Sprzedaż mieszkania męża i zakup nowego a prawo żony do mieszkania

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-08-08

Sprzedajemy z mężem mieszkanie, które odziedziczył po swojej matce. Mieszkamy w nim wspólnie od 20 lat, ale tylko on jest właścicielem. Teraz chcemy kopic nowe. Kto będzie miał prawa do niego po zamianie tego mieszkania? Czy mogłaby zostać dopisana jako współwłaścicielka?

Nie ma przeszkód, aby była Pani współwłaścicielką mieszkania, o ile mąż się na to zgodzi. Właściwie to od jego zgody zależy, czy mieszkanie zostanie zakupione jako jego majątek odrębny, czy jako majątek wspólny.

Zasadą jest, że wszystkie przedmioty nabyte w trakcie małżeństwa stanowią majątek wspólny małżonków. Ale są pewne wyjątki – i takowy zachodzi w Państwa sytuacji.

Zgodnie z treścią przepisów Kodeksu rodzinnego:

„Art. 31. § 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Art. 33. Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Jak Pani widzi, mieszkanie nabyte w drodze spadku stanowi majątek odrębny. Mieszkanie nabyte w zamian za pieniądze uzyskane z mieszkania spadkowego – będzie stanowiło majątek odrębny, chyba że Pani mąż zgodzi się aby stanowiło majątek wspólny. Nie ma ku temu żadnych przeszkód.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »