Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uregulowanie kontaktów z dzieckiem a nowelizacja K.r.o.

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-10

Żyłem kilka lat w związku partnerskim, urodziło nam się dziecko, które obecnie ma 3 lata. Niestety nasz związek się rozpadł i konkubina wyprowadziła się wraz z dzieckiem, a równocześnie założyła w sądzie sprawę o ustalenie miejsca pobytu dziecka przy niej. Od wyprowadzki utrudnia mi kontakt z dzieckiem, więc miesiąc po niej założyłem sprawę o uregulowanie kontaktów. Są już wyznaczone terminy rozpraw. W międzyczasie weszła w życie nowelizacja prawa rodzinnego. Jak wpłynie ona na ustalanie kontaktów z dzieckiem i czy biorąc ją pod uwagę sąd może zadecydować o pobycie dziecka u jednego z rodziców i jednocześnie ograniczyć prawa drugiemu?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz ustawy z dnia 25 czerwca 2015 K.r.o. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego.

Ustawa nowelizująca wprowadza w zasadzie jedną istotną dla Pana zmianę. Mianowicie art. 107 K.r.o. brzmi aktualnie tak:

„Art. 107. § 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

§ 2. W braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.

§ 3. Na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.”

Z uwagi na fakt, iż sprawy nie obejmują władzy rodzicielskiej, a jedynie dotyczą prawa do kontaktów i ustalenia miejsca pobytu, nowelizacja K.r.o. nie ma dla Pana żadnego znaczenia. Owszem, może Pan wskazywać na coraz to większe prawa rodzica, ale musi Pan pamiętać, że w przypadku prawa do kontaktów zmiany nie nastąpiły. Innymi słowy może Pan argumentować swoje stanowisko liberalizacją przepisów i utrzymaniem władzy dla obojga rodziców, co w konsekwencji przekłada się także na kontakty.

Opis sprawy z sierpnia 2015 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Postanowienie sądu w sprawie wyjazdu dziecka za granicę

Mam 3-letniego syna, z którym chcę się przeprowadzić do Niemiec. Mój narzeczony jest Niemcem, ma dobrą pracę, dom, planujemy ślub. Z ojcem dziecka...

Czy mogę wyjechać na wakacje z dzieckiem jako samotna matka?

Chciałabym wyjechać z dzieckiem na wakacje za granicę – samochodem i samolotem. Czy jest potrzebna zgoda ojca? Posiadam dowód osobisty dziecka,...

Wydanie dziecka ojcu przez osobę inną niż matka

Jestem matką 11-letniego dziecka po rozwodzie. Ojciec zabiera dziecko na weekendy. Postanowiłam pójść na studia. Z tego powodu raz w miesiącu...

500 plus dla pracującej matki samotnie wychowującej dziecko

Od przyszłego miesiąca będę pracowała na pół etatu w związku z czym mój dochód znacznie się zmniejszy (poniżej 800 zł netto na osobę). Mam...

Zmiana nazwiska dzieci na nazwisko ojczyma

Jeśli ojciec dzieci ma ograniczone prawa rodzicielskie, czy można zmienić dzieciom nazwisko rodowe na nazwisko ojczyma? Ojciec biologiczny praktycznie nie...

Jak uniknąć walki o dzieci przy rozwodzie?

Synowa złożyła pozew o rozwód bez orzekania o winie z określeniem miejsca zamieszkania dzieci przy niej. Posiada własne środki (darowizna od...

Wniosek o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka

Chciałabym wystąpić do sądu o zgodę na zmianę nazwiska 10-letniego dziecka, które nosi nazwisko swego biologicznego ojca. Nie mogę prosić ojca dziecka o...

Chcę być ojcem dla nie swojego dziecka – przysposobienie

Chcę być ojcem dla nie swojego dziecka, jak do tego doprowadzić? Otóż moja dziewczyna jest w ciąży z poprzednim partnerem. Jednak nie chce...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »