Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyprowadzka żony ze wspólnym dzieckiem i utrudnianie kontaktów

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2015-02-22

Żona wyprowadziła się z naszą córką do swoich rodziców. Twierdzi, że karmi ją piersią i nie mogę jej brać na cały dzień co tydzień, utrudnia też kontakty z dzieckiem. Co mogę zrobić w tej sytuacji, by utrzymać więź z córką? Jak reagować na prowokacje żony?

Zgodnie z treścią art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

„§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej”.

Szczególnie § 2 mówi, jakie formy kontaktu można mieć z dzieckiem. Są to odwiedziny, a wiec odwiedziny w miejscu zamieszkania dziecka, ale także zabieranie poza miejsce jego stałego pobytu.

Jak podkreśla się w nauce prawa, pobyt z dzieckiem powinien być realizowany przede wszystkim jako „wizyta” dziecka w mieszkaniu rodzica niewykonującego nad nim pieczy lub w mieszkaniu bliskich krewnych, zwłaszcza wstępnych dziecka. Z ważnych powodów sąd może jednak postanowić, że te kontakty realizowane będą w innym miejscu, np. w miejscach publicznych, takich jak świetlice, parki, place zabaw itp. Natomiast wyznaczenie miejsca widywania się z dzieckiem w mieszkaniu rodzica, wykonującego nad nim codzienną pieczę jest dopuszczalne w zasadzie tylko wtedy, kiedy odniesienia pomiędzy rodzicami nie są nacechowane wrogością. Z ważnych jednak względów, takich jak niemowlęcy wiek dziecka lub stan jego zdrowia, można wyznaczyć to mieszkanie jako miejsce takich kontaktów z dzieckiem.

Musi się Pan jakoś dogadać z żoną, uświadomić jej, że jest Pan ojcem, a jej zachowanie będzie wyłącznie szkodzić dziecku, jeśli się to nie uda, wystąpić z wnioskiem do sądu o wyznaczenie kontaktów, wówczas sąd określi Panu także i miejsce tych kontaktów. Natomiast jeśli naprawdę żona karmi córkę, proszę może póki co starać się ją odwiedzać w miejscu zamieszkania matki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Jak walczyć o regularność widzeń z córką?

Moje małżeństwo się rozpadło. Żona potajemnie wyprowadziła się z córką do swoich rodziców. Teraz utrudnia mi kontakty z dzieckiem, grozi, nie...

Wyjazd dzieci na ferie za granicę a zgoda męża

Chcę wyjechać z dziećmi na ferie zimowe do rodziny we Francji. Mamy już kupione bilety w obie strony, jednak mąż stwarza problemy i nie wyraża...

Odzyskanie dziecka i rozwód z mężem, który stosuje przemoc

Rok temu córka odeszła od męża, który ją bił i znęcał się nad nią psychicznie. Mąż pozwolił jej odejść, ale bez dziecka. W sądzie zawarli...

Ustalenie ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka

Jestem w związku z mężatką. Spodziewa się naszego dziecka. Chcę uznać dziecko za swoje i mieć pełne prawa rodzicielskie. Jak możemy to...

Kiedy można starać się o uznanie dziecka?

Czy na spawie o zaprzeczenie ojcostwa ojciec może uznać dziecko, czy można taki wniosek złożyć dopiero po uprawomocnieniu się wyroku o zaprzeczenie...

Wyjazd dziecka na stałe za granicę – sprzeciw ojca

Mam za sobą nieudane małżeństwo, w wyroku rozwodowym (z 2008 r.) sąd powierzył mi wykonywanie władzy rodzicielskiej nad naszym synem, zastrzegając...

Czy dziecko zostanie ze mną, mimo że nie mam swojego mieszkania?

Ze względu na kłopoty małżeńskie decydujemy się z mężem na rozwód. Mamy jednak 3-letnie dziecko, a nasze mieszkanie należy wyłącznie do...

Zmiana nazwiska dziecka bez zgody ojca

Samotnie wychowuję 9-miesięcznego syna. Jego ojciec łoży na dziecko i spotyka się z nim w wolnym czasie, ale wszelkie obowiązki należą do...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »