Indywidualne porady prawne
• Opublikowane: 2022-07-25 • Autor: Tomasz Krupiński
Chce zakupić udział w domu od partnerki, która jest po rozwodzie, ale nie było przeprowadzony podział majątku. Dom jest wybudowany na działce partnerki, a były małżonek może dochodzić kosztów nakładu na budowę. W trakcie małżeństwa ustanowili rozdzielność majątkową. Czy sprzedając mi udział w domu, będzie musiała przekazać jakaś kwotę byłemu mężowi? Czy po podziale majątku były może mieć wobec mojego udziału jakieś roszczenia (lub przy zakupie całego budynku)?
Wraz ze zmianą ustroju majątkowego ustała wspólność majątkowa małżeńska. Zamieniła się ona we współwłasność ułamkową. Co do zasady każdy z małżonków ma udział 1/2 w majątku wspólnym. Ale z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.
Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
Formalnie, skoro działka należy do partnerki, to i dom należy w całości do niej. Może ona nim swobodnie dysponować, w tym zbyć cały lub udział.
Należy mieć na uwadze, że dom powstawał na majątku odrębnym partnerki, co oznacza, że następowały nakłady z majątku wspólnego na JEJ MAJĄTEK ODRĘBNY.
A skoro nie było jeszcze ze podziału majątku przy rozwodzie, to:
Pan jako nabywca nie jest w jakikolwiek sposób zobowiązany do czegokolwiek wobec byłego męża partnerki. Kwestia podziału majątku, wzajemnych rozliczeń to sprawa tylko między nimi.
Oznacza to, że w razie ustalenia, że nakłady były z majątku wspólnego, a mają one pozostać przy partnerce, będzie musiała ona oddać w rozliczeniu co najmniej połowę tych nakładów swemu byłemu.
Jak wskazał Sąd Najwyższy (postanowienie Sądu Najwyższego z 28.06.2017 r., sygn. akt IV CNP 62/16), „jeżeli małżonek poczynił nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny, to podlegają one rozliczeniu w postępowaniu o podział majątku wspólnego. Należy mu się zasadniczo zwrot połowy ich wartości. Mniejsza kwota lub większa wchodzi w rachubę, jeżeli doszłoby do uznania, że były przyczynił się do powstania majątku mniej niż Pana partnerka lub bardziej”.
Były małżonek partnerki w razie braku zwrotu nakładów (po np. orzeczeniu sądu) może prowadzić egzekucję z majątku swojej byłej małżonki. A jeżeli zbyłaby cały dom i nadal nie uregulowała swego zobowiązania wobec niego – może żądać w okresie 5 lat od zbycia uznania zbycia ze bezskuteczne wobec siebie i egzekwować z nieruchomości pomimo jej zbycia. Teoretycznie jest możliwe, że Pan kupi dom, a były mąż będzie egzekwował swoje z tego domu.
Jak wyjść ze współwłasności mieszkania po rozwodzie? Czy były małżonek może nie wyrazić zgody na jego sprzedaż, co wtedy? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika