władzy rodzicielskiej matce dziecka.

O ile zatem podstawa prawna nie budzi wątpliwości, o tyle materiał dowodowy na podstawie którego opierałby Pan swoje wnioski, takie wątpliwości może budzić. Z jednej strony wskazuje Pan bowiem, iż sąd II instancji utrzymuje w mocy orzeczenie sądu I instancji przyznające Panu prawo do kontaktów z córką w 1 weekend miesiąca, a z drugiej strony odmawia Panu takiego prawa także w 3 weekend miesiąca. Orzeczenie, o którym mowa powyżej, na pewno uznać należy za porażkę matki dziecka, ale nie za Pana stuprocentowe zwycięstwo. We wniosku o zmianę orzeczenia w przedmiocie władzy rodzicielskiej należy przede wszystkim powołać się na opinię RODK sporządzoną na zlecenie sądu w sprawie o kontakty z dzieckiem. Opinia RODK nie może być jednak jedynym dowodem w sprawie. Dobrze byłoby uzyskać informacje, czy matka dziecka podjęła leczenie w poradni zdrowia psychicznego, czy też nie. Jeżeli powziąłby Pan informację o braku jakiejkolwiek inicjatywy ze strony matki dziecka w leczeniu psychiatrycznym, wówczas należałoby to wskazać we wniosku.

W mojej ocenie zaburzenia natury psychicznej u matki dziecka, która jest jedyną osobą, z którą dziecka przebywa na stałe, na co dzień, stanowić może bezpośrednie zagrożenie dla dobra małoletniej. Nie bez znaczenia dla rozpoznania takiej sprawy będzie przede wszystkim wiek dziecka. Wskazuje Pan w treści pytania, iż córka ma 9 lat. Powyższy wiek jest zatem okresem, w którym dziecko jest najbardziej podatne na wszystkie bodźce z bezpośredniego otoczenia. Proszę zauważyć, iż już w chwili obecnej zachowanie Pana córki powinno budzić zastrzeżenia i wątpliwości. Nie może być bowiem tak, ze dziecko boi się reakcji matki na zachowanie w stosunku do Pana. Małoletnia córka, udając, że Pana nie zna (w kontaktach Pana z matką i córką), daje do zrozumienia otoczeniu, iż obawia się reakcji matki na jej zachowanie w stosunku do Pana. Zachowanie takie wskazuje zatem na zaburzenia natury psychicznej. Córka ma bowiem świadomość złych relacji Pana z matką i będąc w obecności matki nie ukazuje w stosunku do Pana żadnych uczyć. Istotnym jest nadto podkreślenie we wniosku tej części opinii RODK, w której wskazuje się na zachowanie córki w stosunku do Pana w czasie, kiedy w pobliżu nie ma matki. Zachowanie małoletniej córki nie pozostawia bowiem wątpliwości, iż jest manipulowana przez matkę. Zachowaniu matki można przypisać zarzut postępowania wbrew zasadzie współżycia społecznego ze szkodą przede wszystkim dla dziecka, a to z uwagi na fakt, iż dziecko dla prawidłowego rozwoju potrzebuje opieki i wychowania ojca, jak i matki.

Oczywiście nikt nie da Panu 100% gwarancji wygranej w sprawie o zmianę orzeczenia o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania, ale na pewno szansa taka istnieje. Koniecznym w mojej ocenie jest jednak odczekania około 1-2 miesięcy, celem próby uzyskania informacji o ewentualnym podjęciu leczenia psychiatrycznego przez matkę dziecka. Leczenie w poradni zdrowia psychicznego nie będzie argumentem korzystnym dla matki dziecka, jednak bierność i niepoddawanie się leczeniu winno być postrzegane w takich samych kategoriach.

Reasumując, w mojej ocenie, mając na uwadze treść wydanej w sprawie o prawo do kontaktów z córką opinii RODK, jak i zawarte w niej zalecenie poddania się leczeniu w poradni zdrowia psychicznego, fakty te przemawiają na Pana korzyść. Matka dziecka cokolwiek by w chwili obecnej nie podjęła, wskaże, iż akceptuje wskazania RODK co do wątpliwości odnoszących się do stanu jej zdrowia psychicznego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zabezpieczenie kontaktów z dziećmi


Mój mąż od początku małżeństwa stosował wobec mnie przemoc i terror psychiczny. W końcu tego nie wytrzymałam i wyprowadziłam się do rodziców. Bardzo jednak tęsknię za dziećmi i chcę z nimi utrzymywać stały kontakt. Jak to zrobić bezpiecznie, żeby nie narażać się na ataki męża?

Kiedy można starać się o uznanie dziecka?


Czy na spawie o zaprzeczenie ojcostwa ojciec może uznać dziecko, czy można taki wniosek złożyć dopiero po uprawomocnieniu się wyroku o zaprzeczenie ojcostwa?

Wyjazd dziecka na stałe za granicę – sprzeciw ojca


Mam za sobą nieudane małżeństwo, w wyroku rozwodowym (z 2008 r.) sąd powierzył mi wykonywanie władzy rodzicielskiej nad naszym synem, zastrzegając byłemu mężowi prawo do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka. Obecnie jestem w nowym związku i mamy córkę. Obecny mąż pracuje w Szwecji i chcemy tam do niego dojechać. Czy mogę wyjechać z dzieckiem na stałe za granicę pomimo sprzeciwu ojca? Wiem na pewno, że on mi nie da zgody, ponieważ cały czas mi wszystko utrudnia, posługując się synem jak kartą przetargową. Trzy miesiące temu syn miał wyrabiany dowód, na który jego ojciec się zgodził. Proszę mi poradzić, jak ten problem rozwiązać, chcę emigrować z dziećmi zgodnie z prawem, czy sąd byłby po mojej stronie?

Czy dziecko zostanie ze mną, mimo że nie mam swojego mieszkania?


Ze względu na kłopoty małżeńskie decydujemy się z mężem na rozwód. Mamy jednak 3-letnie dziecko, a nasze mieszkanie należy wyłącznie do męża. Bardzo boję się, że zostanę rozdzielona z synkiem. Czy jest szansa na to, że dziecko zostanie ze mną, mimo że nie mam swojego mieszkania?Stać mnie na wynajem.

Udziały w mieszkaniu należące do matki i dziecka


W 2007 r. dokonałam zakupu 4/10 części mieszkania, a 6/10 tego mieszkania kupił ojciec mojego dziecka, dokonując na jego rzecz darowizny (córka ma 10 lat). Obecnie ja i córka mieszkamy u mojej mamy, a mieszkanie zajmuje ojciec dziecka (jest tam zameldowany). Chciałabym sprzedać to mieszkanie, bo ojciec dziecka ma gdzie mieszkać (lokal spółdzielczy oraz duży dom jego rodziców). Z pieniędzy kupiłabym kawalerkę na wynajem i założyła fundusz dla córki. Ojciec blokuje jednak taką sprzedaż. Co robić?

Realizacja kontaktów ojca z dzieckiem z uwzględnieniem kosztów


Jestem rozwiedziona i od kilku lat z 7-letnim dzieckiem mieszkam w Niemczech. Były mąż do tej pory miał sporadyczne kontakty z dzieckiem, ale od czasu, gdy odbyła się sprawa o wydanie paszportu dla dziecka, jego zainteresowanie dzieckiem wzrosło. Chce by dziecko dzwoniło do niego regularnie, chociaż on tego nigdy robił. Jestem temu przeciwna – były mąż nie pokrywa dodatkowych wydatków na dziecko, jak np. zajęcia pozaszkolne, wycieczki, a ode mnie wymaga opłacania wyższych rachunków telefonicznych. Szczerze mówiąc wolę przeznaczyć te pieniądze na dziecko. Były mąż twierdzi, że mu utrudniam kontakty z dzieckiem i straszy mnie sądem. Czy do moich obowiązków należy dopilnowanie, żeby dziecko dzwoniło do ojca i to na mój koszt?

Kiedy sąd orzeka o ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej?


Wyjechałam do pracy za granicę, moje 6-letnie dziecko zostało z ojcem i z nim mieszka. My z ojcem dziecka rozstaliśmy się przed 3 laty (nie byliśmy małżeństwem), od tego czasu nasze stosunki są złe. Poinformował mnie ostatnio telefonicznie, że złożył pismo do sądu o odebranie mi władzy rodzicielskiej, bo wyjechałam i on chce sam decydować o dziecku. Wczoraj przyszedł list z sądu dla nieletnich, który pewnie dotyczy tej spawy. Jakie są konsekwencje nieodebrania tego listu, ponieważ nie mam możliwości w tym terminie przyjechać do Polski? Jakie mogą zapaść decyzje? Czy rzeczywiście jest w stanie ograniczyć czy odebrać mi władzę rodzicielską?

Ustalenie kontaktów z dziećmi po rozwodzie


Jestem po rozwodzie (bez orzekania o winie). Mamy z byłym mężem równe prawa rodzicielskie. Czy były mąż ma prawo o każdej porze dnia i nocy spotykać się z dziećmi? Czy mogę odmówić danego dnia spotkania z dziećmi, bo mam inne plany?
Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »