Indywidualne porady prawne
• Autor: Tomasz Krupiński
Mój ojciec jest emerytem z PKP, był najemcą mieszkania, które wykupił na własność z 95% ulgą; zapłacił 5% jego wartości, czego potwierdzeniem jest faktura. Ojciec wskazał mnie, abym był właścicielem tego mieszkania i stąd problem. W tym czasie byłem w związku małżeńskim, tak więc w akcie notarialnym widniejemy wspólnie z byłą żoną (zostaliśmy współwłaścicielami tego mieszkania). Nadmienię, że żona dobrowolnie wyprowadziła się z tego mieszkania, a ja mieszkam w nim razem z ojcem. Czy to mieszkanie po podziale majątku będzie moją odrębną własnością, czy będę musiał oddać byłej żonie połowę wartości? Oczywiście przy wykupie nie włożyliśmy do niego ani złotówki, w 100% wkład opłacił mój ojciec.
Kwestie przynależności przedmiotów majątkowych do majątków osobistych bądź wspólnego małżonków są uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Stosownie do art. 31 § 1 K.r.o. – z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
Do majątku wspólnego należą w szczególności:
Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Zgodnie z art. 33 tej ustawy – do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
Jak z tego wynika, przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa wchodzą do majątku wspólnego małżonków.
Nie jest dla mnie jasne Pana stwierdzenie, że Pański ojciec wykupił mieszkania na Pana. Moim zdaniem wykupił on mieszkanie z bonifikatą osobiście, a następnie darowizną przepisał go na Pana rzecz. Gdyby doszło do takiego przeniesienia, to mieszkanie jako darowizna na Pana rzecz stanowiłaby Pana własność i weszła do majątku osobistego. Istnieje jeszcze inna możliwość, że Pana ojciec darował to mieszkania zarówno Panu jaki i Pana żonie, a wtedy również i do niej należałaby połowa mieszkania.
Jednak uprawniony do wykupienia (Pana ojciec) mógł pisemnie wskazać osobę najbliższą, stale z nim zamieszkującą, która może wykupić mieszkanie na preferencyjnych warunkach. Zgłoszenie musi nastąpić na piśmie. Niestety w takim wypadku stoję na stanowisku, że lokal ten wejdzie do majątku wspólnego i będzie podlegał podziałowi, a Panu pozostanie roszczenie o zwrot wpłaconej przez Pana ojca kwoty 5% wykupu (można ją uznać za darowiznę na Pana rzecz, a jako taka wejdzie do Pana majątku osobistego i będzie stanowić nakład z majątku osobistego na majątek wspólny).
Przede wszystkim należy sprawdzić księgę wieczystą w miejscu wpisu właścicieli (czy jest wzmianka o własności małżeńskiej, współwłasności, czy też jedynie wyłącznej własności Pana).
Mimo wpisowi, należy mieć na uwadze fakt, iż sąd może zakwestionować wpis, jeżeli jest niezgodny z rzeczywistym stanem prawnym (jeżeli stwierdzi, iż własność powinna przypaść jedynie Panu).
W postępowaniu o podział majątku sąd rozstrzygnie, które przedmioty majątkowe należały do majątku osobistego małżonków, a które wchodzą w skład majątku wspólnego, a ponadto w razie potrzeby orzeknie o odpowiednich spłatach i dopłatach między byłymi małżonkami.
Do podziału majątku wspólnego małżonków mają zastosowanie przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a mianowicie zgodnie z art. 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z takim żądaniem tylko w wypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji. Zaś przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
Na podstawie powyższego artykułu należy stwierdzić, iż wyjątkiem od zasady równych udziałów małżonków w majątku wspólnym jest możliwość ustalenia innej wielkości tych udziałów, tj. nierównych udziałów.
Warunkiem ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: 1) istnienie ważnych powodów i 2) przyczynienie się małżonków do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu.
Ustawa nie definiuje pojęcia „ważne powody”. Ogólnie mówiąc, rozumie się przez nie takie okoliczności, które oceniane z punktu widzenia zasad współżycia społecznego przemawiają za nieprzyznaniem jednemu z małżonków korzyści z majątku wspólnego w takim zakresie, w jakim nie przyczynił się on do powstania tego majątku. Przy ocenie istnienia „ważnych powodów”, w rozumieniu art. 43 § 2, należy mieć na względzie całokształt postępowania małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej w zakresie wykonywania ciążących na nich obowiązków względem rodziny, którą przez swój związek założyli (postanowienie SN z 5 października 1974 r., III CRN 190/74, LexPolonica nr 322056).
Jednak o istnieniu ważnych powodów nie świadczy okoliczność, że jedno z małżonków nie przyczyniło się do powstania majątku wspólnego z powodów niezawinionych, niezależnych od niego albo z innych usprawiedliwionych względów, np. gdy z powodu choroby lub bezrobocia nie miało możliwości uzyskania zatrudnienia albo gdy pobierało naukę w celu osiągnięcia kwalifikacji zawodowych.
Ponadto przyczynianie się małżonków do powstania majątku wspólnego stanowią nie tylko ich działania prowadzące bezpośrednio do powiększenia substancji tego majątku, ale także kształtuje je całokształt starań o założoną przez zawarcie małżeństwa rodzinę i zaspokojenie jej potrzeb. O stopniu tego przyczyniania się nie decyduje wyłącznie wysokość zarobków lub innych dochodów osiąganych przez małżonków, wykorzystanych na zaspokojenie potrzeb rodziny. Dla jego określenia ma znaczenie, czy posiadanymi zasobami małżonkowie gospodarują racjonalnie, a w szczególności, czy lekkomyślnie ich nie trwonią.
Niewątpliwie w Pana sprawie zachodzą podstawy, aby żądać nierównych udziałów, gdyż majątek (jeżeli zostanie uznany, że jest objęty majątkiem wspólnym) powstał w większej części z darowizny (innej czynności) Pana ojca.
Ponadto we wniosku o podział majątku można żądać według art. 45 K.r.o., aby każdy z małżonków zwrócił wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego.
W określonych okolicznościach, jeżeli doszło do nakładów, według powyższego artykułu, należy żądać zwrotu takich nakładów od byłej żony.
Zgodnie z art. 566 Kodeksu postępowania cywilnego, w sprawie o podział majątku wspólnego rozstrzyga sąd miejsca położenia majątku, a jeżeli jeden z małżonków zmarł – sąd spadku. Właściwy do rozpoznania wniosku jest sąd rejonowy.
We wniosku o podział majątku należy dokładnie określić składniki majątku, podlegające podziałowi oraz przedstawić dowody prawa własności. Przede wszystkim do wniosku należy dołączyć odpis z księgi wieczystej, jeżeli w skład majątku wchodzi nieruchomość.
W przypadku rzeczy ruchomych sądy w zasadzie nie wymagają specjalnych dokumentów. Jeżeli jednak dojdzie do sporu między małżonkami, konieczne będzie przedstawienie dowodów na poparcie swoich racji. Bardzo popularnym środkiem dowodowym jest przesłuchanie świadków, wskazanych przez małżonków.
Wniosek powinien zawierać:
Wraz z wnioskiem o podział majątku należy sądowi przedstawić dokument, który potwierdza ustanie wspólności majątkowej, np. wyrok rozwodowy, małżeńską umowę majątkową (w formie notarialnej), wyrok sądu ustanawiający rozdzielność majątkową w trakcie małżeństwa.
Skład i wartość majątku ulegającego podziałowi ustala sąd. Skład majątku ustala się według stanu na dzień ustania wspólności majątkowej, zaś jego wartość według cen rynkowych z daty podziału.
Jeśli między małżonkami istnieje rozbieżność co do wartości majątku, niezbędne może się okazać powołanie biegłego. Dotyczy to głównie wyceny nieruchomości. Za opinie sporządzoną przez biegłego płacą małżonkowie.
Podejmując decyzję o sądowym podziale majątku, małżonkowie powinni liczyć się z następującymi kosztami:
Opłatę sądową od wniosku o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej pobiera się w wysokości stałej w kwocie 1000 zł. Jeżeli zaś wniosek zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, opłata stała wynosi 300 zł.
Koszty wynagrodzenia biegłego mogą wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych (szczególnie jeśli pojawią się spory między małżonkami i trzeba będzie powołać kilku biegłych).
W postępowaniu o podział majątku każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Regulują to odpowiednie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
Reasumując, w Pana przypadku skłaniałbym się ku stanowisku, że lokal wejdzie do majątku wspólnego i będzie podlegał podziałowi (sprawa o podział majątku jest nieunikniona).
Zobacz również: Majątek wspólny a darowizna
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika