Kategoria: Dzieci

Uregulowanie kontaktów z wnukami po ich wyjeździe za granicę a właściwość sądu

Marek Gola • Opublikowane: 2018-04-02

Córka wyjechała z wnukami za granicę, jednak kiedy jeszcze przebywała w Polsce, założyliśmy wraz z mężem sprawę o uregulowanie prawa do kontaktów z wnukami, ponieważ oświadczyła nam, że nie pozwoli nam się z nimi widywać. Czy w tej sytuacji sąd polski może rozpatrzyć tę sprawę? Czy w dalszym ciągu nasz sąd jest właściwy? Z tego, co wiem, jeszcze przez 3 miesiące od przeprowadzki dziecka do innego państwa (przeprowadzki zgodnej z prawem) sądy polskie są właściwe w sprawie zmiany orzeczenia o uregulowaniu kontaktów.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz Rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające rozporządzenie (WE) nr 1347/2000.

Matka wraz z dziećmi (Państwa wnukami) w toku założonego przez Państwa postępowania wyjechała legalnie za granicę.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż sądem właściwym do rozpoznania sprawy na moment składania wniosku był sąd rejonowy wydział rodzinny i nieletnich właściwy dla miejsca zamieszkania dzieci (wnuczek).

Z uwagi na wyjazd córki z wnuczkami poza granice kraju zasadnym jest wskazanie na art. 8 Rozporządzenia Rady (WE) NR 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. Zgodnie z jego treścią – Sądy Państwa Członkowskiego są właściwe do orzekania w sprawach odnoszących się do odpowiedzialności rodzicielskiej za dziecko, które zwykle zamieszkuje w tym Państwie Członkowskim w czasie, w którym zostało wytoczone powództwo. Wyjątek od tej zasady przewiduje art. 9 ww. Rozporządzenia, zgodnie z którym – jeżeli dziecko przemieszcza się zgodnie z prawem z jednego Państwa Członkowskiego do innego i państwo to staje się miejscem, w którym zwykle zamieszkuje, sądy Państwa Członkowskiego poprzedniego miejsca stałego zamieszkania dziecka, na zasadzie wyjątku od art. 8, utrzymują właściwość na okres trzech miesięcy od zmiany miejsca zamieszkania do celów zmiany orzeczenia w sprawie prawa do kontaktów z dzieckiem wydanego w tym Państwie Członkowskim przed zmianą miejsca zamieszkania dziecka, jeżeli osoba posiadająca prawo do kontaktów z dzieckiem w wykonaniu orzeczenia o prawie do kontaktów z dzieckiem nadal stale przebywa w Państwie Członkowskim poprzedniego miejsca stałego zamieszkania dziecka.

Innymi słowy, sąd w Polsce w dalszym ciągu winien uznać się za właściwy, albowiem ma ku temu podstawy prawnej (art. 9 ww. Rozporządzenia). Warunkiem trwania ww. właściwości jest dalsze Państwa zamieszkiwanie w Polsce oraz nieuznanie właściwości sądu państwa nowego pobytu dzieci. Uznanie właściwości sądu innego państwa następuje poprzez uczestnictwo w postępowaniu sądowym przed tymi sądami bez podniesienia zarzutu niewłaściwości.

W mojej ocenie może jednak wystąpić problem, albowiem wyjątek, o którym mowa powyżej, dotyczy relacji rodziców z dziećmi, a nie dziadków z wnukami. Nie ulega jednak wątpliwości, iż nic innego Państwu nie pozostało. I choć bezpośrednio z jego treści nie wynika zakaz powoływania się na ww. Rozporządzenie przez Państwa, to także brak wskazania, czy ma ono zastosowanie.

W mojej ocenie winno być ono stosowane na zasadach analogii, albowiem w innym przypadku pozbawieni zostaniecie Państwo prawa do sądu. Trudno bowiem uznać, że będziecie skłoni dochodzić swoich praw przed sądem poza granicami, w kraju właściwym dla miejsca zamieszkania dzieci.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Pełnomocnictwo sądowe dla dziecka w postępowaniu spadkowym

Moje małoletnie dziecko jest jednym ze spadkobierców domu po zmarłym partnerze (nie byliśmy małżeństwem). Jest zrobione postępowanie spadkowe. Czy potrzebuję (jako matka) pełnomocnictwa sądowego dla dziecka w przypadku sprzedaży części domu, które moje dziecko otrzymało? Jeśli tak, jakie kroki mam podjąć?

Skierowanie syna na przymusowe leczenie

Mam problem z moim 32-letnim synem który jest alkoholikiem. Syn mieszka z nami i od kilku lat pije. Cały dzień (jeżeli nie jest w pracy) leży na kanapie i pije. Przez picie wyrzucili go z poprzedniej pracy. My z mężem mamy już tego dość. Rozmowy i prośby nic nie dają. Chcielibyśmy skierować syna na przymusowe leczenie. Jak to załatwić?

Dziecko nie chce jechać na wakacje z ojcem i jego konkubiną, co robić?

Od prawie 5 lat mieszkam w UK z moją 13-letnią córką. Rozwód uzyskałam w Polsce 3 lata temu. Ojciec ma prawo do spędzania z dzieckiem 14 dni w wakacje. Obecnie córka odmawia wyjazdu do ojca z powodu jego nowej partnerki. Czy ma obowiązek wydać dziecko ojcu i jakie konsekwencje mi grożą? Nie chodzi o to, że córka nie chce spędzać z ojcem wakacji, ale on chce, aby towarzyszyła im jego konkubina i jej dziecko, a tego ona sobie nie życzy. Natomiast ojciec mówi, że nie będzie sobie rozbijał urlopu. Córka nie chce również, aby zajmowały się nią jakieś osoby postronne z rodziny konkubiny. Co mam robić?

Prawo do spotkań z dzieckiem

Jestem ojcem 4-miesięcznego syna. Z matką dziecka nigdy nie byliśmy w związku. Dziecko mieszka z matką. Chciałbym się częściej spotykać z synem. Teraz wszystko zależy od matki. Kiedy chcę zobaczyć się z synem muszę prosić ją o pozwolenie. Jeśli chcę iść z synem na spacer to tylko w obecności matki. Chciałbym mieć prawo do spotkań z dzieckiem. Czy mogę uregulować kontakty w sądzie?

Rodzic odmawia wydania paszportu dziecka - zgoda zastępcza sądu rodzinnego

Jestem rozwiedziony i mam 5-letnie dziecko. Mieszkam w Norwegii, była żona i dziecko również. Opieka jest ustalona postanowieniem sądowym. Ona nie wyraża zgody na to, abym korzystał z paszportu dziecka, gdy jest ono pod moją opieką, np. w czasie wakacji. Paszport wydany został na podstawie wyroku sądu opiekuńczego w Warszawie. Oboje jesteśmy obywatelami polski, dziecko również. Co zrobić w sytuacji, gdy matka nie wyraża zgody na to, bym mógł korzystać z paszportu? Jak uzyskać jego duplikat? Czy jest to możliwe?

Alergia u dzieci jako powód do zmiany kontaktów z rodzicem

Jestem w trakcie rozwodu z mężem i ojcem naszych wspólnych dzieci (4- i 2-latka). Dzieci chorują na alergię. Mąż się od nas wyprowadził, wynajmuje pokój u kolegi i twierdzi, że nie ma tam warunków, aby zabierać dzieci na weekendy, więc zabiera je do swoich rodziców. Czy mam prawo wnioskować do sądu o sprawdzenie warunków, w jakich przebywają dzieci w owe weekendy? Dzieci wracają do domu z katarem albo kaszlem. Czy ojciec może zabierć dzieci co weekend do dziadków, czy powinien stworzyć im takie warunki, żeby mogły przebywać u niego?

Dziecko w patologicznej rodzinie

Mam 3-letnie dziecko z byłą już partnerką, od której wyprowadziłem się w związku z ciągłym upojeniem alkoholowym jej rodziców. Była partnerka wraz z moim dzieckiem mieszka dalej z rodzicami. Nie zwraca uwagi na naganne zachowanie rodziców, zwłaszcza ojca, który awanturuje się niemal codziennie. Co robić, aby moje dziecko nie przebywało w takiej patologicznej rodzinie?

Nieporozumienia między rodzicami w zakresie kontaktów z dziećmi

W 2016 r. sąd rozwiązał moje małżeństwo przez rozwód bez orzekania o winie. Zawarłam z mężem plan rodzicielski, mamy dwoje dzieci. W wyroku rozwodowym nie ustalono „sztywno” kontaktów ojca z dziećmi. Niestety były mąż twierdzi, że nie stosuję się do wyroku rozwodowego. Nasz konflikt się zaostrzył w ubiegłym miesiącu, gdy zaplanowałam dzieciom czas, co nie spodobało się byłemu mężowi i napisał mi, że nie stosuję się do wyroku sądu, a złożony plan rodzicielski jest ważny. Czy ma rację?


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »