Strona główna > Dzieci > Utrzymywanie nieletniej córki i pozwolenie jej mieszkać samej

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Utrzymywanie nieletniej córki i pozwolenie jej mieszkać samej

Marek Gola • Opublikowane: 2017-01-04

Rozwodzę się z żoną, mamy dwie nieletnie córki: jedna ma 7 lat, druga 17 lat. Ta starsza chce zostać w domu. Żona wyjechała z Polski i zabrała młodszą córki, ja pracuję w Holandii i nie mam możliwości zaopiekowania się starszą córką. Czy starsza córka może zostać sama w Polsce (swoim domu)? Ja zobowiązuje płacić jej co miesiąc 1000 zł na życie i opłacać mieszkanie oraz rachunki. Innymi słowy, czy mogę utrzymywać córkę, ale pozwalać jej mieszkać samej?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io.

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. Innymi słowy Sąd musi orzec o władzy rodzicielskiej nad starszą córką.

Pragnę zwrócić uwagę na użyty w przepisie art. 58 § 1 K.r.io. zwrot „sąd rozstrzyga”. Sąd rozpoznający Pana sprawę nie ma zatem w tym względzie alternatywny, nie interesuje go także zdanie córki, która po pierwsze nie jest stroną postępowania, a po drugie nie ma ukończonych 18 lat.

Z uwagi na powyższe w mojej ocenie powinien się Pan porozumieć z żoną, że starsza córka będzie przypisania formalnie do jednego z Państwa, a faktycznie pozostawać będzie w Polsce w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Sąd nie będzie bowiem zapoznawał się aktualną wolą córki. Wszyscy Państwo musicie współgrać w toku sprawy, by córkę formalnie przypisać jednemu z Państwa, by sąd nie zajmował się sprawę z urzędu.

Ponadto możecie Państwo dołączyć do akt sprawy porozumienia w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej nad córkami, o wykonywaniu prawa do kontaktów, jak również w zakresie alimentów. Jeżeli porozumienie będzie obejmowało dobro małoletnich dzieci, sąd w tym zakresie wyda orzeczenie zgodnie z Państwa wolą.

Reasumując, nie ma zgodnie z polskim prawem możliwości nieorzekania o władzy rodzicielskiej na 17-letnią córką. Konieczne jest zatem formalne przypisanie jej do Pana lub żony, a faktycznie możecie Państwo wysłuchać głosu córki i pozwolić jej mieszkać w Polsce. Sąd jednak nie powinien o tym wiedzieć.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Żądanie alimentów, jeśli matka nie potwierdziła ojcostwa

Mam pytanie odnośnie potwierdzenia ojcostwa na podstawie art. 73 ust. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Uznanie ojcostwa następuje, gdy...

Sprostowanie do pozwu o przyznanie pełnej opieki nad synem

Od 4 lat syn mieszka z ojcem. Tak ustaliliśmy oboje miedzy sobą. Mamy takie same prawa do dziecka. Od kilku miesięcy były partner całkowicie odebrał mi...

Problem z byłym chłopakiem, ojcem dziecka

Wyjechałam do pracy za granicę, zabrałam ze sobą dziecko. Mój były chłopak nie wyraża na to zgody, mimo że do tej pory nie interesował się dzieckiem. Co...

Pismo o ustalenie ojcostwa po 10 latach

Dostałem urzędowe pismo o ustalenie ojcostwa na adres domowy rodziców. Od 9 lat przebywam za granicą. Założyłem tutaj rodzinę. Rok przed wyjazdem...


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »