Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwodem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ujawnianie zaciągniętych długów przy rozwodzie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-08-24 • Aktualizacja: 2019-12-09

Czy w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, za porozumieniem stron, muszę ujawniać wysokość swoich długów, które sama zaciągałam i mąż nie brał udziału w spłacie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia Pani zapytania ma przepis art. 57 § 1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym „orzekając rozwód, sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie”. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. Jeżeli pomiędzy Panią a mężem występuje zgoda w zakresie rozwiązania małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie, to sąd nie jest uprawniony do orzekania o winie. Nie zwalnia to jednak sądu z obowiązku ustalenia, czy pomiędzy małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Zgodnie z art. 56 § 1 jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

Innymi słowy jeżeli w pozwie o rozwód wskazano, iż przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego było Pani zachowanie polegające na zaciąganiu zobowiązań bez wiedzy męża, to sąd może dla ustalenia prawdziwości takiego twierdzenia wezwać do przedłożenia stosowanych dowodów. Niewykonanie tego zobowiązania jednak nie przekreśla szans na uzyskanie rozwodu, bowiem sąd zmuszony jest ocenić, czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia w trzech sferach: fizycznej, uczuciowej i gospodarczej. Jeżeli rozkład taki nastąpił i ma on charakter trwały, wówczas nie widzę przeszkód w udzieleniu rozwodu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »