Wycofanie zapisu działki na męża

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-12-22

Mamy poważny kryzys małżeński i stąd pytanie o podział majątku, przy czym zaznaczę, że nie mamy rozdzielności majątkowej. Byłam wyłączną posiadaczką mieszkania, które zostało sprzedane (płatność przelewem), a następnie za pieniądze ze sprzedaży zakupiłam działkę budowlaną (również przelew). Podczas podpisywania aktu notarialnego na moją prośbę zostaliśmy zapisani razem z mężem jako jej współwłaściciele. Podkreślam jednak, że środki na zakup nie pochodziły ze wspólnego majątku. Wobec problemów małżeńskich chciałabym stać się jedyną właścicielką tej działki, ale na dobrą wolę męża raczej nie mogę liczyć (np. przekazanie w formie darowizny). Wolałabym nie występować na drogę sądową, czy zatem jest możliwość wycofania zapisu dla męża? Jedynym moim dowodem są wyciągi bankowe.

Dokonała Pani zakupu nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego ze środków z majątku osobistego. Nie ma możliwości cofnięcia takiej umowy, gdyż nie mamy do czynienia z darowizną a faktycznym rozszerzeniem wspólności ustawowej. Do podziału majątku wspólnego zastosowanie ma norma art. 567 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.). W jego § 3 ustawodawca nakazuje odpowiednie stosowanie przepisów postępowania o dziale spadku, które to z kolei odsyłają do odpowiedniego stosowania przepisów o zniesieniu współwłasności (art. 688 K.p.c.). Mając na uwadze to podwójne odesłanie w postępowaniu o podział majątku wspólnego małżonków, sąd rozstrzyga o przynależności poszczególnych przedmiotów do dorobku, do oddzielnych mas majątkowych, o tym, jakie wydatki i nakłady z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego – i odwrotnie – podlegają zwrotowi, o roszczeniach z tytułu posiadania rzeczy, pobranych pożytkach, długach i wierzytelnościach (tak: Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 19 maja 1989 r., III CZP 52/89, OSNC 1990/4-5/60). Jest ugruntowaną zasadą, że przedmiotem podziału mogą być jedynie przedmioty majątkowe, które były objęte wspólnością ustawową małżeńską w chwili jej ustania i które nadal znajdują się w majątku małżonków (byłych małżonków), objęte ich współuprawnieniem w częściach ułamkowych. Rozliczeniu podlega więc całość stosunków majątkowych według stanu na dzień ustania wspólności ustawowej, natomiast podziałowi podlega stan czynny masy majątkowej w chwili dokonywania podziału.

Wobec faktu, iż to Pani zakupiła mieszkanie, ma Pani prawo dochodzić rozliczenia nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny. Niestety, nie ma innego wyjścia jak wystąpienie na drogę postępowania sądowego. Jest to jedyne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie ma zgody co do polubownego podziału. Oczywiście możecie Państwo dokonać podziału notarialnego, ale treść umowy notarialnej musi być wynikiem konsensusu między stronami.

Być może wezwanie z kancelarii przedstawiające sytuację faktyczną i możliwe Pani żądania mogłoby być straszakiem dla męża i skłoniłoby go do podjęcia stosownych kroków prawnych.

Niestety istnieje domniemanie, iż przedmioty majątkowe nabyte w trakcie małżeństwa stanowią wspólność majątkową małżeńską, a małżonek twierdzący inaczej jest obowiązany wykazać prawdziwość swoich twierdzeń. Tutaj bez wątpienia doniosłe znaczenie będą miały dokonane przez Panią przelewy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »