Kategoria: Rozwód

Ustosunkowanie się do zeznań świadka w sprawie rozwodowej

Marek Gola • Opublikowane: 2017-10-30

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej, pozew o rozwód wniosła moja żona. Wystąpiłem do sądu o wychowanie naprzemienne naszego dziecka. Żona udowadnia w sądzie, że jestem złym ojcem. Na ostatniej rozprawie powołała na świadka koleżankę z pracy. Osoba ta nigdy nie była u nas w domu, ale w sądzie przedstawiła mnie jak najgorszego ojca i męża. Ponieważ nie mam adwokata, nie wiedziałem, jak się obronić. Byłem tak zaskoczony tym, co usłyszałem na swój temat, że wprost zaniemówiłem. Czy mogę złożyć do sądu pismo, w którym ustosunkuję się do zeznań tego świadka? Czy sąd weźmie je pod uwagę?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

Obecnie należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest Pan w stanie przedstawić kontrdowody, z których będzie wynikało, że uprzednio słuchany świadek nigdy nie był w Państwa domu, a zatem nie ma wiedzy o Pańskim zachowaniu. Istotne jest, czy w sprawie sąd ma jeszcze jakiś świadków do przesłuchania, czy też nie. Jeżeli nie, to trudno będzie przekonać sąd do tego, by wezwał jeszcze raz świadka celem dosłuchania w sprawie. Jednakże, jeżeli są jeszcze jacyś świadkowie do przesłuchania, to prócz pisma, które w sprawie powinno zostać przedłożone, winno się nadto wnosić o dosłuchanie ostatniego świadka.

Jako że występuje Pan bez profesjonalnego pełnomocnika, może Pan próbować argumentować swój brak reakcji tym, że wobec skali kłamstw, które padły pod Pana adresem, nie był Pan w stanie logicznie myśleć ani też zadawać pytań (jeżeli zadawał Pan świadkowi jakieś pytania, to dosłuchanie świadka jest mało prawdopodobne).

Bez względy jednak na wszystko na pewno powinien Pan złożyć pismo do sądu. Po pierwsze z treści pisma powinno wynikać w pierwszej kolejności, że wnosi Pan, by stosownie do treści art. 207 § 3 K.p.c. sąd wyraził zgodę na jego złożenie. Po drugie, powinien Pan odnieść się do zeznań świadka małżonki i wnosić o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z innych świadków, którzy by zaprzeczyli zeznaniom tej kobiety. Z góry jednak zaznaczyć należy, że sąd może, ale wcale nie musi, wyrazić zgody na Pańskie pismo, albowiem po pierwsze to Pan w swoich zeznaniach będzie miał możliwość wykazania kłamliwości zeznań koleżanki żony, a po drugie – w toku sprawy pisma mogą być składane jedynie wyjątkowo, tj. wówczas kiedy strona jest w stanie wykazać, dlaczego pewnych dowodów nie wskazała wcześniej lub na wezwanie sądu.

Nadto, o ile dotychczas taki wniosek nie był składany, proponuję rozważyć złożenie wniosku o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa dziecięcego na okoliczność predyspozycji wychowawczych każdego z Państwa, wglądu w potrzeby dziecka itp. Nie ma Pan bowiem niczego do stracenia, mając na uwadze treść dotychczasowych zeznań koleżanki żony.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »