Kategoria: Dzieci

Ukaranie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Marek Gola • Opublikowane: 2018-01-17

Jestem po rozwodzie. Nasze wspólne dziecko pozostało przy ojcu. Mam ustalone kontakty w co drugi weekend, co drugi tydzień od poniedziałku do piątku od 15 do 19, połowę wakacji, ferii i świąt. Przysługuje mi pełna władza rodzicielska. Dziecko przebywa na stałe w Anglii, gdzie zostało wywiezione przez byłego męża. Niedawno były mąż uzyskał zgodę na wyjazd z dzieckiem, ale ja mam utrudnione kontakty, albowiem od roku widziałam dziecko zaledwie jeden raz. Kontakt telefoniczny jest bardzo sporadyczny. Jakie są szanse, aby były mąż został ukarany za utrudnianie kontaktów?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, w jaki sposób ojciec uzyskał zgodę na wyjazd z dzieckiem do Anglii. Jeżeli nastąpiło to na mocy orzeczenia sądu, nie widzę powodu do ukarania ojca, pomimo orzeczonych kontaktów. Jeżeli natomiast ojciec wywiózł dziecko do Anglii i zgody na to nie uzyskał, wówczas podstawy do ukarania są. Pisze Pani jednak, że ojciec dziecka otrzymał ostateczną zgodę. Domniemywać należy, że zgody udział mu sąd.

Istotne z punktu widzenia Pani interesów będą przepisy wprowadzone do Kodeksu postępowania cywilnego w dniu 13 sierpnia 2011 r. – ustawą nowelizującą Kodeks postępowania cywilnego wprowadzono przepis art. 598[15] § 1 K.p.c., zgodnie z którym:

„Art. 598[15]. § 1. Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.

§ 2. Jeżeli osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem albo osoba, której tego kontaktu zakazano, narusza obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi tej osobie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, stosując odpowiednio przepis § 1.

§ 3. Na postanowienia sądu, o których mowa w § 1 i 2, przysługuje zażalenie.”

Problem w tym, że to Pani winna dziecko odbierać i zawozić, co z uwagi na odległość, jak mniemam, nie jest możliwe. W tej sytuacji, w mojej ocenie, nie ma podstaw do ukarania ojca grzywną, albowiem ten po pierwsze wyjechał do Anglii za zgodą sądu, a po drugie nie można uznać, że utrudnia Pani kontakty osobiste. O ile można mówić o utrudnianiu kontaktów, to tylko w zakresie kontaktów telefonicznych. Mniemam jednak, że te w wyroku rozwodowym nie zostały określone, a wynikały jedynie z umowy ustanej.

Obecnie musiałaby Pani wykazać przed sądem, że dochodzi do utrudniania kontaktów ze strony ojca dziecka, że nie może się Pani porozumieć z dzieckiem choćby telefonicznie. Powyższe może Pani wykazać świadkami, bilingiem, z którego będzie wynikało, na jaki numer Pani dzwoniła, jak długo rozmawiała (bądź też nie rozmawiała), o której godzinie i kiedy. Tylko i wyłącznie ten aspekt mógłby stanowić podstawę do ukarania ojca za utrudnianie kontaktów.

Obawiam się jednak, że Pani pozycja procesowe będzie ciężka, aczkolwiek nie beznadziejna. Wszystko zależy od tego, jakimi dowodami będzie Pani dysponowała. Proszę nadto pamiętać, że by możliwe było ukaranie, utrudnianie kontaktów musi być udowodnione na przestrzeni dłuższego czasu. Jeżeli będzie Pani miała dowody na krótki okres, obawiam się, że do ukarania nie dojdzie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Czy opieka nad dzieckiem w weekendy jest opieką naprzemienną?

Wiem, że w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców. Jestem po rozwodzie za porozumieniem stron i mam przyznane wizyty dziecka co dwa tygodnie od piątku do niedzieli. Czy taka opieka na weekendy jest opieką naprzemienną?

Przysposobienie dziecka żony

Od 6 lat jesteśmy małżeństwem, mieszkamy razem i wychowujemy syna mojej żony z jej pierwszego małżeństwa (chłopiec ma 14 lat). Biologiczny ojciec zachował prawa rodzicielskie i wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, ale syn od 4 lata nie utrzymuje z nim żadnego kontaktu. Czy możliwe jest przysposobienie przeze mnie syna żony? Jeśli tak, to jakie mogłoby to być przysposobienie – pełne, częściowe? Na jakich warunkach – zgoda syna lub biologicznego ojca? I jakie niesie to konsekwencje alimentacyjne dla biologicznego ojca?

Rozstanie z partnerką a kontakty z dzieckiem

Rozstałem się z partnerką i mój problem dotyczy kontaktów z naszym dzieckiem. Jakie mam prawa i możliwości, jeśli chodzi o widywanie się z dzieckiem? Ile czasu na spotkania może maksymalnie udzielić mi sąd?

Pełnomocnictwo sądowe dla dziecka w postępowaniu spadkowym

Moje małoletnie dziecko jest jednym ze spadkobierców domu po zmarłym partnerze (nie byliśmy małżeństwem). Jest zrobione postępowanie spadkowe. Czy potrzebuję (jako matka) pełnomocnictwa sądowego dla dziecka w przypadku sprzedaży części domu, które moje dziecko otrzymało? Jeśli tak, jakie kroki mam podjąć?

Przysposobienie dziecka po zawarciu małżeństwa

W wieku 17 lat urodziłam dziecko. Jeszcze przed porodem rozstałam się z partnerem, który jest ojcem dziecka. Mój tata został opiekunem prawnym mojego dziecka, dopóki nie skończę 18 lat. Biologiczny ojciec dziecka nie ma do niego żadnych praw, nie został wpisany do aktu urodzenia. Obecnie chcę wyjść za mąż i mój przyszły mąż chce przysposobić dziecko. Czy mój narzeczony może przysposobić dziecko po zawarciu małżeństwa?

Kontakty małego dziecka z ojcem przebywającym za granicą

Jestem mamą 8-miesięcznego dziecka, rozstałam się z jego ojcem. On pracuje za granicą, do kraju przyjeżdża co miesiąc na tydzień. Podczas pobytu w Polsce zabiera dziecko do siebie na kilka godzin, ale beze mnie. Dziecko nie jest karmione piersią. Nie utrudniam mu widzeń, on interesuje się dzieckiem, płaci alimenty, ale gdy zabiera dziecko do siebie, jestem pełna obaw. Dziecko nie przepada za niektórymi członkami jego rodziny, denerwuje się, płacze, jest to dla malucha stresująca sytuacja. Dziecko wie, kiedy jest u siebie w domu, a kiedy w obcym miejscu. Nie chcę narażać dziecka na niepotrzebny stres, ponieważ to wpływa na jego zachowanie: jest niespokojne, budzi się w nocy. Dlatego uważam, że ojciec powinien widywać się z nim tylko w moim miejscu zamieszania. Co mogę zrobić, żeby w taki sposób uregulować kontakty z dzieckiem?

Czy można przysposobić dziecko bez zgody ojca biologicznego?

Jestem w związku małżeńskim z mężczyzną, który nie jest biologicznym ojcem mojej 12-letniej córki. Mąż chce przysposobić moją córkę i ona również wyraża na to zgodę. Ojciec biologiczny córki w ogóle się nią nie interesuje, nie łoży na jej utrzymanie. Czy można przysposobić dziecko bez zgody ojca biologicznego?

Jak objąć wnuki opieką prawną?

Wspólnie z żoną opiekujemy się wnukami. Ich rodzice mieszkają i pracują za granicą. Byliśmy parę miesięcy rodziną zastępczą, ale wycofaliśmy się z tego i chcielibyśmy to zamienić na opiekę prawną. Jak to wygląda w świetle prawa? Jak objąć wnuki opieką prawną?


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »