Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyłudzanie alimentów przez syna

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-02-01

Jestem zobowiązany do płacenia alimentów na pełnoletniego syna. Po uzyskaniu matury syn zaczął studiować. Przez 3 lata nie zaliczył ani jednego semestru, sam rezygnował z nauki lub zostawał skreślony z listy studentów, bo nie uczestniczył w zajęciach. Co semestr przedstawia nowe zaświadczenie o pobieraniu nauki. Przez ten okres czasu płaciłem alimenty, a syn obecnie nie zdobył dodatkowych kwalifikacji, dalej jest maturzystą. Jak postąpić, by nie podnosząc wykształcenia, nie wyłudzał alimentów?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wyłudzanie alimentów przez syna

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dorosłego dziecka

Przepisy w temacie alimentacji dzieci pełnoletnich wprowadzają dodatkowe kryteria oceny zasadności alimentacji, co zwiększa szanse na uchylenie się od alimentacji dziecka dorosłego:

„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

Uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego względem dorosłego dziecka

„Art. 144. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.

W mojej ocenie – do Pana sytuacji najbardziej użyteczny będzie § trzeci art. 133, jak również art.144. To są kryteria wyróżnione w powyższym tekście przepisów. Jak się to ma do sytuacji Pana i syna? Na pewno na Pana korzyść będzie przemawiał fakt, że gdyby syn normalnie studiował, to byłby już na IV roku studiów – dlatego też trzeba żądać przedłożenia listy ocen i na którym roku studiuje, a nie tylko zaświadczenia, że się uczy – bo tak to można do końca życia studiować i nie uzyskać samodzielności. Jak widać w wyróżnionych przepisach – nie chodzi tylko o samodzielność, ale ocenę, czy alimentowany pełnoletni do niej dąży i dokłada wszelkich starań.

Kontynuowanie nauki ze względu na alimenty

Na Pana korzyść przemawia także fakt, że nie przykładając się do nauki i lekceważąc studia, marnotrawi także Pana pieniądze – co wkracza w mojej ocenie w sytuację sprzeczną z zasadami współżycia społecznego. Wygląda to jak przesłanka cytowanego z art.144. Kontynuując naukę i oczekując od Pana pomocy – powinien się syn z tego wytłumaczyć na Pan wezwanie pisemnie – co dokładnie planuje i czym są spowodowane jego niepowodzenia w nauce?

W mojej ocenie ma Pan duże szanse na uchylenie alimentów za rok – gdy w normalnym trybie studiów pięcioletnich syn powinien skończyć edukacje i zdobyć kwalifikacje. Chyba że wcześniej porzuci studia całkowicie – wówczas niezwłocznie należy wnosić o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne tematy

Rzeczywiste zarobki męża – sprawa o alimenty na dzieci

Mąż zarabia 5-6 tys. zł, ale wykazuje w dokumentach 1250 zł (netto). Obecnie żyjemy w separacji i chcę wnieść o alimenty na dwójkę naszych...

Rozwód z winy męża i dochodzenie alimentów przez żonę po latach

Przed 5 laty rozwiedliśmy się z żoną. Rozwód nastąpił z mojej winy. Aktualnie była żona oświadczyła, iż będzie dochodziła przed sądem alimentów na...

Alimenty na dzieci gdy jedno dziecko jest przy matce a drugie przy ojcu

Żona porzuciła mnie i dzieci. Po dwóch latach wróciła po dzieci, które zamieszkały z nią. Płaciłem jej w tym czasie alimenty. Dwa lata temu...

Po jakim czasie alimenty ulegają przedawnieniu?

Czy zaległe alimenty ulegają przedawnieniu? Jeśli tak, to po jakim czasie? Dodam, że mój dorosły syn zrezygnował z bieżącej egzekucji alimentów dwa...

Brak kontaktów z pełnoletnią córką a alimenty

Córka ma 23 lata, studiowała germanistykę. W 2015 r. wyjechała do Niemiec i jest tam do chwili obecnej. Zmieniała już 3 razy uczelnię. Ja jestem...

Alimenty od ojca dziecka na czas ciąży

Jestem w związku z mężczyzną, z którym będę mieć wkrótce dziecko, niestety w wyniku ciąży stan mojego zdrowia uległ takiemu...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »