Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Walka biologicznego ojca o dziecko

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2019-07-15

Jestem mężatką od 14 lat. Trzy lata temu miałam romans i urodziłam dziecko z kochankiem. Wszystkie dzieci wychowuję jednak z mężem. Ojciec biologiczny dziecka chce podjąć o nie walkę – o wychowywanie go, nadanie nazwiska i pozbawienie nas praw rodzicielskich. Czy ma do tego prawo? Co mam robić?

Walka biologicznego ojca o dziecko

Po pierwsze terminy do zaprzeczenia ojcostwa już dawno upłynęły. Po drugie biologiczny ojciec jest pozbawiony prawa do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

W pierwszej kolejności to aktualny mąż Pani może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. Pozew taki musi być złożony w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Mąż matki powinien wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje – przeciwko dziecku. Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka.

Drugą osobą uprawnioną do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa jest Pani jako matka dziecka. Może Pani wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Matka powinna wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko mężowi i dziecku, a jeżeli mąż nie żyje – przeciwko dziecku.

Trzecią osobą upoważnioną do wytoczenia ww. powództwa jest dziecka. Prawo to nabywa jednak dopiero po dojściu do pełnoletniości. Dziecko po dojściu do pełnoletności może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności. Dziecko powinno wytoczyć powództwo przeciwko mężowi swojej matki i matce, a jeżeli matka nie żyje – przeciwko jej mężowi. Jeżeli mąż matki nie żyje, powództwo powinno być wytoczone przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

Ustawodawca nie przewidział możliwości wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa przez biologicznego ojca osobiście. Zasadne jest zatem posiłkowanie się przepisem art. 86 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego; wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka. Jeżeli uznanie ojcostwa nastąpiło po śmierci dziecka, prokurator może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania.

W konsekwencji uprawnienie prokuratora do wytoczenia powództwa w omawianych sprawach jest niezależne od stanowiska zainteresowanych osób i nie jest pochodne od ich uprawnień.

Wyraźnie wskazać należy na treść postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 2000 r., sygn. akt II CKN 869/2000, zgodnie z którym „jeżeli w sprawie o zaprzeczenie pochodzenia dziecka wszczętej przez prokuratora na podstawie art. 86 kro to z rodziców, które jest uprawnione do wyrażenia zgody na pobranie krwi od dziecka liczącego poniżej 13 lat, zgody tej odmawia, sąd opiekuńczy może na podstawie art. 109 kro zarządzić pobranie krwi, gdy wymaga tego dobro dziecka”.

Mając na uwadze powyższe, jedynie przez prokuraturę ojciec biologiczny dziecka może cokolwiek zdziałać. Należy jednak zauważyć, że nie widzę powodów do odebrania Pani władzy rodzicielskiej. Skoro przez 3 lata ojciec nie interesował się dzieckiem, to w chwili obecnej może co najwyżej wnioskować o ustalenie kontaktów z nim. Jednakże po ustaleniu jego ojcostwa winna Pani dążyć do ograniczenia lub pozbawienia jego władzy rodzicielskiej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin od momentu zaakceptowania wpłaty. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne tematy

Nieznany adres ojca dziecka a sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej

Chcę założyć sprawę o ograniczenie bądź pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca mojego dziecka. Mój były mąż w ogóle nie interesuje się...

Sprawowanie opieki nad dzieckiem przez konkubenta

Żyję w konkubinacie z moim partnerem. Jestem z nim w ciąży i niebawem urodzę dziecko. Mam jeszcze dziecko z poprzedniego związku...

Brak praw rodzicielskich a widzenia z dzieckiem

Brak praw rodzicielskich a widzenia z dzieckiem

Moja córka jest po rozwodzie, ojciec jest pozbawiony całkowicie praw rodzicielskich. Od roku nie płaci alimentów, sprawa jest zgłoszona do prokuratury. Od roku...

Zaniedbywanie dzieci przez byłą żonę

Zaniedbywanie dzieci przez byłą żonę

Jestem ojcem i mam dwóch małoletnich synów. Była żona ma nowego partnera i z tego powodu bardzo zaniedbuje dzieci, zwłaszcza starsze. Syn...

Matka nie chce wrócić z dzieckiem do domu - jak walczyć o dziecko?

Matka nie chce wrócić z dzieckiem do domu - jak walczyć o dziecko?

Od 7 lat mieszkam z partnerką w UK, mamy dziecko. Miesiąc temu pojechaliśmy do Polski w sprawach rodzinnych, a partnerka zatrzymała się...

Miejsce zamieszkania dzieci po rozwodzie

Miejsce zamieszkania dzieci po rozwodzie

Mieszkamy z mężem w domu jednorodzinnym, który jest jego własnością. Chcemy wziąć rozwód bez orzekania o winie. Niestety problem polega na...

Powrót z dzieckiem do Polski - czy ojciec może utrudniać powrót do kraju?

Powrót z dzieckiem do Polski - czy ojciec może utrudniać powrót do kraju?

Mieszkam na stałe w Anglii wraz z moim półrocznym dzieckiem. Jego ojcem jest mój były partner, który też tu przebywa. On również jest Polakiem....

Dziecko z mężatką a ustalenie ojcostwa i opieka nad dzieckiem

Dziecko z mężatką a ustalenie ojcostwa i opieka nad dzieckiem

Jestem ojcem 6-miesięcznego dziecka, które mam z moją partnerką. Ona nadal oficjalnie jest mężatką, dlatego dziecko otrzymało nazwisko męża matki...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »